NewsyWielki konflikt księcia Karola z królową Elżbietą II. Poszło o ciało księżnej Diany

Wielki konflikt księcia Karola z królową Elżbietą II. Poszło o ciało księżnej Diany

Księżna Diana śmierć, królowa Elżbieta II, książę Karol
Księżna Diana śmierć, królowa Elżbieta II, książę Karol
Zuza Maciejewska

02.02.2019 06:00

Książę Karol i królowa Elżbieta II chwilę po śmierci Diany poważnie się pokłócili. Jaki był powód sporu między nimi i czy ostatecznie doszli do porozumienia? 

31 sierpnia 1997 roku rodzina królewska zmieniła się na dobre. Księżna Diana będąc na romantycznych wakacjach w stolicy miłości – w Paryżu, uległa poważnemu wypadkowi samochodowemu. Kierowca auta i ówczesny partner Lady Di Dodi Al-Fayed – zginęli na miejscu. Diana została przewieziona do szpitala, gdzie lekarze desperacko próbowali ją uratować. Niestety, księżna zmarła o godzinie 4:00 w niedzielę. Miała zaledwie 36 lat.

Karol, który był na wakacjach z królową i jego synami – Williamem i Harrym, był pierwszym, który dowiedział się o śmierci swojej byłej żony. Jak przyznaje Tina Brown, autorka książki The Diana Chronicles, mężczyzna zupełnie się rozpadł na kawałki:

Od razu wiedział, że on i królowa zostaną obwinieni za śmierć Diany – przyznała w swojej publikacji, która osiągnęła status bestsellera w Wielkiej Brytanii.

Dziennikarz i przyjaciel księżniczki, Richard Kay, opowiadał w filmie Diana: 7 Days That Shock, że książę Karol niespodziewanie podjął decyzję o jak najszybszym locie do Paryża, z którego jak najszybciej chciał ściągnąć ciało byłej małżonki do Londynu:

Był to zaskakujący i odważny ruch. Był przecież byłym mężem, nie miał prawa być tam kimś innym niż ojcem ich synów. Chciał wziąć królewski samolot do Paryża, ale królowa mu na to nie pozwoliła.

Książę Walii nie uległ ostatecznie swojej matce, nawet doszło między nimi do chwilowego konfliktu. Monarchini, pomimo wyraźnego sprzeciwu, ostatecznie zgodziła się wypożyczyć prywatny samolot, by Karol mógł sprowadzić ciało Diany do Wielkiej Brytanii.

Karol przez długi czas nie mógł uwierzyć w tragedię do jakiej doszło w paryskim tunelu Alma. To on dopilnował, by trumna Diany została obwieszona królewskim sztandarem. Był to wzruszający hołd dla jego żony, która po rozwodzie utraciła predykat Jej Królewskiej Wysokości, zachowując tytuł Księżnej Walii.

Śmierć Diany wstrząsnęła całym światem. Pałac Buckingham przez ponad miesiąc tonął w morzu kwiatów, listów i portretów ukochanej królowej ludu. Pogrzeb księżnej Walii w Opactwie Westminsterskim transmitowały telewizje w ponad stu krajach, a obejrzało go ponad 2,5 miliarda ludzi na całym świecie.

 • Księżna Diana i książę Karol w Korei
 • Księżna Diana pod Tadż Mahalem w 1992 roku
 • Księżna Diana w białej sukni
 • Księżna Diana prawie wpadła w anoreksję przez księcia Karola
 • Księżna Diana i książę Karol – pierwsze publiczne wyjście
 • Księżna Diana i książę Karol w dniu ślubu
 • Księżna Diana w cekinowej sukience
 • Zdjęcie samochodu po wypadku księżnej Diany
 • Pogrzeb księżnej Diany
 • Pogrzeb księżnej Diany
 • Książę Harry o pogrzebie księżnej Diany w Newsweeku
 • Księżna Diana z królową Elżbietą II
 • Księżna Diana podczas wizyty w Hong Kongu w 1989 roku
[1/13] Księżna Diana i książę Karol w Korei
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także