Tablica upamiętniająca Lecha Kaczyńskiego w Warszawie
Wirtualna Polska

Śp. Lech Kaczyński doczekał się kolejnego pomnika. Postawiono go przed warszawskim ratuszem. Montaż odbywał się w nocy

Pomnik Lecha Kaczyńskiego przed warszawskim ratuszem

Tablica upamiętniająca Lecha Kaczyńskiego przed warszawskim ratuszem

Wirtualna Polska

Dzisiejszy dzień upływa pod znakiem wspomnień z 10 kwietnia 2010 roku. To właśnie wtedy doszło do tragedii w Smoleńsku, która wstrząsnęła wszystkimi Polakami. W wypadku samolotowym zginęło 96 osób. Wielu z nich należało do elity polskiej polityki i nauki. Ofiarami katastrofy byli też Maria i Lech Kaczyńscy.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz: Dziś szósta rocznica katastrofy smoleńskiej, w której zginęli Maria i Lech Kaczyńscy. Tak zapamiętaliśmy parę prezydencką

Prawo i Sprawiedliwość miało w tym roku wiele pomysłów na uczczenie pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej. Jedne z nich odrzucono w fazie projektu, inne zrealizowano z pełnym poparciem społeczeństwa, a jeszcze inne wykonane mimo braku zgody i wiedzy osób trzecich. Tak stało się w przypadku tablicy poświęconej pamięci Lecha Kaczyńskiego, która stanęła dziś rano przed warszawskim ratuszem. Montaż odbywał się kiedy na dworze było jeszcze ciemno. Wiceprzydent Warszawy jeszcze wczoraj informował, że postawienie pomnika nie było także konsultowane z konserwatorem zabytków.

Mimo wszystko konstrukcja stanęła w wyznaczonym przez pomysłodawców miejscu. Napis na pamiątkowej tablicy brzmi:

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 Profesor Lech Kaczyński. Pierwszy prezydent Warszawy wybrany w powszechnych wyborach przez mieszkańców stolicy 10 listopada 2002 roku. Twórca Muzeum Powstania Warszawskiego, senator i poseł RP. Prezes Najwyższej Izby Kontroli, minister sprawiedliwości, prezydent RP. Poległ w służbie ojczyzny 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem. Wdzięczni rodacy. Warszawa, 10 kwietnia 2016 r

Kontrowersje wzbudza też użyty zwrot „poległ”, który według Rady Pamięci Walk i Męczeństwa przysługuje jedynie żołnierzom, którzy stracą życie na polu bitwy. Argumentacja ta nie przekonała jednak autorów tekstu, którzy postawili na swoim. Od dziś pomnik można podziwiać na warszawskim Placu Bankowym.

Pomnik Lecha Kaczyńskiego przed warszawskim ratuszem

Pomnik Lecha Kaczyńskiego przed warszawskim ratuszem

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować

×