Dlaczego nie ratowali Tomasza Mackiewicza? Oficjalny raport z akcji na Nanga Parbat rozwiewa wszelkie wątpliwości

Raport wydarzeń z Nanga Parbat, Tomasz Mackiewicz

Raport wydarzeń z Nanga Parbat, Tomasz Mackiewicz

Dlaczego nie ratowano Tomasza Mackiewicza? Oficjalny raport

Minie jeszcze sporo czasu, nim Polacy i świat zapomną o dramatycznych wydarzeniach, które rozegrały się u szczytu Nanga Parbat. Polsko-francuski duet himalaistów podjął się morderczej walki z nieustępliwymi siłami natury, a choć ostatecznie udało im się wdrapać na samą górę, kolejne wydarzenia sprawiły, że zwycięstwo z nieprzejednanym szczytem przestało się liczyć.

Tomek Mackiewicz nie zdołał sam zejść ze szczytu, wspomagała go jego partnerka, Elisabeth Revol. Oślepionego, mającego trudności z oddychaniem i poważne odmrożenia Mackiewicza trzeba było mozolnie, powoli sprowadzać w dół. Revol opatuliła go dokładnie śpiworami w jaskini poniżej szczytu i podjęła rozpaczliwą walkę z czasem. Chodziło nie tylko o jej życie, ale również o życie jej partnera.

Polski himalaista podważa słowa Elisabeth Revol. Zeznania Francuzki mijają się z prawdą? Oto dowody

Pełny raport z akcji na Nanga Parbat

Emocje związane z dramatem, który sprawił, że Tomek na zawsze został w objęciach ukochanej góry wciąż jeszcze nie opadły. Podsyca je medialny zgiełk, wywiad, którego udzieliła Revol, relacje ratowników, którzy rzucili się himalaistom na pomoc… Nikt nie jest pewny jak dokładnie wyglądał przebieg wydarzeń, bo znamy go jedynie z relacji Eli.

Na Facebooku Polskiego Himalaizmu Zimowego 2016-2020 im. Artura Hajzera, który wcześniej opublikował film z akcji ratunkowej, pojawił się raport uzupełniający zeznania Artura Bieleckiego. Tak, według himalaistów, wyglądały wydarzenia na szczycie Nanga Parbat:

Po dotarciu ok godziny 17:00 w okolice masywu Nangi Parbat i odnalezieniu z powietrza bazy, podjęto próbę wylądowania w obozie pierwszym na wysokości około 4900 m.n.p.m. i zdesantowaniu Zespołu oraz sprzętu ratunkowego. Po kilku nieudanych próbach wysadzono z każdego ze śmigłowców po jednej osobie z częścią sprzętu w bazie głównej i na cztery podejścia, po około 20 minutach, niezbędny sprzęt i czterech ratowników zdesantowano w obozie pierwszym pod Nangą Parbat. Śmigłowce odlatują, i nie wracają co jest jednoznaczne z tym, że nie ma możliwości wykonania technik linowych ze względu na późną porę dnia.
Dwóch najlepiej zaaklimatyzowanych alpinistów czyli Denis Urubko i Adam Bielecki wyruszają w ścianę drogą Kinshofera ok 17:30. Startują na lekko z jedną butla tlenową, dwoma apteczkami, płachtą biwakową, liną połówkową, 50 metrami liny 5mm., kartuszem z gazem, 6-cioma śrubami i wspinaczkowym sprzętem osobistym.
[…]
Około godziny 2:00 z 27/28.01, Denis Urubko i Adam Bielecki po pokonaniu 1100 m. przewyższenia nawiązuje kontakt głosowy z Poszukiwaną nieco powyżej obozu drugiego na około 6100 m.n.p.m. Ratownicy natychmiast przystąpili do udzielania Revol pomocy, która polegała na zabezpieczeniu w płachcie biwakowej lifesystem, podaniu leków zgodnie z wytycznymi PHZ, podaniu ciepłych płynów.
Elizabeth Revol ma odmrożone ręce i lewą stopę. Następnie opisuje, w odpowiedzi na pytania Adama Bieleckiego stan Tomasza Mackiewicza, którego po zejściu ze szczytu, pozostawiła zabezpieczonego w śpiwór w szczelinie (namiocie?) na wysokości ok 7280 m.n.p.m. jako bardzo ciężki: odmrożone ręce, nogi, twarz, niezorientowany w czasie i przestrzeni, nie było z nim już żadnego kontaktu, ślepota śnieżna, brak możliwości samodzielnego przemieszczania się.
Po tych informacjach i kontakcie radiowym oraz telefonicznym Zespół podejmuje decyzje o odstąpieniu od próby dotarcia do Tomasza Mackiewicza i skoncentrowaniu się na ratowaniu zdrowia i życia Elizabeth Revol. W związku z powyższym Zespół postanowił zabiwakować w obozie II /Orle Gniazdo/ do rana.
 Poniżej możecie przeczytać pełny raport.

Skandal! Celebryta brutalnie zakpił z tragedii Tomasza Mackiewicza! “Zdechł na własne życzenie”

Łzy same napływają do oczu. Synek Tomasza Mackiewicza przeczuwał tragedię. “Tato, proszę…”

Żona Tomasza Mackiewicza umieściła ostatnie wspólne zdjęcia. “Serce pęka”


Oficjalny raport z akcji na Nanga Parbat. Dlaczego nie ratowano Tomasza Mackiewicza?

Oficjalny raport z akcji na Nanga Parbat. Dlaczego nie ratowano Tomasza Mackiewicza?

Żona Tomasza Mackiewicza zlinczowana w sieci

Żona Tomasza Mackiewicza zlinczowana w sieci

Żona Tomasza Mackiewicza zlinczowana w sieci

Żona Tomasza Mackiewicza zlinczowana w sieci

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×