Szukaj

Wybory prezydenckie 2020. Ogromny spadek poparcia dla Dudy. Trzaskowski zaraz przejmie pozycję lidera

Andrzej Duda

Andrzej Duda

Pojawienie się nowego kandydata w wyborach prezydenckich sporo namieszało. Andrzej Duda nadal jest liderem, chociaż sukcesywnie traci poparcie na rzecz Rafała Trzaskowskiego. Jak wygląda najnowszy sondaż?

Wybory prezydenckie 2020 wzbudzają wiele kontrowersji. Wstępna data, w której miało się odbyć głosowanie na nową głowę państwa, to 10 maja. Ze względu na pandemię koronawirusa i wprowadzony stan epidemiologiczny wszystko zostało wstrzymane. Podobną niewiadomą jest też forma przeprowadzenia wyborów. Rządzący nie chcąc narażać obywateli, zaproponowali oddanie głosu w formie korespondencyjnej. Ten pomysł miał tylu samo zwolenników co przeciwników.

Nowa data wyborów nie została jeszcze ogłoszona. Kadencja obecnie urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy kończy się 6 sierpnia 2020, a rząd podaje dwie najbardziej prawdopodobne daty głosowania. Pierwsza z nich to 28 czerwca, a kolejna to 5 lipca. Opozycja podaje jeszcze jeden termin, który według nich byłaby najbardziej odpowiedni – 6 sierpnia.

Wybory prezydenckie 2020: najnowszy sondaż

Wybory prezydenckie mogą zakończyć się w I turze pod warunkiem, że jeden z kandydujących uzyska minimum połowę ważnie oddanych głosów. Jeżeli tak się nie stanie, to konieczne będzie przeprowadzenie drugiej tury wyborów, w której zmierzy się dwóch kandydatów z największym poparciem.

Według najnowszych sondaży okazuje się, że wybory w dwóch turach są bardzo możliwym scenariuszem. Czarnym koniem okazał się obecnie urzędujący prezydent Warszawy – Rafał Trzaskowski. Okazuje się, że polityk, który wystartował, zastępując Małgorzatę Kidawę-Błońską, zaliczył rewelacyjny start w kampanii. W każdym kolejnym sondażu jego poparcie wzrasta, a różnica między nim a liderem Andrzejem Dudą nie jest już taka duża.

Na stornie se.pl możemy zobaczyć najnowszy sondaż wyborów, z którego wynika, że jeżeli wybory odbyły, by się w nadchodzącą niedzielę, to rywali zdeklasowałby Andrzej Duda. Przynajmniej w pierwszej turze.

  • Andrzej Duda – 38,94 %
  • Rafał Trzaskowski – 26,60 %
  • Szymon Hołownia – 16,41 %
  • Krzysztof Bosak – 5,71%
  •  Władysław Kosiniak-Kamysz – 5,46%
  • Robert Biedroń – 5,14%
  • Inni Kandydaci – 1,74%

W porównaniu z ostatnim sondażem, który był przeprowadzony w zeszłym tygodniu, Trzaskowski zyskał aż 10 punktów procentowych. 6 punktowy spadek zaliczył natomiast urzędujący Andrzej Duda.


Prezydent Andrzej Duda w Belgii

Prezydent Andrzej Duda w Belgii

Rafał Trzaskowski – nowy prezydent Warszawy

Rafał Trzaskowski – nowy prezydent Warszawy

Szymon Hołownia

Szymon Hołownia

Dodaj komentarz

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×