Pogrzeb Sylwestra Chęcińskiego. Twórcę „Samych swoich” pożegnały tłumy, nie zabrakło gwiazd

Pogrzeb Sylwestra Chęcińskiego

Pogrzeb Sylwestra Chęcińskiego

Sylwester Chęciński nie żyje. Wybitny reżyser zmarł w wieku 91 lat. Pogrzeb artysty miał miejsce w sobotę 18 grudnia. Pożegnały go gwiazdy. Zobacz zdjęcia.

Sylwester Chęciński zmarł w środę 8 grudnia we Wrocławiu w wieku 91 lat. O śmierci wielokrotnie nagrodzonego i odznaczonego reżysera, twórcy filmów Wielki Szu, Sami swoi, Nie ma mocnych czy Historia żółtej ciżemki, poinformował jego syn, lekarz Igor Chęciński.

I kolejna zła informacja. Odszedł przed chwilą mistrz: Sylwester Chęciński. Wybitny reżyser i twórca sagi „Sami swoi”, która bawi kolejne pokolenia. Żegnamy Cię Honorowy Obywatelu Wrocławia. Już nie spotkamy się na spacerze w Parku Południowym. Będziemy o Tobie zawsze pamiętać i dziękuję za ostatnie spotkanie. Twój krasnal będzie na zawsze przypominał o tym jak ważny byłeś dla nas – napisał w mediach społecznościowych prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Świat filmu poniósł niepowetowaną stratę. Pogrzeb Sylwestra Chęcińskiego odbył się w sobotę 18 grudnia.

Pogrzeb Sylwestra Chęcińskiego

Na Cmentarzu Grabiszyńskim we Wrocławiu miał miejsce pogrzeb Sylwestra Chęcińskiego. Licznie żegnali go przyjaciele i mieszkańcy Dolnego Śląska.

Swoją sagą o przesiedleńcach z Kresów, swą trylogią o rodzinach Kargulów i Pawlaków zrobiłeś bardzo dużo dla integracji naszej dolnośląskiej społeczności, dla kształtowania się tożsamości Dolnoślązaków. Jesteś honorowym obywatelem Dolnego Śląska, bo doceniamy to, co zrobiłeś swoimi filmami dla nas i dla całej Polski – mówił przewodniczący sejmiku woj. dolnośląskiego Andrzej Jaroch.

Reżyser Waldemar Krzystek odczytał list prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacka Bromskiego, w którym podkreślono, że Chęciński był wybitnym artystą.

Żegnamy cię z żalem, ale też i z pewną zazdrością. Dlatego, że w swoim długim życiu potrafiłeś zrobić tak wiele. Masz w dorobku filmy, które przyniosły ci ogromną popularność i są wciąż chętnie oglądane.

Andrzej Grabowski odczytał pełny anegdot list aktora Jana Nowickiego, który spuentował śmierć reżysera cytatem z tytułów jego filmów.

Można powiedzieć, że odchodzą sami swoi, bo nie ma mocnych. Bywaj – mówił aktor nad grobem Chęcińskiego.

Wcześniej prezydent Andrzej Duda pośmiertnie odznaczył Sylwestra Chęcińskiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie wręczono przed mszą świętą odprawioną w Archikatedrze pw. Świętego Jana Chrzciciela we Wrocławiu.

Zdjęcia z pogrzebu w naszej galerii.

Kim był Sylwester Chęciński?

Sylwester Chęciński urodził się 21 maja 1930 roku w Suścu. W 1956 ukończył Wydział Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi, a 5 lat później wyreżyserował swój pierwszy pełnometrażowy film fabularny – była to słynna Historia żółtej ciżemki, w której debiutował 11-letni wówczas Marek Kondrat. Pod koniec lat 70. pełnił funkcję zastępcy kierownika artystycznego Zespołu Filmowego Iluzjon, a na przełomie lat 80. i 90. – Zespołu Filmowego Kadr.

Za całokształt swojej twórczości otrzymał Platynowe Lwy w 2014 roku na Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz Orła za osiągnięcia życia trzy lata później. Otrzymał też m.in. Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski i Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a to tylko część z jego licznych wyróżnień, nagród i odznaczeń.

Ma na swoim koncie 16 filmów fabularnych – najpopularniejsze z nich to z pewnością trylogia o zwaśnionych rodzinach Pawlaków i Karguli – Sami swoi, Nie ma mocnych, Kochaj albo rzuć. Wspomnieć należy także Rozmowy kontrolowane czy Wielkiego Szu.


Pogrzeb Sylwestra Chęcińskiego

Pogrzeb Sylwestra Chęcińskiego

Pogrzeb Sylwestra Chęcińskiego

Pogrzeb Sylwestra Chęcińskiego

Pogrzeb Sylwestra Chęcińskiego

Pogrzeb Sylwestra Chęcińskiego

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×