NewsySelena Gomez ma poważną chorobę psychiczną. Początkowe objawy były niemal niewidoczne

Selena Gomez ma poważną chorobę psychiczną. Początkowe objawy były niemal niewidoczne

Selena Gomez
Selena Gomez
Elwira Szczepańska

03.04.2020 23:55, aktual.: 04.04.2020 00:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Selena Gomez, 27-letnia artystka, zawsze była szczera w mówieniu o swoich zmaganiach z lękiem i depresją, ale po raz pierwszy w piątek publicznie powiedziała, że ma chorobę afektywną dwubiegunową.

Selena Gomez ma chorobę dwubiegunową

Gomez dołączając do Miley Cyrus, do rozmowy na żywo na Instagramie, w jej serii Bright Minded: Live, otworzyła się i powiedziała, że to jej najbardziej pomaga.

Kiedy Cyrus zapytała Gomez, jakie są jej rady dla osób, które boją się omawiać zdrowie psychiczne i dokąd je skieruje, ta odpowiedziała:

Niedawno byłam w jednym z najlepszych szpitali psychiatrycznych… w szpitalu McLean, i rozmawialiśmy o tym po latach, przechodząc przez wiele różnych rzeczy, zdałam sobie sprawę, że jestem dwubiegunowa, więc kiedy idę po więcej informacji, to naprawdę mi pomaga. Nie przeraża mnie, kiedy to wiem i myślę, że ludzie się tego boją.
Selena Gomez wychodzi ze szpitala psychiatrycznego
Selena Gomez wychodzi ze szpitala psychiatrycznego

Pochodząca z Teksasu piosenkarka dodała:

Widziałam to i widziałam niektóre przypadki nawet w mojej rodzinie: gdzie jestem, co się ze mną dzieje?

Gwiazda zauważyła, że w jej rodzinnym stanie nie wiadomo, jak mówić o zdrowiu psychicznym. Zamiast tego ludzie czują, jakby musieli zawsze być fajni, co powoduje wzrost frustracji, zwłaszcza wśród młodych ludzi.

Potem wyznała, że głośne nazwanie problemu ja wyzwoliło ze strachu.

Kiedy w końcu powiedziałam to, nazwałam, chciałam wszystko o tym wiedzieć, a to zabrało mój strach. Kiedy byłam młodsza, bałam się burz, a moja mama kupiła mi wszystkie te różne książki o burzach. Im więcej się o tym uczysz, tym mniej się boisz i to całkowicie działa. To jest coś, co pomaga mi przez długi czas.

W styczniowym wywiadzie dla WSJ Gomez przypomniała sobie o doświadczaniu efektów związanych z zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym, chociaż wtedy jeszcze nie ujawniła, że żyje z tą chorobą. Początkowe objawy były prawie niezauważalne, gwiazda tłumaczyła je dużą ilością pracy i uzależnieniem od adrenaliny.

Moje wzloty były naprawdę wielkie, a moje upadki zabierały mnie na wiele tygodni na dno – powiedziała gwiazda – Dowiedziałam się, że cierpię na problemy ze zdrowiem psychicznym. Dostałam odpowiednie leki, a moje życie całkowicie się zmieniło.

Selena w rozmowie z Miley Cyrus zdradziła, że wyzwalająca jest dla niej wiedza, z czym się zmaga. To jej daje oparcie.

Gomez z pewnością nie jest sama w Hollywood, jeśli chodzi o doświadczanie choroby afektywnej dwubiegunowej. Demi Lovato, po raz pierwszy publicznie opowiedziała o swojej przypadłości w 2011 roku. Niedawno także Bebe Rexha powiedziała fanom, że cierpi na chorobę dwubiegunową. W przeszłości do tego samego schorzenia przyznała się Mariah Carey.

Czym jest choroba afektywna dwubiegunowa?

Bipolarne zaburzenia znane jako choroba afektywna dwubiegunowa lub zburzenia dwubiegunowe (w starszym nazewnictwie zachowania maniakalno-depresyjne) są – zgodnie z tym, co mówią naukowcy – poważną chorobą psychiczną, która charakteryzuje się przede wszystkim zaburzeniami emocjonalnymi dotkniętej nimi osoby. Podstawowymi objawami tej choroby są skrajne wahania się samopoczucia, które wciągają myśli, działanie i ogólnie rzecz biorąc zachowanie danej osoby. Nauka jak dotąd nie odkryła prawdziwych powodów ich powstawania.

Selena Gomez fot. Instagram
Selena Gomez fot. Instagram
Selena Gomez
Selena Gomez
Selena Gomez z grzywką i w dżinsie
Selena Gomez z grzywką i w dżinsie
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także