Łzy same napływają do oczu. Synek Tomasza Mackiewicza przeczuwał tragedię. „Tato, proszę…”

Tomasz Mackiewicz, dzieci, syn

Tomasz Mackiewicz, dzieci, syn

Jak dzieci Tomasza Mackiewicza dowiedziały się o tragedii na Nanga Parbat?

Polskie i zagraniczne media od kilku dni donoszą o tragicznej w skutkach wyprawie Tomasza Mackiewicza na Nanga Parbat. Polak, który razem z Francuzką Elisabeth Revol podjął się próby zbycia szczytu pakistańskiej góry zimą, utknął na wysokości ok. 7 300 m.n.p.m.

Mackiewicz prawdopodobnie nie żyje. Z relacji ewakuowanej Revol wiemy, że gdy rozpoczęła marsz w stronę ekipy ratunkowej, Tomasz znajdował się w stanie agonalnym, zdążył oślepnąć i doznać odmrożeń całych nóg.

Dramatyczna wiadomość dotarła już do dwójki dzieci alpinisty, z którymi spędzał każde wakacje. Siostra Mackiewicza na łamach Wp.pl zdradziła, że jego syn przeczuwał tragedię:

Tonia, córka, obraziła się na moją bratową. Zapytała: to co, nie będziemy jeździć już na wakacje do taty? Maksio płakał. Już wcześniej miał złe przeczucie, bardzo prosił tatę, by nie jechał. One już wiedzą, że tata został na górze. Że nie wróci – powiedziała Małgorzata Sulikowska.

Serwis Pikio donosi, że tuż przed wyprawą „Czapkinsa”, mały Maksio miał pożegnać się z nim słowami: „Tato, proszę…”.

Zobacz: Żona Tomasza Mackiewicza umieściła ostatnie wspólne zdjęcia. “Serce pęka”

Czy Tomasza Mackiewicza można było uratować?

Słabnący Tomasz Mackiewicz desperacko potrzebował pomocy. Sulinowska przyznała, że jej zdaniem późna reakcja wywołana barierami, które powodował pakistański rząd, uniemożliwiła uratowanie jej brata:

Gdyby helikopter wystartował dzień wcześniej, mogłoby to znacząco poprawić sytuację. Tak się nie stało, doprowadził do tego łańcuszek rzeczy i wydarzeń. Ekipa K2 była gotowa już w piątkowy poranek. Jak wiadomo, Pakistańczycy odmówili wysłania śmigłowca bez gwarancji finansowej. Na początku MSZ odmówiło udzielenia tej gwarancji. Powiedzieli, że nie ma prawa mówiącego o tym, że rząd polski zakłada kwotę pieniędzy na ratunek Polaka. Po kilku godzinach okazało się, że jednak można. Ale te kilka godzin straciliśmy.

Warto przypomnieć, że w czwartek wieczorem polsko-francuska para himalaistów powiadomiła o swoim trudnym położeniu prawie że na samym szczycie Nanga Parbat. Choć polskie MSZ szybko zorganizowało grupę ratunkową, Islamabad przez długi czas nie godził się na wysłanie ratunkowego helikoptera bez zapewnienia o zapłaceniu za pomoc.

Gdyby nie opieszałość rządu Pakistanu wszytko odbyłoby się znacznie wcześniej, co dawałoby większe szanse na uratowanie Mackiewicza.

Zobacz: Do internetu trafiło ostatnie zdjęcie Tomasza Mackiewicza. Dumny himalaista na samym szczycie Nanga Parbat

Zobacz: Przerażające zdjęcia rąk i nóg Elisabeth Revol. Francuska telewizja odważyła się pokazać te zdjęcia [WIDEO]

Zobacz: Uratowana Elisabeth Revol zdradziła dramatyczny przebieg swojego pożegnania z Tomaszem Mackiewiczem


Tomasz Mackiewicz z dziećmi

Tomasz Mackiewicz z dziećmi

Dzieci Tomasza Mackiewicza

Dzieci Tomasza Mackiewicza

Tomasz Mackiewicz z żoną

Tomasz Mackiewicz z żoną

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×