Szukaj

Kora pojawiła się w filmie barci Sekielskich o pedofilii w kościele. Piękny hołd dla artystki

Kora

Kora

Bracia Sekielscy oddali Korze hołd w swoim najnowszym filmie. Legenda muzyki pojawiła się w Zabawie w chowanego.

Film Tomasza i Marka Sekielskich Zabawa w chowanego miał premierę w sobotę, 16 maja. A już w czwartek, 21 maja, o godzinie 21.35 wyemituje go stacja TVN. To już druga produkcja sławnych braci, która dotyczy pedofilii wśród księży. Film jest mocno komentowany nie tylko przez widzów, ale także Episkopat Polski.

Nie dochowano obowiązujących w Kościele standardów ochrony dzieci i młodzieży – napisał w oświadczeniu prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak.

Wojciech Polak powiadomił opinię publiczną, że zwrócił się do Stolicy Apostolskiej o wszczęcie postępowania „dotyczącego zaniechania wymaganego prawem działania”. W filmie opowiedziana jest historia trzech chłopców – braci Bartłomieja i Jakuba oraz Andrzeja, wykorzystywanych przez tego samego księdza z diecezji kaliskiej. Ponadto poruszono w nim także kwestię przenoszenia księży, podejrzewanych o molestowanie seksualne nieletnich, do innych parafii.

Co Kora ma wspólnego z filmem braci Sekielskich?

Prawie 10 lat temu Kora napisała utwór  Zabawa w chowanego, w którym odniosła się do sprawy pedofilii w kościele. Nie był to dla niej obcy temat, gdyż sama padła ofiarą księdza.

Pamiętam doskonale, jak strasznie się bałam, gdy wyszłam od księdza. Przez lata nie byłam w stanie nikomu o tym powiedzieć, nikomu się poskarżyć, bo byłam wychowana w poczuciu, że kobieta jest grzesznym narzędziem, że to ta Ewa, to jabłko, że wina jest we mnie. Choć to przecież ja byłam ofiarą starego obrzydliwego księdza. Był starym śmierdzącym człowiekiem, który wpychał mi jęzor do ust i gmerał w majtkach – wyznała Kora we „Wprost”.

Do utworu powstała drastyczny klip, w którym artystka opowiedziała o swoim koszmarze.

Teraz w piosence, opowiadam ze szczegółami. Ubieram w artystyczny przekaz, żeby każdy mógł zobaczyć, że ten problem istnieje. Także ci, którzy twierdzą, że pedofilii w Kościele nie ma. A ja właśnie dlatego, że sama byłam ofiarą księdza, mam prawo mówić, że się mylą – mówiła.

Bracia Sekielscy wykorzystali utwór wokalistki Maanamu w swoim filmie. Piękny hołd dla Kory.

Znałem, pamiętałem ten utwór, ale że on jest zatytułowany „Zabawa w chowanego” przypomniałem sobie, gdy wymyśliliśmy już tytuł naszego filmu. Uznaliśmy, że skoro doszło do takiego zbiegu okoliczności, byłoby dobrze, gdyby piosenka Kory zaistniała w naszym dokumencie. Spadkobiercy piosenkarki zgodzili się na wykorzystanie utworu. Bardzo im za to dziękuję – powiedział we „Wprost” Tomasz Sekielski.

Sekielscy zaznaczają, że ich film został w całości sfinansowany ze zbiórki. Tylko taki model finansowania zapewniał im pełną niezależność. Teraz pracują nad kolejnymi ważnymi filmami dokumentalnymi o aferach SKOK oraz roli Jana Pawła II w tuszowaniu przypadków przestępstw duchownych. Czekacie?


Kora – ostatnie zdjęcie

Kora – ostatnie zdjęcie

Kora

Kora screen polsat

Kora w 2000 roku

Kora w 2000 roku

Dodaj komentarz

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×