Szukaj

Wybory 2020: Oficjalne wyniki wyborów prezydenckich. Andrzej Duda wygrywa, ale traci w ostatecznym starciu

Andrzej Duda, Rafał Trzaskowski

Andrzej Duda, Rafał Trzaskowski

Wybory prezydenckie 2020. Druga tura. Rafał Trzaskowski czy Andrzej Duda? Kto zwyciężył? Znamy nazwisko prezydenta RP. Są oficjalne wyniki.

Wybory prezydenckie  jeszcze nigdy w historii nie wzbudziły tylu kontrowersji. Spowodowane było to pandemią koronawirusa, która uniemożliwiła ich przeprowadzenie zgodnie z planem. Zmieniono terminy, ale tak naprawdę niemal do ostatnich dni głosowanie stało pod znakiem zapytania. Pierwszy raz wyborcy mieli też wybór czy oddać głos tradycyjnie, czy korespondencyjnie.

W szranki stanęło 11 kandydatów. Kampania była wyjątkowo krótka, ale bardzo intensywna. W pierwszej turze nie było większych niespodzianek. Sprawdziły się przewidywania. Oficjalne wyniki Państwowa Komisja Wyborcza podała we wtorek o 6 rano. Andrzej Duda zdobył 43,50 procent poparcia, a Rafał Trzaskowski – 30,46 procent. Frekwencja w wyborach wyniosła 64,51 procent.

II tura wyborów odbyła się w niedzielę, 12 lipca. Już od samego rana do udziału w głosowaniu namawiały gwiazdy. Publikowały zdjęcia z lokali, apelowali, by każdy, kto jest do tego uprawniony, spełnił swój obywatelski obowiązek. Polacy tłumnie ruszyli do urn wyborczych. W wielu miejscach ustawiały się długie kolejki. Na koniec dnia frekwencja wyniosła 69,8%.

Cisza wyborcza obowiązywała do godziny 21:00. Właśnie wtedy ogłoszono pierwsze, sondażowe wyniki wyborów. Na Andrzeja Dudę wskazało 50,4% wyborców, Rafała Trzaskowskiego – 49,6 %. Badanie dopuszczało 2 punkty procentowe błędu.

W poniedziałek o 8:00 rano Państwowa Komisja Wyborcza zorganizowała konferencję prasową. Ogłosiła cząstkowe nieoficjalne wyniki głosowania, które spłynęły z 99,97 proc. komisji:

Ogłaszam, że wynik 51,21 proc. głosów otrzymał Andrzej Duda. Wynik 48,79 proc. otrzymał Rafał Trzaskowski – komentował Sylwester Marciniak, przewodniczący PKW.

Znamy już oficjalny, ostateczny wynik wyborów prezydenckich 2020.

Kto wygrał wybory prezydenckie 2020?

W drugiej turze stanęli naprzeciw siebie kandydat Koalicji Obywatelskiej, obecnie urzędujący prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski i Andrzej Duda, do tej pory sprawujący funkcję prezydenta RP polityk reprezentujący Prawo i Sprawiedliwość.

Andrzeja Dudę podczas wieczoru wyborczego wspierała małżonka, Agata Duda w pięknym białym garniturze. Kinga Duda w bliźniaczej kreacji oklaskiwała potencjalny sukces ojca. Prezydent wygłosił przemówienie, w którym podziękował wszystkim, którzy wspierali go w kampanii.

Dzisiaj Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła ostateczne, oficjalne wyniki II tury wyborów prezydenckich. Frekwencja – 68,18 %. Zwycięzcą został Andrzej Duda z wynikiem 51,03 %. Jednak traci w ostatecznym starciu, bo wynik Rafała Trzaskowskiego – 48,97 %  jest fenomenalny.


Andrzej Duda, wieczór wyborczy - screen TVN24

Andrzej Duda, wieczór wyborczy - screen TVN24

Andrzej Duda, wieczór wyborczy - screen TVN24

Andrzej Duda, wieczór wyborczy - screen TVN24

Rafał Trzaskowski, wieczór wyborczy - screen TVN24

Rafał Trzaskowski, wieczór wyborczy - screen TVN24

Dodaj komentarz

 • Ja pisze:

  Jak traci jak wygrał? Manipulacja?

 • GośćGosc pisze:

  Brawo Rafal. W Tobie nadzieja.

 • Natasza pisze:

  PO myśli, że wszystkich można kupić, że na kłamstwie można coś zbudować. Ile nienawiści ci ludzie nasiali.. Przez te wszystkie lata słucham jednej i drugiej strony. Muszę przyznać, że nigdy nie słyszałam żadnych kłamstw ani oszczerstw ze strony Andrzeja Dudy. Nawet do przeciwników politycznych odnosił i nadal się odnosi z szacunkiem, chociaż ta druga strona próbowała wszystkim wmówić, że to Duda dzieli kraj. Nie, to nie Duda.

 • Kokos pisze:

  Duda wygrał.trzaskowski totalna porażka i policzek.żegnaj pyszałku .Duda to nie obłuda jak ty.

 • Goś pisze:

  Tylko Trzaskac

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×