Tomasz Komenda walczył o 19 milionów złotych. Już wiadomo, na jaką kwotę zgodził się ostatecznie

Tomasz Komenda

Tomasz Komenda

Tomasz Komenda podjął decyzję, czy będzie wnosił apelację w sprawie o odszkodowanie za niesłuszne oskarżenia, w wyniku których spędził w więzieniu 18 lat. Chociaż mężczyzna domagał się 19 milionów złotych, sąd pierwszej instancji przyznał mu ponad 800 tys. złotych odszkodowania i 12 mln złotych zadośćuczynienia. Zobaczcie.

Tomasz Komenda spędził 18 lat w więzieniu. Chociaż nie popełnił zarzucanego mu czynu, a jego alibi potwierdziło 12 osób, został skazany na 25 lat odsiadki. Śledztwo, które ponownie ruszyło w 2016 roku, wykazało, że jest niewinny. Dwa lata później odzyskał wolność.

Komenda od momentu, w którym opuścił więzienie, walczył o to, by dostać rekompensatę za czas, w którym niesłusznie pozbawiono go wolności. Domagał się prawie 19 milionów złotych. Sąd Okręgowy postanowił, że należy mu się odszkodowanie niższe o siedem milionów – 12 mln 811 tys. zł. 12 mln zł to zadośćuczynienie, a 811 tys. to część odszkodowawcza.

Tomasz Komenda mógł złożyć apelację do wyroku sądu pierwszej instancji. Jaką podjął decyzję?

Czy Tomasz Komenda złoży apelację w sprawie o odszkodowanie za niesłuszne pozbawienie wolności?

Decyzja wydawała się być dosyć łatwa dla Tomasza Komendy, który przeszedł prawdziwe piekło. Zdecydował w sprawie apelacji. Czy będzie domagał się wyższego odszkodowania?

Tomasz Komenda osobiście zapoznał się z wyrokiem i uzasadnieniem i podjął decyzję o niewnoszeniu apelacji. Chce zakończyć ten tragiczny okres swojego życia i zająć się rodziną. Poza tym sprawa w apelacji trafiłaby do Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, który go skazał na 25 lat pozbawienia wolności. Wydłużyłoby to okres uzyskania odszkodowania i zadośćuczynienia – poinformował prof. Zbigniew Ćwiąkalski, pełnomocnik Tomasza Komendy w rozmowie z dziennikiem Fakt.

Uzasadnienie tej decyzji jest proste. Mężczyzna ma głęboki uraz do wszelkich instytucji, które wywołują w nim złe wspomnienia.

Jak wiadomo też znosi on bardzo źle wszystkie kontakty w prokuraturami, policją, czy sądami. Oprócz tego żadne pieniądze nie wynagrodzą tych 18 lat w więzieniu. Wysokość zadośćuczynienia w tej sytuacji to rzecz względna – dodał prawnik.

Prokuratura poinformowała już wcześniej, że nie zamierza składać apelacji w tej sprawie. Oznacza to, że 12 mln złotych zadośćuczynienia i 800 tys. zł odszkodowania to ostateczna kwota, jaką otrzyma Tomasz Komenda.


Tomasz Komenda w programie Uwaga

Tomasz Komenda w programie Uwaga

Tomasz Komenda rozdaje posiłki kombatantomąć

Tomasz Komenda rozdaje posiłki kombatantomąć

Tomasz Komenda został ojcem. Pierwsze zdjęcia dziecka

Tomasz Komenda został ojcem. Pierwsze zdjęcia dziecka

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×