Szukaj

Tesco znika z Polski. Ich miejsce zajmie inny gigant. To już oficjalne

Tesco

Tesco

Hipermarkety Tesco powoli znikają z Polski. Już od kilku miesięcy mocno ograniczają swoją działalność. Są już oficjalne informacje na temat tego, kto zakupił brytyjskiego potentata handlu. Jakie sklepy powstaną w ich miejscu?

Już od kilku lat w prasie pojawiały się informacje na temat tego, że sieć hipermarketów Tesco powoli zaczyna zamykać swoje sklepy w Europie. W czerwcu zeszłego roku oficjalnie poinformowano o tym, że właściciel wycofuje się także z Polski. Kolejne wielkopowierzchniowe sklepy zaczęły znikać z największych miast w Polsce, a wiele z nich powoli ogranicza swoją działalność i znacząco zmniejszyło powierzchnię.

Brytyjski koncern nabyła w naszym kraju firma Salling Group. Całość transakcji obejmuje 301 sklepów, 14 stacji paliw, siedzibę główną, a także rozmieszczone w różnych punktach Polski centra dystrybucyjne. Całkowita wartość marki została obliczona na 181 milionów funtów, czyli 900 milionów złotych. Grupa, która przejmuje Tesco jest właścicielem między innymi dyskontu Netto.

Tesco znika z Polski. Co powstanie w ich miejscu?

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na przejęcie Tesco Polska przez Salling Group. Badanie rynku konkurencji przebiegło pozytywnie dlatego transakcja już na dniach dojdzie do skutku.

Przeprowadzone postępowanie wykazało, że w każdym z badanych miast Netto po przejęciu placówek Tesco będzie musiało konkurować z innymi dyskontami, supermarketami i hipermarketami. To oznacza, że po dokonaniu transakcji struktura tych rynków nie zmieni się na niekorzyść konsumentów, dostawców czy przedsiębiorców prowadzących mniejsze sklepy – powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Zgoda UOKiK skutkuje tym, że już niedługo w miejscach, w których znajdują się hipermarkety Tesco powstaną sklepy pod szyldem Netto. Sailling Group chce zakończyć cały proces nie później niż w ciągu 18 miesięcy od finalizacji transakcji. Obecnie na terenie naszego kraju znajduje się 386 sklepów marki Netto, a gdy przejmie dodatkowo obiekty po Tesco będzie jednym z wiodących marketów w Polsce.

W największych lokalizacjach w Polsce, czyli w Warszawie, Gliwicach, Szczecinie, Krakowie, Gdyni, Kielcach, Katowicach, Ostrowcu Świętokrzyskim, spółka będzie prowadziła sklepy pod szyldem Tesco do końca nadchodzących wakacji.

Przejmująca spółka zobowiązała się do 31 sierpnia 2021 r. prowadzić te sklepy pod marką Tesco – brzmi piątkowy komunikat UOKiK.

Jak informuje nowy właściciel w przyszłości te lokalizacje mają zostać sprzedane innym podmiotom.


Tesco wycofuje się z Polski

Tesco wycofuje się z Polski

Mateusz Gessler - Pasaż TESCO, Fabryka Swetrów Świątecznych 2019

Mateusz Gessler - Pasaż TESCO, Fabryka Swetrów Świątecznych 2019

Natalia Siwiec - Pasaż TESCO, Fabryka Swetrów Świątecznych 2019

Natalia Siwiec - Pasaż TESCO, Fabryka Swetrów Świątecznych 2019

Dodaj komentarz

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×