Tak wygląda grób królowej Elżbiety II. Na zaskakująco skromnej płycie znajduje się bardzo ważny symbol

Grób królowej Elżbiety II

Grób królowej Elżbiety II

Królowa Elżbieta II zmarła 8 września, a 19 września miał miejsce jej pogrzeb. W ostatniej drodze towarzyszyli jej najbliżsi i głowy państw z całego świata. Jak obecnie wygląda jej grób?

Królowa Elżbieta II zmarła 8 września w wieku 96 lat. Uroczystości żałobne trwały kilka dni, a pogrzeb miał miejsce 19 września. Jak obecnie wygląda grób monarchini?

Tak wygląda grób królowej Elżbiety II

Królowa Elżbieta II spoczęła w kaplicy św. Jerzego na zamku Windsor, znajdującym się około 40 kilometrów na zachód od Londynu. 19 września wieczorem trumna z ciałem brytyjskiej monarchini została złożona obok miejsc pochówku jej męża, rodziców i siostry.

Pogrzeb monarchini śledziły miliardy osób na całym świecie, a miliony Brytyjczyków oddawały hołd zmarłej królowej na trasie konduktu żałobnego. Kamery nie pokazały jedynie pochówku w Kaplicy Króla Jerzego VI – w tej części uroczystości brała udział tylko najbliższa rodzina. Jak wygląda grób Elżbiety II? Właśnie pojawiły się zdjęcia na oficjalnym profilu rodziny królewskiej.

W kaplicy pochowany jest ojciec Elżbiety II, Jerzy VI, a także jej matka: Elżbieta Bowes-Lyon. Na czarnej, kamiennej płycie widoczny jest złoty napis: George VI 1895-1952, a także Elizabeth 1900-2002.

Teraz na płycie umieszczono także informację z datą urodzin i śmierci księcia Filipa – do tej pory spoczywał w Royal Vault w kaplicy świętego Jerzego. Trumnę królowej Elżbiety II umieszczono na trumnie jej małżonka. Elizabeth II 1926-2022 / Philip 1921-2021 – brzmi napis dodany na płycie.

Imiona rodziców królowej oraz Elżbiety i Filipa są przedzielone symbolem Orderu Podwiązki. To najwyższy brytyjski order oraz jeden z orderów domowych dynastii panującej. To także trzecie w hierarchii odznaczenie – wyżej jest już tylko Krzyż Wiktorii i Krzyż Jerzego.

Grób będzie dostępny dla zwiedzających. Na razie jednak miejsce to jest zamknięte, podobnie jak cały zamek w Windsorze. Brytyjskie media spekulują, że może to potrwać dwanaście dni. Informacje na temat otwarcia zamku w Windsorze można znaleźć tutaj.

By dostać się do kaplicy św. Jerzego, należy wykupić bilet do całego zamku Windsor. Kosztuje on 26,5 funta od niedzieli do piątku (za wyjątkiem wtorków i śród, bo wówczas zamek jest zamknięty dla zwiedzających) i 28,5 funta w soboty. To równowartość około 144 zł i 155 zł.


Grób królowej Elżbiety II

Grób królowej Elżbiety II

królowa Elżbieta II - ostatni portret monarchini

królowa Elżbieta II - ostatni portret monarchini

Król Karol, Królowa Camilla, książę Harry, Meghan Markle - Pogrzeb Królowej Elżbiety II

Król Karol, Królowa Camilla, książę Harry, Meghan Markle - Pogrzeb Królowej Elżbiety II

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×