Szukaj

Jedyny taki sukces na Eurowizji… Wszystko, czego nie wiedzieliście o występie Edyty Górniak. Ujawniamy kulisy sprzed 22 lat

Edyta Górniak sukienka na Eurowizji 1994

Edyta Górniak sukienka na Eurowizji 1994

Kulisy występu Edyty Górniak na Eurowizji 1994

Eurowizja 2016 coraz bliżej. Emocje rosną także w poszczególnych krajach, gdzie wybierani są kolejni reprezentanci. Wszyscy zwycięzcy lokalnych eliminacji wystąpią w maju w Sztokholmie. Do walki o wyjazd do Szwecji stają również polscy artyści. Zdaniem fanów, największe szanse mają Edyta Górniak, Margaret i Michał Szpak.

Zobacz: Mamy „Grateful”! Posłuchaj całej piosenki Edyty Górniak na Eurowizję 2016! 

Przypomnijmy, że Edyta reprezentowała już Polskę podczas 39. edycji konkursu odbywającej się w 1994 roku. Wówczas z utworem To nie ja Jacka Cygana, zajęła rekordowe 2. miejsce. To był debiut Polski w tym konkursie. Do dziś żaden polski artysta nie osiągnął większego sukcesu niż Edyta Górniak. Jej występ spotkał się z uznaniem zagranicznych mediów. Niemiecka prasa pisała, że pojawiła się wówczas nowa artystka z Polski o wyglądzie i głosie anioła.

Jej występ wywołał jednak wiele kontrowersji. Gdy zaproponowano Edycie Górniak występ na Eurowizji, artystka poprosiła Jacka Cygana o napisanie polskiego tekstu do melodii, którą skomponował dla niej Stanisław Syrewicz. Nie powiedziała jednak, że szykuje piosenkę na Eurowizję. Wspomniała, że chciałaby zaśpiewać ją na jakimś ważnym festiwalu muzycznym.

W tym samym czasie powstawała druga piosenka, która została napisana przez Piotra Rubika z myślą właśnie o konkursie. Hit Śpijcie, dzieci nocy nie przypadł artystce do gustu tak bardzo, jak To nie ja. Sesja nagraniowa odbyła się w studiu RG Jones Studios w Londynie.

Konkurs w 1994 roku odbywał się w Dublinie. Edyta Górniak po przylocie do Irlandii zachorowała na zapalenie krtani i tchawicy, co spowodowało sporo problemów podczas prób do występu.

Wykonanie fragmentu piosenki w języku angielskim wywołało kontrowersje. Przy pierwszym rozdaniu punktów Edyty nie było wśród wyróżnionych bo zgodnie z regulaminem konkursu artyści mieli śpiewać piosenki w swoim języku ojczystym. Edycie groziła dyskwalifikacja, ale na szczęście nie wpłynął żaden protest.

Ówczesny menadżer artystki, Wiktor Kubiak nie chciał, żeby Edyta wzięła udział w konkursie. Ona jednak postawiła na swoim. Podobno Kubiak dobijał się nawet do drzwi Edyty, gdy zamknęła się w garderobie tuż przed występem i nie chciała z niej wyjść!

Ostatecznie udało jej się jednak wystąpić. Na scenę włożyła białą sukienkę, którą kupiła w Hongkongu za 15 tysięcy złotych.

Po konkursie zarzucano Edycie, że jej utwór jest plagiatem. Izraelski pieśniarz i kompozytor Joni Nameri stwierdził, że ten utwór to plagiat jego piosenki Zakochany mężczyzna 1987 roku. Na szczęście wszystko szybko się wyjaśniło.

Ostatecznie Górniak zdobyła 166 punktów, w tym maksymalne noty z Wielkiej Brytanii, Austrii, Estonii, Litwy i Francji. Jej utwór przegrał jedynie z irlandzkim duetem Charlie McGettigan i Paul Harrington.

A jak będzie dzisiaj?

Zobacz: Jak głosować w preselekcjach do Eurowizji 2016?

Występ Edyty Górniak na Eurowizji 1994

Występ Edyty Górniak na Eurowizji 1994


Moją ulubioną polską piosenką na Eurowizji jest…

×