Wiemy, kto wystąpi w „Hell’s Kitchen – Piekielna kuchia”! [Lista uczestników]

Wiemy, kto wystąpi w

Wiemy, kto wystąpi w "Hell's Kitchen - Piekielna kuchia"! [Lista uczestników]

Lista uczestników „Hell’s Kitchen – Piekielna kuchani 6”

Już 6 września na antenie Polsatu zobaczymy szóstą edycję programu Hell’s Kitchen – Piekielna kuchnia. Uczestnicy będą walczyć o 100 tysięcy złotych, a także pracę prestiżowej restauracji nowego szefa Michała Brysia. Kto ma odwagę stanąć do piekielnej bitwy?

 

Tak jak zwykle, zawodnicy podzieleni są na dwie drużyny, czerwonych i niebieskich. W tej edycji wystąpią zarówno amatorzy, jak i zawodowcy. Czerwony to kolor dla panów, a niebieski dla pań. W drużynie niebieskich zobaczymy:

Izabelę Annę Kaczorowską. To 25 letnia mieszkanka Białej Rawskiej, która na co dzień zajmuje się marketingiem i pracuje jako coach, ale w kuchni spędza każdą wolną chwilę.
Agnieszka Jasińska ma 29 lat i jest z Rudej Śląskiej. Prowadzi firmę budowlaną, która zajmuje się montażem balustrad, ale gotowanie to jej pasja od 20 lat. Już jako mała dziewczynka była zakochana w gotowaniu.
Emilia Bykowska z Gdyni, ma 30 lat. Skończyła szkołę zawodową na kierunku kucharz, kelner oraz ma tytuł technika technologii żywienia. Od kilku lat bierze udział w warsztatach i pokazach kulinarnych, ma nawet swoją pizzerię i pracuje w jednej z tamtejszych restauracji. Konkurenci nazywają ją Szajba.
Katarzyna Gajewska z Olsztyna, ma 24 lata i od kilku lat zajmuje się modelingiem. Pracowała również jako prezenterka w tureckiej telewizji. Na swoim koncie ma kilak tytułów miss. Teraz swoich sił postanowiła spróbować w kuchni, jest kulinarnym samoukiem. Także dostała przezwisko, Barbie. Kolejna uczestniczka to
Karolina Sadura, 26-letnia mieszkanka Piotrkowa Trybunalskiego. Z kuchnią związana jest zawodowo. Pracuje jako kucharz w jednej z sieciowych restauracji. Gotowania uczyła się od małego od dziadka. Mówią na nią Atomówka. Marta Smeja przyjechała z Gdyni. Ma 27 lat i już, kiedy była w przedszkolu wiedziała, że zostanie kucharką. Gotować nauczyła się od mamy. Potem ukończyła szkołę zawodową z tytułem Kucharz małej gastronomii oraz technikum uzupełniające o profilu Kucharz. Przez 9 lat trenowała rugby, a karierę skończyła z wielokrotnymi tytułami Mistrzyni Polski. Pracuje w Rumi w jednej z restauracji.
Katarzyna Gockowiak z Pucka ma 29 lat, a gotowaniem zajmuje się amatorsko. Kiedyś pracowała w pizzerii, a teraz jako projektant w jednym z marketów budowlanych. Ostatnią uczestniczką w tej drużynie jest
Małgorzata Augustyn z Trzebnicy. Ma 30 lat i od 13 lat już gotuje. Zajmuje się kuchnią zawodowo, mimo że nie skończyła szkoły kierunkowej w dziedzinie gastronomii. Pracuje jako kucharka w jednym z wrocławskich hoteli.

W drużynie czerwonych wystąpią:

Tomasz Ptak to 22 letni mieszkaniec Ostrowa Wielkopolskiego z wykształcenia jest kucharzem małej gastronomii. Nie boi się żadnej pracy. Obecnie prowadzi firmę, która świadczy usługi kelnerskie. Wołają na niego Zenek.
Mikołaj Król pochodzi z Radomia i ma 21 lat. Gotowaniem zajmuje się zawodowo od ok. 5 lat. Uważa, że kucharz jest artystą, a gotowanie sztuką. Uczestnicy mówią na niego Petarda.
Jakub Suchta z Wrocławia, ma 32 lata i jest właścicielem biura turystycznego. Jest kapitanem i organizatorem rejsów morskich na całym świecie oraz eventów dla firm. W kuchni nigdy nie korzysta z gotowych pomysłów, a inspiracje czerpie z morskich wypraw.
Marcin Zdeb ma 29 lat i jest z Krakowa, od dziecka miał smykałkę do gotowania. Nigdy jednak nie kształcił się w tym kierunku. Według niego najlepszą szkołą jest uczenie się na błędach, dzięki temu chętnie eksperymentuje w kuchni.
Błażej Loska jest z Bierunia i ma 33 lata. Zaczął gotować, kiedy miał 14 lat. Odbywał wtedy praktyki jako kucharz. Przez 14 lat pracował jako kucharz. Obecnie pracuje w branży motoryzacyjnej, ale marzy o powrocie do gotowania.
Michał Suchanowski to 37-letni mieszkaniec Bytomia. Od 18 lat gotuje zawodowo. Ukończył technikum gastronomiczne o profilu technik/technolog żywienia zbiorowego. Doświadczenie zdobywał nie tylko w polskich, ale także w niemieckich restauracjach. Na swoim koncie ma wiele odznaczeń kulinarnych.
Damian Bańkowski ma 28 lat i pochodzi z Elbląga. Od 11 lat jest związany z gastronomią. Pracował w restauracjach w Warszawie oraz w Holandii, gdzie spędził aż sześć lat.
Jakub Wolski to 36-letni mieszkaniec Piotrkowa Trybunalskiego, który od dwóch lat prowadzi własne bistro. Pracował wcześniej przez 10 lat w gastronomii, prowadził hotel, restauracje i firmy cateringowe.

Będziecie oglądać? Komu kibicujecie? 🙂

Zobacz także: Kasia Nosowska o Michale Brysiu – nowym szefie Hell’s Kitchen 6: „Jakie było nasze zdziwienie, gdy…”


Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×