NewsyWyniki TeleKamer 2021 zostały sfałszowane? TVP grzmi w oficjalnym oświadczeniu. Ciekawa teoria stacji

Wyniki TeleKamer 2021 zostały sfałszowane? TVP grzmi w oficjalnym oświadczeniu. Ciekawa teoria stacji

TeleKamery 2021
TeleKamery 2021
Zuza Maciejewska

11.03.2021 14:00, aktual.: 11.03.2021 16:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W środę, 10 marca, po raz 24. wyemitowano galę wręczenia TeleKamer. W przeciwieństwie do poprzednich lat nie była ona emitowana na żywo – ceremonię nagrano kilka dni przed emisją. Wydarzenie poprowadzili Katarzyna Zielińska i Kacper Kuszewski.

W tegorocznej edycji TeleKamer można było oddać głos na swoich ulubieńców w 10 kategoriach głównych oraz jednej specjalnej, do której nominacje przygotował magazyn NETFILM. Głosy można było oddawać SMS-owo lub przez stronę internetową konkursu. Wśród nagrodzonych znaleźli się m.in. Piotr Kraśko, Przemek Kossakowski i Maciej Stuhr. Najlepszym serialem została BrzydUla, a programem rozrywkowym Nasz nowy dom (z pełną listą nagrodzonych można się zapoznać tutaj)

Telewizja Polska kwestionuje wynik TeleKamer. Wydano komunikat

Wyniki głosowania widzów nie spodobały się Telewizji Polskiej. Stacja wydała oficjalny komunikat, z którego wynika, że w ich ocenie "rażąco różnią się one od faktycznych wyborów widzów". Dowodem mają być wyniki oglądalności telewizji za 2020 rok:

Plebiscyt, co do zasady, powinien odzwierciedlać faktyczne preferencje widzów wyrażone całorocznymi wynikami oglądalności stacji telewizyjnych. Jeśli jego wyniki stają w wyraźnej sprzeczności z wynikami oglądalności, to plebiscyt taki staje się niewiarygodny i bezwartościowy - czytamy w komunikacie.

TVP uważa, że Przemek Kossakowski nie powinien otrzymać statuetki. Ta powinna trafić w ręce Idy Nowakowskiej lub Rafała Brzozowskiego, których show są chętnie wybierane przez widzów:

W tegorocznym plebiscycie w kategorii Osobowość nominowany przez TVP Rafał Brzozowski, którego program „Jaka to melodia?” oglądało w 2020 r. średnio prawie 2 mln widzów oraz Ida Nowakowska znana z programów „The Voice kids” (3 mln), „Pytanie na śniadanie” (najpopularniejsza telewizja śniadaniowa) „Dance Dance Dance” (2,4 mln) zostali rzekomo pokonani przez p. Kossakowskiego, którego ogląda w porywach... 750 tys. widzów TVN.

W ocenie publicznej telewizji, zamiast Macieja Stuhra i Małgorzaty Sochy, nagrody powinny się znaleźć u Stanisława Winnego oraz Anny Karczmarczyk lub Weroniki Humaj:

W kategorii Aktor TVP nominowała Jana Wieczorkowskiego - tj. Stanisława Winnego z serialu „Stulecie Winnych”, który według MOR oglądało w 2020 r. średnio 3 mln osób, a 1 odcinek nowego sezonu już 3,5 mln!. Aktor ten stworzył rewelacyjną kreację w serialu, który osiągnął najwyższą oglądalność spośród wszystkich seriali w tej kategorii, ale Telekamera przypadła Maciejowi Stuhrowi z serialu „Szadź”, który w TVN oglądało 1,2 mln widzów. Nominowane przez TVP aktorki Weronika Humaj z serialu „Stulecie Winnych” (3 mln) oraz Anna Karczmarczyk z serialu „Ludzie i bogowie” (2,5 mln) również nie dostały Telekamery, która powędrowała do Małgorzaty Sochy z serialu „Brzydula 2” TVN z widownią, uwaga to nie żart... 534 tys. widzów.

Telewizji nie spodobał się też fakt, że wyróżniono produkcje Nasz nowy dom oraz BrzydUlę. Uważa, że powodem, dla którego TVP wygrała jedynie dwie statuetki (Cleo i Mikołaj Roznerski), był zły system głosowania:

W konkursie na Telekamery stworzono barierę ekonomiczną i technologiczną dla głosowania przez osoby, które stanowią większość widzów telewizji linearnej, a jednocześnie w sposób uprzywilejowany potraktowano młodszych widzów, stanowiących zdecydowaną mniejszość widzów, którzy preferują komunikację online.

TVP zarzuca też Bauerowi (wydawca Tele Tygodnia), że ten namawiał stacje do wykupienia kampanii reklamowej promującej nominowane osoby i produkcje. Stacja z tego nie skorzystała:

Wątpliwości co do organizacji Telekamer 2021 dopełnia kwestia standardów. W trakcie głosowania (w styczniu 2021 r.) TVP otrzymała od „Tele Tygodnia”, którego wydawcą jest Bauer propozycję wykupienia kampanii reklamowej promującej nominowane osobowości i produkcje. Telewizja Polska nie skorzystała z tej niemoralnej oferty. Nasuwa się jednak w oczywisty sposób wątpliwość czy plebiscyt popularności oferty tv nie przerodził się w plebiscyt nakładów reklamowych poczynionych przez nadawców w wydawnictwie Bauer w 2021, czyli w okresie głosowania.

Telewizja publiczna wyraziła żal, że w jej ocenie organizatorzy "zakpili sobie z widzów TVP biorących udział w plebiscycie":

Telewizja Polska wyraża żal, że niemieckie Wydawnictwo Bauer, organizator Telekamer 2021, zakpiło sobie z najlepszej woli i uczciwości widzów TVP biorących udział w plebiscycie i przekształciło Telekamery w narzędzie walki z Telewizją Polską, jaką wypowiedziały TVP już niektóre inne media działające w Polsce.

Odniesiono się też do TVN-u, pisząc, że triumf gwiazd związanych ze stacją był ustawą i walką Edwarda Miszczaka o przetrwanie:

Gala Telekamer, podczas której w większości kategorii wygrał szorujący po dnie oglądalności TVN, największy przegrany telewizji linearnej w 2020 (według wszystkich badań), TVN masowo zwalniający dziś dziennikarzy i staff - była oczywistą ustawką i rozpaczliwą walką dyrektora programowego TVN p. Miszczaka o przetrwanie. Właścicielom TVN-u zostawiamy dylemat, czy dać się nabrać na to, żeby klęskę ich telewizji w realu przypudrować fikcją sukcesu w ustawionym plebiscycie. Przykro tylko patrzeć jak dla niskich pobudek i ochrony nieuczciwych interesów plebiscyt, który przez lata angażował pozytywne emocje, w tym bardzo wielu widzów Telewizji Polskiej - umiera w niesławie na naszych oczach w odium manipulacji i nieuczciwości.

Podzielacie stanowisko TVP?

TeleKamery 2011 – zamieszanie z wynikami na korzyść TVP

Chociaż TVP nie zdobyła wielu nagród podczas tegorocznej gali, triumfowała 10 lat temu. Stacja zgarnęła wówczas nagrody we wszystkich ważniejszych kategoriach, takich jak m.in. Informacje - osobowość (Krzysztof Ziemiec), Komentator sportowy (Maciej Kurzajewski), Program rozrywkowy (Jaka to melodia?), Serial codzienny (Barwy szczęścia) oraz Aktorka (Katarzyna Zielińska).

Wydarzenie poprowadzili Grażyna Torbicka i Artur Żmijewski i było ono transmitowane na antenie TVP2. Niestety widzowie nie mogli zobaczyć wręczania TeleKamer w kilku kategoriach, w których zwyciężyła konkurencja stacji. Trafiły one do laureatów podczas telewizyjnej przerwy reklamowej.

 • Małgorzata Socha – TeleKamery 2021 (fot. AKPA)
 • TVP komentuje TeleKamery 2021
 • TVP komentuje TeleKamery 2021
 • Cleo – TeleKamery 2021 (fot. AKPA)
 • Piotr Kraśko – TeleKamery 2021 (fot. AKPA)
 • Maciej Stuhr – TeleKamery 2021 (fot. AKPA)
 • Katarzyna Dowbor – TeleKamery 2021 (fot. AKPA)
 • Mikołaj Roznerski – TeleKamery 2021 (fot. AKPA)
 • TVP komentuje TeleKamery 2021
 • TVP komentuje TeleKamery 2021
 • Julia Kamińska – TeleKamery 2021 (fot. AKPA)
 • Mikołaj Roznerski – TeleKamery 2021 (fot. AKPA)
 • Bartek Jędrzejak – TeleKamery 2021 (fot. AKPA)
[1/13] Małgorzata Socha – TeleKamery 2021 (fot. AKPA)
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także