NewsyZenka Martyniuka w Poznaniu spotkały nieprzyjemności. To przykre, jak potraktowano samego króla disco-polo

Zenka Martyniuka w Poznaniu spotkały nieprzyjemności. To przykre, jak potraktowano samego króla disco-polo

Zenek Martyniuk
Zenek Martyniuk
Elwira Szczepańska

23.01.2023 18:00, aktual.: 24.01.2023 15:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zenek Martyniuk to artysta, który przez wielu nazywany jest królem muzyki disco polo. W 1989 roku wraz z Mariuszem Anikiejem założył zespół Akcent, z którym już rok później wydał pierwszy album. Na podstawie historii Martyniuka powstał nawet film o tytule Zenek, a w rolę charyzmatycznego lidera zespołu Akcent wcielił się Krzysztof Czeczot. Produkcja pojawiła się na ekranach w 2020 roku.

Miałem przyjemność obejrzeć cały materiał. Nie jest on do końca jeszcze udźwiękowiony, ale podoba mi się. (...) Nic, tylko się cieszyć. Ciekawe, jak go odbiorą moi fani. A może i nie tylko oni pójdą zobaczyć ten film? – muzyk mówił na krótko przed premierą fabuły.

Dziś płyty Zenka sprzedają się jak świeże bułeczki, a przeboje takie jak Przez Twe Oczy Zielone, Królowa Nocy czy Życie to są chwile, są nieodłącznym elementem wielu imprez. Martyniuk przez lata trwania kariery zebrał pokaźne grono fanów, którzy towarzyszą mu podczas koncertów w całym kraju. Jest też uważany za jedną z największych gwiazd TVP. Publiczny nadawca zaprasza go na każdą większą imprezę, a już na pewno nie może go zabraknąć podczas nocy sylwestrowych.

Prywatnie jest szczęśliwym mężem Danusi Martyniuk, która ostatnio zaskoczyła metamorfozą i pokazuje się z całkiem odmieniona sylwetką i ojcem nieco krnąbrnego Daniela, który, mimo że jest już dorosły, potrafi przysporzyć rodzicom sporo zmartwień. Na szczęście ostatnio nieco ogarnął się dzięki znajomości z nową dziewczyną, Faustyną.

Bardzo dobrze. Wszystko super, wszystko się piękne układa. Ja lubię wszystkich. Jestem do wszystkich miło nastawiony, jestem taki człowiek, któremu wszystko odpowiada – dumny tata wypowiedział się na temat związku syna.

Teraz media donoszą, że kłopoty z koncertem ma Zenek. Co się dzieje w Poznaniu?

Problemy z koncertem Zenka Martyniuka w Poznaniu

Zenek Martyniuk według swojego grafiku powinien zagrać koncert w Poznaniu dokładnie 20 lutego. Na ten moment nikt nie odwołał wydarzenia, ale jest wiele osób, które lobbują za tym, by jednak do niego nie doszło.

Wszystko przez gatunek muzyczny, którego jest wykonawcą, a kością niezgody jest lokalizacja koncertu. Chodzi o Aulę Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Odbywają się tam występy uznanych muzyków i nigdy nie wywoływały one zbyt dużego poruszenia. Jednak jak donoszą dziennikarze Gazety Wyborczej, pojawił się protest, gdy okazało się, że w tej samej auli co wielcy twórcy, wystąpi w 2023 roku Zenon Martyniuk z zespołem Akcent.

Muzycy filharmonii, którzy regularnie grywają w tym właśnie miejscu, uważają taką decyzję za skandal.

Aula UAM jest budynkiem Akademii Królewskiej, gdzie nawet w trakcie zaborów Polacy mogli studiować. To jest uniwersytet, sala, w której odbywa się jeden z najważniejszych konkursów skrzypcowych, tu immatrykuluje się studentów, wręcza doktoraty, przyjmuje prezydentów i Güntera Grassa. Rola kulturotwórcza tego miejsca jest nie do opisania. Koncert disco polo w tym miejscu jest po prostu niedorzeczny — wypowiada się jeden z poznańskich muzyków.

Kolejną grupą, która jest przeciw koncertowi Zenka na Auli UAM, jest grupa młodych polityków. Młodzieżowa Rada Miasta również stwierdziła, że w opinii większości jej członków do koncertu disco polo nie powinno dojść.

Stanowczo sprzeciwiamy się inicjatywie, na którą pozwalają władze uczelni. Aula Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza jest miejscem o wysokim prestiżu, przeznaczonym do wydarzeń tzw. kultury wysokiej. Uważamy, że koncert p. Zenona Martyniuka, artysty wykonującego muzykę z gatunku disco polo, mógłby mocno zaszkodzić podniosłości tej przestrzeni — przekazano w jej oświadczeniu.

Żadna z protestujących stron nie jest jednak w stanie wpłynąć na zmianę lokalizacji koncertu zespołu Akcent. Uczelnia twierdzi, że w auli występowali już przedstawiciele różnych gatunków, więc disco polo również ma prawo się pojawić:

O gustach się nie dyskutuje. Czy to aprobujemy, czy nie, muzyka disco polo istnieje w przestrzeni publicznej – ucięła sprawę rzeczniczka UAM Małgorzata Rybczyńska.

Jesteście fanami Zenka?

Internauci komentują zamieszanie wokół występu Zenka

Sprawa mocno podzieliła internautów. Część czytelników Jastrząb Post uważa, że Zenek rzeczywiście nie powinien występować w takim miejscu:

  • Taka aula to nie dla tego typu muzyki. Coś obowiązuje. To nie o gust chodzi tylko dobre wychowanie i poszanowanie miejsca.
  • Oczywiście w tym miejscu ani na scenach filharmonii czy opery ten koncert nie powinien się odbyć.
  • Zgadzam się z oponentami. Występy Pana Zenka w Auli UAM to co najmniej groteska. Nie wypowiadam się w kwestii opinii Pani rzecznik, bowiem komentarz jest zbędny – to ich wpisy.

Jeszcze inne osoby uważają, że ma nic zdrożnego w prezentowaniu disco-polo na auli UAM:

  • Ja na ten występ się nie wybieram i nigdy na Disco Polo nie pójdę, ale nie będę nikomu tego zabraniał. Każdemu wolno kochać, to miłości wolne prawo…
  • Choć ta muzyka to nie moja bajka jednak na weselach nieźle wszyscy się bawią i nikt nie opuszcza sali w proteście. Trzeba obiektywnie stwierdzić... że żyjemy w demokracji także muzycznej i Zenek od ponad 30 lat robi swoje i szacunek dla niego. Uważam, że ta czy inna sala jest również dobrym miejscem dla i takiej muzyki. Nie bądźmy kołtunami.
  • W pełni zgadzam się ze stanowiskiem władz uczelni wyrażoną przez Panią Rzecznik. Znam Aulę jak nikt i koncerty komercyjne, które się tam odbywały i odbywają. Myślę, że pan Martyniuk nie jest gorszy od innych popkulturowych wykonawców. Aula UAM nie takie rzeczy widziała i trwa nadal. Wierzę, że publiczność pana Martyniuk a zachowa się godnie do miejsca i będzie się dobrze bawić jak na innych koncertach komercyjnych – to zamieszczone przez nich opinie.

A wy, do którego  stanowiska bardziej się przychylacie?

Zenek Martyniuk zagra w Poznaniu. Aktualizacja

24 stycznia radny Rady Miasta Poznania, Michał Grześ z PiS, przekazał podczas sesji, że koncert się nie odbędzie.

To nic, że odbywają się tam różne koncerty muzyki rozrywkowej, ludowej i to lepszych i gorszych artystów. Disco polo jest granicą, której przekroczyć nie można. Według oponentów aula to miejsce święte. Czy rzeczywiście? Akademia Królewska, tak nazywała się instytucja, na potrzeby której aula powstała. Powiem łagodnie, że Akademia Królewska za czasów pruskich nie służyła do podkreślania polskości naszych ziem — poinformował swoich kolegów i koleżanki.

Radio Poznań, które zacytowało Grzesia, dodało w swoim tekście, że... w auli obradowało w czasie okupacji NSDAP, a potem, w PRL, spotykali się tam członkowie PZPR i funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej.

Niestety, sami organizatorzy koncertu jeszcze nie zabrali głosu w tej sprawie, więc nie wiemy, na jaki argument oficjalnie się powołano.

To wydarzenie zostało odwołane — lakonicznie podano na stronach, gdzie można nabyć bilety na to wydarzenie.

Jedno jest pewne: możemy być pewni, że zwolennicy disco-polo zaleją sieć głosami niezadowolenia!

Więcej na temat odwołania koncertu przeczytacie tutaj.

Zenek Martyniuk o swoich krytykach

W 2019 roku, w rozmowie z TVP Info, wokalista tak mówił o osobach, które go krytykują:

Staram się nie zwracać uwagi. Wiadomo, muzyka jak muzyka. Są różne gatunki muzyki, różni wykonawcy, jednym się podoba, drugim się nie podoba. Ja po prostu robię swoje, widać, że mam dużą rzeszę swoich fanów, którzy przychodzą na moje koncerty i bawią się. Może ci, co właśnie tak piszą i mówią, to zazdroszczą troszeczkę. Tak myślę.

Do najnowszego incydentu jeszcze nie zdążył się odnieść.

Zenek Martyniuk - sylwester 2022
Zenek Martyniuk - sylwester 2022
Zenek Martyniuk - sylwester TVP 2022
Zenek Martyniuk - sylwester TVP 2022
Zenek Martyniuk - Konferencja Sylwester Marzeń z Dwójką 2022
Zenek Martyniuk - Konferencja Sylwester Marzeń z Dwójką 2022
Zenek Martyniuk - Konferencja Sylwester Marzeń z Dwójką 2022
Zenek Martyniuk - Konferencja Sylwester Marzeń z Dwójką 2022
Danuta Martyniuk w Pytaniu na śniadanie
Danuta Martyniuk w Pytaniu na śniadanie
Danuta Martyniuk w Pytaniu na śniadanie
Danuta Martyniuk w Pytaniu na śniadanie
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także