NewsySzkoci są wściekli na księcia Williama. Wyrzekł się na zawsze ich tradycji. Szykuje się rebelia?

Szkoci są wściekli na księcia Williama. Wyrzekł się na zawsze ich tradycji. Szykuje się rebelia?

książę William
książę William
11.08.2023 05:00

Książę William ponoć tak nienawidzi noszenia kiltów, że zapowiedział, że nigdy więcej nie nałoży ich na siebie. Nie chce o tym słyszeć, nawet wtedy, kiedy będzie już królem. Doprowadzi do nowej rebelii?

Ksiażę William nienawidzi kiltów

Wiadomość, że książę William nienawidzi kiltu i nie będzie go nosił nawet po wstąpieniu na tron, wywołała mrok w dolinach i gniew w szkockich hrabstwach. Szkockie gazety piszą o uderzeniu w bębny i graniu lamentów na kobzach.

Jaki jest jego problem? Wielu uważa góralski strój za coś pięknego, gwarantującego, że nawet najbardziej nieobiecujący mleczarz zmieni się we wspaniałego mężczyznę. Jednak tego przekonania wyraźnie nie podziela książę Walii. Po traumie spowodowanej przymusem w dzieciństwie, książę William najwyraźniej zaprojektował sobie przyszłość bez kiltów.

Odkąd został księciem Walii, William odziedziczył już cały kołczan szkockich tytułów, w tym księcia Rothesay, hrabiego Carrick, barona Renfrew, lorda wysp oraz księcia i wielkiego stewarda Szkocji. Jak może zajmować te stanowiska, a nie szanować tradycji, które im towarzyszą?

Łatwo byłoby zrozumieć jego niechęć, gdyby William był tylko kolejnym małym, angielskim, bogatym chłopcem. Dorastał jednak w takiej, a nie innej rodzinie. Mało tego, od małego nosił kilt, tak samo jak jego dziadek, ojciec, wujowie i różni służący królewscy.

Książę William to odwrotność ojca

W końcu król Karol III jest typem człowieka, który ceni rzemiosło i czci tradycyjne umiejętności. Nie umknęło mu nic z chwały wełny czesankowej, zapinanych skórzanych pasków i sporranów, ręcznie robionych na drutach skarpet czy rzeźbionych rogowych guzików. Poza tym Charles ma nieco bardziej wyrobiony i wyrafinowany styl i talent krawiecki niż William.

Strój rekreacyjny księcia Williama poza służbą dla Pałacu to kompletnie nijakie ubrania, ocenia Daily Mail.  Chinosy i zapinane na guziki niebieskie koszule nie zdobyły uznania Szkotów. Z pewnością William musi zdawać sobie sprawę, że kostium i regalia są główną częścią jego ceremonialnej roli? Jego ojciec na szczęście ceni sobie tradycję, rozumie swoją rolę w pełni i chętnie przywdziewa kilt, gdy wymaga tego okazja.

Czyżby książę William był przyczyną nowej rebelii, która może wybuchnąć w Szkocji, ponieważ ich przyszły król gardzi najpiękniejszą tradycją Górali?

Karol III w kilcie
Karol III w kilcie
Obraz
Karol III w kilcie
Karol III w kilcie
Karol III w kilcie
Karol III w kilcie
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także