Pogrzeb Witolda Sadowego. Aktora pożegnały tłumy. Przed śmiercią wyznał, że jest gejem

Pogrzeb Witolda Sadowego

Pogrzeb Witolda Sadowego odbył się we wtorek. Przez pandemię koronawirusa ostatnie pożegnanie wybitnego aktora miało miejsce siedem miesięcy po jego śmierci.

Witold Sadowy dożył 100 lat. O jego śmierci poinformował Tadeusz Daszkiewicz, doradca prezydenta Andrzeja Dudy. W listopadzie opublikował oficjalny komunikat skierowany do mediów, w którym przekazał, że aktor zmarł w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie:

Z żalem informuję, że dziś w wieku 100 lat w Skolimowie zmarł Witold Sadowy – niestrudzony kronikarz polskiego życia teatralnego, autor wielu książek oraz artykułów na temat ludzi teatru i filmu, aktor teatrów warszawskich: Miejskich Teatrów Dramatycznych (1945, 1946-49), Polskiego (1945-46, 1949-51), Nowego (1951-53), Młodej Warszawy (1953-57), Klasycznego (1957-72), Studio (1972), Rozmaitości (1972-88). Gościnnie występował także w Teatrze Ateneum – napisał doradca prezydenta Andrzeja Dudy.

W zeszłym roku w kwietniu gwiazdor udzielił wywiadu magazynowi Viva!. Wiedział, że jego czas dobiega końca. Mimo to nie odwiedzał lekarzy, a także nie stosował się do ich złotych rad:

Nie chodzę do lekarzy. Wszyscy mi dają rady, jak dbać o siebie, jak chodzić, żeby się nie przewrócić. Jakie to idiotyczne! Wiem, że jak się przewrócę, to już koniec. Mam pić dwa litry wody dziennie. Kiedyś jej tyle nie piłem i było dobrze, a teraz nogi spuchnięte jak bania. Lepsze miała tylko Marysia Fołtyn. Ale nie boję się śmierci, po niej nic mnie nie będzie bolało.

Aktor w tej samej rozmowie wyjawił też, jak powinno wyglądać jego ostatnie pożegnanie:

Marzyłem, żeby na moim pogrzebie były tłumy przyjaciół, tylko teraz ten cholerny COVID-19 może to zburzyć. Każdy musi umrzeć. Będą o mnie pamiętali, to dobrze, a nie będą, też dobrze.

Kilka dni wcześniej zdecydował się na coming out i przyznał się, że jest gejem.

Pogrzeb Witolda Sadowego. Kto się pojawił?

Pogrzeb Witolda Sadowego odbył się we wtorek, 15 czerwca w Kościele Pokamedulskim przy ul. Dewajtis 3 w Lasku Bielańskim. Mszę żałobną odprawiał ksiądz Wojciech Drozdowicz, duszpasterz znany z programu Ziarno. 

Zgodnie z ostatnią wolą zmarłego podczas uroczystości żałobnej wystąpili: Zespół Mazowsze, Lidia Sadowa, Krystyna Janda, Joanna Rawik, Czesław Majewski oraz studenci Warszawskiej Akademii Teatralnej. Aktora pożegnały tłumy. Oprócz wspomnianych osób, wśród żałobników znaleźli się także m.in. Emilia Krakowska, Cezary Harasimowicz, Stefan Friedmann i Maja Komorowska.

Witold Sadowy został pochowany na Powązkach Wojskowych.

Zdjęcia z w naszej galerii.

 


Zespół Mazowsze - pogrzeb Witolda Sadowego

Emilia Krakowska, Krystyna Janda - pogrzeb Witolda Sadowego

Stefan Friedmann - pogrzeb Witolda Sadowego

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×