Pogrzeb Zygmunta Malanowicza. Wybitnego aktora pożegnały gwiazdy

Pogrzeb Zygmunta Malanowicza

Pogrzeb Zygmunta Malanowicza

Pogrzeb Zygmunta Malanowicza odbył się w czwartek, 15 kwietnia. Aktora żegnali bliscy i przyjaciele, wśród których nie brakowało gwiazd. 

Zygmunt Malanowicz związał swoje życie z branżą aktorską. Występował przed kamerami i na scenie, spełniał się też jako reżyser i scenarzysta. Popularność przyniosła mu rola Chłopaka w kultowym filmie Romana Polańskiego, nominowanego do Oscara w 1964 roku, Nóż w wodzie. Wystąpił także w takich produkcjach jak m.in. Polowanie na muchy oraz Krajobraz po bitwie.

Malanowicz dożył 83 lat. O tym, że zmarł, poinformował tydzień temu jego kolega z branży Jacek Poniedziałek, który w social mediach podzielił się osobistym wspomnieniem:

Zygmunt Malanowicz, Zyga, nasz brat, przyjaciel, ostoja, mistrz, powiernik, dobry, dowcipny, jedyny, niepowtarzalny. Aktor w Nowy Teatr. Odys, który nie dotarł do naszej Itaki. Żegnaj, Zyga, bez Ciebie będzie pusto, smutno i źle. Ale dopłyniemy do brzegu w ciepłą, ambrozyjską noc. Śpij i śnij lepszy świat! R.I.P.

Zygmunt Malanowicz, Zyga, nasz brat, przyjaciel, ostoja, mistrz, powiernik, dobry, dowcipny, jedyny, niepowtarzalny….

Posted by Jacek Poniedziałek on Monday, April 5, 2021

Pogrzeb Zygmunta Malanowicza. Kto pożegnał aktora?

Pogrzeb Zygmunta Malanowicza odbył się w czwartek, 15 kwietnia. Ceremonia pogrzebowa miała miejsce w kaplicy na cmentarzu Ewangelicko-Reformowanym przy ulicy Żytniej 42 w Warszawie. Po niej nastąpiło odprowadzenie urny z prochami zmarłego do grobu rodzinnego.

Bliscy aktora zwrócili się ze szczególną prośbą do żałobników – zamiast kwiatów, prosili o przekazywanie środków finansowych dla Fundacji „KARUNA. Ludzie dla Zwierząt”.

Pogrzeb Zygmunta Malanowicza

Pogrzeb Zygmunta Malanowicza

Aktorowi w ostatniej drodze towarzyszyli rodzina i przyjaciele, wśród których nie brakowało gwiazd. Pojawiło się sporo znanych postaci, wśród nich: Andrzej Chyra, Maciej Stuhr, Magdalena Cielecka, Maja Ostaszewska, Krzysztof Warlikowski, Maja Komorowska, Wojciech Kalarus, Irena Karel.

Zdjęcia w galerii.

Kim był Zygmunt Malanowicz?

Zygmunt Malanowicz urodził się 4 lutego 1938 roku na Wileńszczyźnie w rodzinie polsko-rosyjskiej. Wychowywała go matka i rodzeństwo – miał dwie starsze siostry, Krystynę i Teresę.  Do wyboru zawodu aktorskiego Zygmunta Malanowicza zainspirowali Halina i Jan Machulscy. Po maturze zdawał bez powodzenia do dwóch szkół aktorskich – PWST w Warszawie i PWST Kraków. Został jednak przyjęty na Wydział Aktorski PWSFTviT w Łodzi.

Malanowicz zadebiutował na szklanym ekranie w dramacie psychologicznym Romana Polańskiego Nóż w wodzie u boku Jolanty Umeckiej i Leona Niemczyka. W późniejszych latach często grywał w filmach Bohdana Poręby takich jak m.in. Hubal, Polonia Restituta oraz Penelopy. Zagrał też w serialu Jana Łomnickiego Dom, gdzie doskonale stworzył postać Tomasza Ciećwierza, oficera ludowego WP zniszczonego przez system komunistyczny.

Po transformacji ustrojowej w latach 90. nie otrzymywał ciekawych propozycji w kraju, częściowo ze względu na ostracyzm środowiska filmowego za jego współpracę z Porębą. Powrotem do polskiego filmu były Tulipany. Ostatni raz na planie pojawił się w 2020 roku. Wówczas zagrał w serialu Usta usta. Wcielił się w postać Tadeusza Żurawicza, podopiecznego Piotra.


Pogrzeb Zygmunta Malanowicza

Pogrzeb Zygmunta Malanowicza

Pogrzeb Zygmunta Malanowicza

Pogrzeb Zygmunta Malanowicza

Magdalena Cielecka - Pogrzeb Zygmunta Malanowicza

Magdalena Cielecka - Pogrzeb Zygmunta Malanowicza

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×