NewsySzymon Hołownia traci poparcie przez Rafała Trzaskowskiego. Kandydat na prezydenta ocenił szanse rywala

Szymon Hołownia traci poparcie przez Rafała Trzaskowskiego. Kandydat na prezydenta ocenił szanse rywala

Szymon Hołownia
Szymon Hołownia
Krystyna Miśkiewicz

19.05.2020 16:40, aktual.: 19.05.2020 16:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wybory prezydenckie 2020 miały odbyć się 10 maja w trybie korespondencyjnym. Ten scenariusz jednak się nie sprawdził, a w zaplanowanym terminie Państwowa Komisja Wyborcza przedstawiła uchwałę, w której stwierdzono, że nie było możliwości głosowania na kandydatów.

Marszałek sejmu ma 14 dni na wyznaczenie kolejnego dnia, w którym Polacy będą mogli zagłosować w pierwszej turze wyborów. Pandemia koronawirusa spowodowała ogromne zamieszanie, a obywatele w trosce o swoje zdrowie nie mogli gromadzić się w lokalach wyborczych. Rząd nie podał jeszcze kolejnej oficjalnej daty wyborów, ale wstępnie Szef Kancelarii Premiera – Michał Dworczyk, podaje datę 28 czerwca.

Szymon Hołownia o Rafale Trzaskowskim: czy boi się utraty poparcia?

Niespodziewanie do walki o fotel prezydenta stanął Rafał Trzaskowski. Aktualnie urzędujący Prezydent Warszawy zastąpił na tym miejscu popieraną przez Koalicję Obywatelską Małgorzatę Kidawę-Błońską. Nazwisko nowego kandydata zaledwie od kilku dni pojawia się w sondażach. Już teraz może liczyć na spore poparcie.

Dotychczas wysoko w notowaniach przedwyborczych plasował się Szymon Hołownia. W zależności od sondażu bezpartyjny kandydat znajdował się na drugim lub trzecim miejscu. Po rezygnacji ze startu wyborach Małgorzaty Kidawy-Błońskiej wydawało się, że Hołownia może liczyć na silną, drugą pozycję, która pozwoliłaby mu na udział w drugiej turze głosownia.

Nazwisko nowego kandydata koalicji sporo namieszało w rankingach. Co o tym sądzi Szymon Hołownia?

Pojawienie się kandydata Koalicji Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich 2020 r. może nieźle namieszać.(...) Przed Rafałem Trzaskowskim olbrzymia droga formalna i mówię to bez żadnej satysfakcji, bo ja wiem doskonale, co to znaczy zbieranie podpisów, a jeszcze w epidemii to się teraz będzie działo. Wiem co to znaczy doskonale te wszystkie formalności, których trzeba dopełnić w związku z kandydowaniem, a przynać trzeba, że czasu jest bardzo mało – mówi w rozmowie z WP Szymon Hołownia.

Przed Rafałem Trzaskowskim zatem bardzo trudne logistyczne zadanie. To czy będzie mógł oficjalnie wystartować w wyborach, zależy przede wszystkim od ich daty. Jako kolejną ewentualną datę Jarosław Gowin podawał bowiem 5 lipca, co dałoby kandydatowi opozycji dodatkowe kilka dni na dopełnienie formalności.

Sondaż przedwyborczy. Kogo Polacy chcą na prezydenta?

Najnowsze wyniki sondażu według Instytutu Badań Pollster na zlecenie Super Expressu:

 • Andrzej Duda - 43,76 proc. głosów;
 • Rafał Trzaskowski - 16,54 proc.;
 • Szymon Hołownia -15,88 proc.;
 • Władysław Kosiniak Kamysz - 9,73 proc.;
 • Krzysztof Bosak - 6,45 proc.,
 • Robert Biedroń - 5,51 proc.
 • Szymon Hołownia z żoną Urszulą
 • Szymon Hołownia - Instagram
 • Rafał Trzaskowski - premiera spektaklu Aida
 • Małgorzata Trzaskowska i Rafał Trzaskowski
 • Ile zarabia Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy?
 • Rafał Trzaskowski z synem
 • Szymon Hołownia z żoną
[1/7] Szymon Hołownia z żoną Urszulą
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także