Wojciech Karolak nie żyje. Zmarł wybitny muzyk, partner Marii Czubaszek

Wojciech Karolak nie żyje

Wojciech Karolak nie żyje

Wojciech Karolak, polski kompozytor, muzyk jazzowy, pianista i saksofonista altowy, a także wirtuoz organów Hammonda, nie żyje. Miał 82 lata.

Wojciech Karolak nie żyje. Polski kompozytor, muzyk jazzowy, pianista i saksofonista altowy, a także wirtuoz organów Hammonda zmarł w wieku 82 lat. Informację o jego śmierci przekazał dziennikarz muzyczny Hirek Wrona.

Usnął snem wiecznym. W spokoju i ciszy. R.I.P.” – napisał na Twitterze.

Pod postem dziennikarza płyną wyrazy żalu:

  • Bardzo smutna wiadomość i chyba tylko Pani Maria Czubaszek jest zadowola, tam na górze.
  • W polskim dżezie organy Hammonda ktoś ogarnie…? Nie ma już prawdziwego Akwarium… Hotel tam stoi… Pozostaną wspomnienia… Do zobaczenia i usłyszenia…
  • A Marysia już na Niego czekała, z parówkami podgrzanymi pod ciepłą wodą z kranu.
  • Jeden z 3 największych w historii polskiego jazzu !
  • Ogromna szkoda. Mam nadzieję, że on i pani Maria są teraz znowu razem.

Prywatnie był mężem pisarki, satyryczki i autorki tekstów Marii Czubaszek. Byli razem 40 lat, aż do jej śmierci w maju 2016 roku.

Kim był Wojciech Karolak?

Wojciech Karolak urodził się w 1939 roku. Był muzykiem jazzowym, pianistą, kompozytorem, saksofonistą altowym i tenorowym, aranżerem, wirtuozem organów Hammonda. Współpracował m.in. z Janem „Ptaszynem” Wróblewskim, Krzysztofem Komedą, Andrzejem Kurylewiczem, Jerzym Matuszkiewiczem, Jarosławem Śmietaną, Obywatelem GC.

Był aranżerem i kompozytorem Studia M-2 i Big Bandu Polskiego Radia. W 1962 roku wspólnie z Andrzejem Dąbrowskim założył The Karolak Trio i wydał pierwszą autorską płytę. W 1966 roku wyjechał do Szwecji. W latach 80. razem z Tomaszem Szukalskim i Czesławem Bartkowskim stworzył formację Time Killers. Wspólnie nagrali album, który w ankiecie krytyków „Jazz Forum” został uznany za najlepszą płytę jazzową dekady.

Zajmował się także muzyką filmową i teatralną. Pisał też muzykę do tekstów swojej żony – Marii Czubaszek. Wielu ludzi do dziś nuci ich przeboje, takie jak: „Wyszłam za mąż – zaraz wracam”, „Miłość jest jak niedziela”, „Każdy as bierze raz”.

W 2007 został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Póki co nie podano do wiadomości publicznej przyczyn śmierci wybitnego muzyka.


Wojciech Karolak nie żyje

Wojciech Karolak nie żyje

Wojciech Karolak nie żyje

Wojciech Karolak nie żyje

Wojciech Karolak nie żyje

Wojciech Karolak nie żyje

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

×