Szukaj

Ile zarabiają gwiazdy TVP? W grę wchodzą zawrotne kwoty

Zarobki w TVP

Zarobki w TVP

Ile zarabiają dziennikarze TVP? Jaką pensję dostają Danuta Holecka, Michał Adamczyk czy Edyta Lewandowska? Do portfeli gwiazd telewizji publicznej starała się zajrzeć redakcja Plejady. Co ustalono?

Informacje na temat kwot, jakie zarabiają miesięcznie pracownicy TVP, są tematem, który wzbudza sporo emocji. Zaledwie parę tygodni temu trwała debata w Polsce o nowelizacji radiofonii i telewizji oraz ustawy abonamentowej. Jej głównym założeniem było wynegocjowanie rekompensaty dla TVP w wysokości 1,95 miliarda złotych.

Ogromna kwota miała poprawić budżet telewizji państwowej, który mocno ucierpiał na przestrzeni ostatniej dekady. Jak podaje Business Insider, w 2016 roku straty wynosiły aż 176,8 milionów złotych. Natomiast rok wcześniej – 36,6 milionów złotych, przy 6,3 milionach złotych zysku. W celu poprawy oferowanych programów oraz modernizacji strony technologicznej, TVP otrzymało 800 mln złotych pożyczki.

Zarobki w TVP. Jaką pensję otrzymują dziennikarze?

W ostatnim czasie TVP stała się liderem w wielu kategoriach – zarówno rozrywkowych, jak i publicystycznych. Aktualnie oferowane programy są chętniej wybierane przez polskich widzów, niż kilka lat temu. Sporą oglądalność mają emitowane w stacji koncerty, teleturnieje, seriale oraz programy rozrywkowe.

Jak podaje serwis wirtualnemedia.pl, w marcu Wiadomości były wiceliderem, jeśli chodzi o programy informacyjne. Nie powinien więc dziwić fakt tak dużego zainteresowania zarobkami dziennikarzy TVP. Co prawda dane te nie są podawane publicznie, gdyż każdy z dziennikarzy podpisuje umowę na warunkach, które objęte są tajemnicą.

Portal Plejada starał się dwukrotnie uzyskać informacje w tej sprawie, jednak próby nie dały odpowiedzi. Według danych opublikowanych w ramach sprawozdania finansowego stacji w 2018 roku, wynagrodzenie korespondentów zagranicznych wynosiło nieco ponad 17 tysięcy złotych. Zarobki pozostałych dziennikarzy wynosiły 7-12 tysięcy złotych. Szacuje się więc, że w takim przedziale zamyka się miesięczna pensja Danuty Holeckiej, Michała Adamczyka czy Edyty Lewandowskiej, chociaż jako gwiazdy stacji mogą zarabiać znaczniej więcej.

Kilka miesięcy temu, kiedy pensja prezesa TVP Jacka Kurskiego była przedmiotem dyskusji w Senacie – sam prezes przyznał że poprosił o znaczne obniżenie swojej pensji do siedmiokrotności średniej krajowej czyli do 36589 zł. Wcześniej jego pensja mogła osiągać sumę 15-krotności średniej krajowej  czyli 78 405 złotych brutto.


Danuta Holecka przeszła metamorfozę

Danuta Holecka przeszła metamorfozę

Danuta Holecka w smokingu

Danuta Holecka w smokingu

Danuta Holecka w Wiadomościach (2016) fot. screen z youtube.com

Danuta Holecka w Wiadomościach (2016) fot. screen z youtube.com

Dodaj komentarz

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×