NewsyŻona Joe Bidena nie spotkała się z Agatą Dudą. Powód nie pozostawia pola do spekulacji

Żona Joe Bidena nie spotkała się z Agatą Dudą. Powód nie pozostawia pola do spekulacji

Jill Biden
Jill Biden
Elwira Szczepańska

23.02.2023 18:00, aktual.: 23.02.2023 18:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W poniedziałek Joe Biden rozpoczął oficjalną wizytę w naszym kraju. Dzień później spotkał się z Andrzejem Dudą. Rozmawiał również z innymi polskimi politykami, w tym reprezentantami opozycji. Wszyscy czekali na przemówienie amerykańskiego przywódcy, który między innymi dziękował nam za wsparcie okazane sąsiadom:

Poświęćcie chwilę, odwróćcie się i spójrzcie na siebie nawzajem, na to, co zrobiliście do tej pory. Polska przyjęła więcej uchodźców niż jakikolwiek inny naród. Wasza hojność i gotowość do otwarcia swoich serc i domów – to niezwykłe – powiedział.

Podtrzymał przy tym gwarancje sojusznicze, wynikające z członkostwa Polski w NATO:

Niech każdy członek NATO wie i niech Rosja też wie, że atak na jednego z członków NATO, to atak przeciwko wszystkim, to jest święta przysięga bronienia każdej piędzi ziemi krajów NATO.

Podczas wizyty nie towarzyszyła Joe Bidenowi jego żona. Dlaczego?

To dlatego Jill Biden nie pojawiła się w Polsce

Nie uszło uwadze mediów, że prezydent Stanów Zjednoczonych do Europy przyjechał bez swojej żony. Oczywiście natychmiast pojawiły się spekulacje, jaki może być tego powód, zwłaszcza że podczas spotkania Joe Bidena i Andrzeja Dudy nie zabrakło Agaty Dudy.

Okazało się jednak bardzo szybko, że Jill Biden nie mogła pojawić się w Polsce z powodu innych zobowiązań. Można o tym przeczytać w oficjalnym oświadczeniu Białego Domu. 22 lutego Pierwsza Dama USA wyjechała z bardzo ważną misją do Afryki.

Jill Biden przebywa obecnie w Namibii, a następnym punktem będzie Kenia, gdzie pozostanie aż do 26 lutego. Celem wizyty żony Bidena jest rozmowa z tamtejszymi przedstawicielami na temat rozwijania tamtych stron, demokracji i praw kobiet. Jak widać, Jill jest bardzo aktywna i cały czas wykorzystuje swoją pozycję, aby zmieniać siat na lepsze.

Agata Duda na spotkaniu z Joe Bidenem

W związku z nieobecnością Jill Biden wiele osób zastanawia się, czy Agata Duda musiała uczestniczyć w spotkaniu i wygląda na to, że nie miałaby wyjścia, tylko jeśli obecna jest małżonka zaproszonego gościa. W innym przypadku nie jest to obligatoryjne.

Małżonek Prezydenta RP bierze także udział w przyjmowaniu delegacji zagranicznych w kraju – jego obecność jest wymagana, gdy gość składa wizytę z małżonkiem. Wówczas ustala się program własny dla obu małżonków, który wiąże się z zainteresowaniami małżonka gości. W innym przypadku obecność ta nie jest wymagana - informuje w artykule O potrzebie regulacji statusu prawnego małżonka Prezydenta RP Aleksandra Szydzik.

Wygląda więc na to, że Agata Duda wybrała obecność podczas spotkania.

Jill Biden czyta dzieciom w Białym Domu
Jill Biden czyta dzieciom w Białym Domu
Agata Duda i Andrzej Duda, Joe Biden i Jill Biden - pogrzeb królowej Elżbiety II
Agata Duda i Andrzej Duda, Joe Biden i Jill Biden - pogrzeb królowej Elżbiety II
Jill Biden
Jill Biden
Jill i Joe Biden – zaprzysiężenie
Jill i Joe Biden – zaprzysiężenie
Jill i Joe Biden – zaprzysiężenie
Jill i Joe Biden – zaprzysiężenie
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także