Wpadka Andrzeja Dudy podczas spotkania w Japonii. Internauci natychmiast wytknęli prezydentowi błąd i zarzucili nieznajomość historii

Wpadka Andrzeja Dudy

Wpadka Andrzeja Dudy

Prezydent Andrzej Duda pomylił się podczas wygłaszania przemówienia w Tokio, kiedy to wręczał odznakę państwową prezesowi koncernu Toyota Takeshiemu Uchiyamadzie. Co powiedział?

W czwartek 22 lipca podczas uroczystości w Ambasadzie RP w Tokio prezydent Andrzej Duda odznaczył Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej  za wybitne zasługi w rozwijaniu przemysłu motoryzacyjnego w Polsce oraz działalność na rzecz polsko-japońskiej współpracy kulturalnej prezesa koncernu Toyota Takeshi Uchiyamada. Podczas uroczystości wygłosił przemówienie. Pomylił tylko jedno słowo, ale internauci natychmiast to podchwycili. Co powiedział?

Andrzej Duda zaliczył wpadkę podczas wystąpienia w Japonii

W swym wystąpieniu Andrzej Duda podkreślił, że Japonia jest krajem, z którym nas, Polaków, łączą szczególne więzi.

Nie byłyby one tak silne, gdyby nie konkretni ludzie, którzy – współpracując ze sobą – przyczynili się na przestrzeni dziesięcioleci, a może nawet stulecia do nawiązania trwałych pełnych wzajemnej sympatii i szacunku relacji polsko-japońskich – mówił prezydent.

Podkreślił, że niewątpliwe zasługi dla tych relacji miał Tadeusz Romer, jeden z najwybitniejszych polskich dyplomatów II Rzeczypospolitej, pierwszy ambasador RP w Japonii w latach 1937-1941.

Po wybuchu II wojny światowej ambasador Romer pomagał Polakom deportowanym w głąb Związku Radzieckiego, a także uchodźcom, w dużej mierze żydowskiego pochodzenia, obywatelom polskim — kontynuował – Uchodźcy ci najczęściej przybywali przez Władywostok, wyposażeni w fikcyjne holenderskie wizy docelowe, a także japońskie wizy tranzytowe, tzw. wizy życia, które wystawiał jego kolega, japoński konsul w Kownie Chiune Sugihara, działając we współpracy z polskim wywiadem — zaznaczył Duda.

Według niego współpraca polskiego ambasadora z japońskim konsulem jest doskonałym przykładem polsko-japońskiego braterstwa w niesieniu pomocy potrzebującym oraz symbolem budowania przyjaźni między naszymi narodami.

I tu właśnie nastąpiła pomyłka. Dziennikarze i internauci wskazują, że nasze relacje nie były tak słodkie, jak wskazuje na to Duda. Na wypowiedź polskiego prezydenta odpowiedział na Twitterze między innymi wicenaczelny Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński.

Czy dr Andrzej Duda jest świadomy faktu, że braterska Japonia podczas wojny była sojusznikiem Hitlera, a na podbitych terenach dopuszczała się niewyobrażalnych zbrodni? – napisał

Prezydent zamiast braterstwa, powinien powiedzieć bohaterstwa. Tygodnik Nie udostępnił to na swoim Twitterze komentarz.

Całe przemówienie Andrzeja Dudy znajdziesz tutaj.


Wpadka Andrzeja Dudy - Tygodnik Nie komentuje

Wpadka Andrzeja Dudy - Tygodnik Nie komentuje

Wpadka Andrzeja Dudy w Japonii
Wpadka Andrzeja Dudy w Japonii

Komentarze

 • Haponiuk pisze:

  Mógł wleźć na krzesło….

 • bezet pisze:

  TO JEST NIC? Wspolpraca z nazistami -to nic ? „Nasze” obozy hitlerowskie – tez NIC ! Co do krzesla ,ktore,krzeslem nigdy nie bylo ,a jedynie podestem dla straznika – to proporcja wartosci ,zwala z nog …

 • bezet pisze:

  … po pierwsze – to nie byly krzesla ,tylko podest ,ale po najwazniejsze – jak sie to ma, do” oskarzenia” Polski z ust polskiego Prezydenta, o kolaboracje z nazistami ? Malo nam dotychczasowych wrogow – tylko patrzec jak nam to dorzuca do pakietu Chore,ze mozna to tak lekcewazaco skomentowac…

 • bezet pisze:

  Zadnej gafy,zadnego polityka nie da sie porownac ,z tym co sie tu wydarzylo Publiczna wypowiedz Prezydenta Polski o Polakach kolaborujacych z nazistami – nie jest gafa – jest OSKARZENIEM, ktore poszlo w swiat i tylko modlic sie by nie zostalo wykorzystane , przeciwko Polsce a, „niech pan robi swoje” brzmi jak „mam to w d” …

 • Gość pisze:

  Asiu, ależ z ciebie lizus

 • Gość pisze:

  Asssia widze fan dudy tez pisac nie umie

 • Gość pisze:

  Niech zniknie. I tak go nie widać a jak słychać to wstyd przynosi.

 • Gość pisze:

  W Nowej Zelandii, tez dziekowal spoleczenstwu irlandskiemu

 • Gość pisze:

  Czyli, że prezio Andrzej D… nawet czytać nie potrafi, z kartki. No tak on się przecież ciągle uczy

 • Gość pisze:

  ..czyli każdy tzw prezydent może robić babole – przecież poprzednicy też je robili.. i taka jest właśnie nasza tzw polityka.. zero używania rozumu ambicji, zero taktu kultury – „to co że jestem osioł – inni byli lepsi..?” motto polskich prezydentów.. żenada…. moim zdaniem to są rzeczy ni wybaczalne.. za chwile jakiś matoł powie że Stalin i Hitler to nasi przyjaciele.. i co też powiecie że „spoko zdarzyło się, a inni byli lepsi?” macie rację WZOROWE PODEJŚCIE..

 • Gość Asiaa pisze:

  Szkoda że wypowiedzi innych polityków nie są tak analizowane jak Pana Dudy. Jego poprzednicy dopiero kompromitował i Polskę. Panie Prezydencie niech się Pan nie przejmuje i robi swoje.

 • Gość pisze:

  Przecież to kretyn, jeszcze się nie przyzwyczailiscie?

 • Gość pisze:

  A co takiego wyczyniał?to co wam przekazali przeciwnicy ?dodając od siebie drugie tyle ośmieszających info żeby zgnoic przeciwnika ?

 • Gość pisze:

  Większość tu komentujących to admiratorzy poprzednich prezydentów kompromitujących Polskę podczas zagranicznych wizyt, że wspomnę jedynie o B.Komorowskim skaczącym po krzesłach w japońskim parlamencie czy pijanego A. Kwaśniewskiego kiwającego się nad grobami poległych. Nienawiść, pogarda leją się szerokim strumieniem.

 • Magda pisze:

  Ti i tak nic w porównaniu z tym co wyczynial jego poprzednik jak był w Japonii a już niestety wszyscy o tym zapomnieli tylko czepiają się obecnego prezydenta

 • Gośćhaha pisze:

  A gdzie się nie rypnęło ???????!

 • Gość pisze:

  Tak w każdej dziedzinie.

 • Gość pisze:

  Masakra, brak słów, niech już milczy!!!!!

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×