Wiemy, jak wyglądał ostatni posiłek na Titanicu. Co zjedli pasażerowie pierwszej klasy na kilka godzin przed zatonięciem?

Menu na Titanicu. Co jedli pasażerowie?

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby historii Titanica. W 1912 roku jego ogrom i luksus zdawały się być nieprawdopodobne. O rejsie, jaki zaplanowano na 10 kwietnia mówił cały świat. W końcu to po raz pierwszy tak ogromny statek miał przepłynąć przez wielki ocean. No właśnie, miał. 14 kwietnia Titanic uderzył w górę lodową, a po kilku godzinach zatonął pozbawiając ponad 1500 osób życia.

W ciągu kolejnych lat zaczęły powstawać liczne książki o tragedii statku i filmy, na czele z Leonardo DiCaprio i Kate Winslet w rolach głównych. Ostatnio w Warszawie powstała nawet specjalna wystawa poświęcona temu, co wydarzyło się w ubiegłym wieku.

Zastanawialiście się kiedyś, czym delektowali się przy stole pasażerowie trzeciej klasy na statku Titanic? Jak luksusowe były dania, które jedli?

Jakie potrawy serwowano na Titanicu?

W pierwszej klasie nie zabrakło dań z grilla, kilku rodzajów sera, peklowanej wołowiny, ziemniaków w mundurkach i łososia z sosem mousseline czy kaczki z musem jabłkowym. Na deser serwowano pudding czy owocowe galaretki. Druga klasa dostawała troszkę mniej wyszukane i kaloryczne potrawy – kiełbaski z bekonem, smażone jajka z szynką grillowaną. W przypadku trzeciej klasy dzień pasażerów zaczynał się od omletu z jajek. Na obiad serwowano wołowinę, potrawkę z kukurydzy. Nie zabrakło deseru w postaci śliwkowego budyniu.

Tym sposobem można sobie wyobrazić, jak wyglądała ostatnia wieczerza na Titanicu tuż przed wielką tragedią.

Zobacz: Tego nie zobaczycie w filmie! To właśnie tak miał zakończyć się „Titanic”. W ostatniej chwili wprowadzono zmiany [WIDEO]

Ostatni posiłek na Titanicu

Ostatni posiłek na Titanicu

Ostatni posiłek na Titanicu

Menu na Titanicu


Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×