Świąteczne orędzie królowej. Brytyjczycy spojrzeli na jej biurko i posmutnieli. Wszystko przez jeden detal

Królowa Elżbieta II wygłosiła świąteczne orędzie

Królowa Elżbieta II wygłosiła świąteczne orędzie

Królowa Elżbieta II w Święta Bożego Narodzenia, zwraca się z orędziem do Brytyjczyków. Jak wyglądało jej pierwsze przemówienie? Co powiedziała w tym roku, który był bardzo ciężki dla jej poddanych i ludzi na całym świecie? Co wywołało smutek wśród Brytyjczyków?

Królowa Elżbieta II, to najdłużej panująca monarchini w historii Wielkiej Brytanii. Królową została wybrała w 1952 roku, a  koronowana w 1953 roku. Od tego momentu rządzi krajem. Nie da się ukryć, że od początku jej panowania, do obecnej chwili minęło sporo lat. Technologia poszła do przodu, a monarchini, chcąc nie chcąc musiała się do niej przyzwyczaić.

Zgodnie z tradycją, w Boże Narodzenie Elżbieta wygłasza swoje przemówienia. Pierwsze z nich głosiła lata temu, w momencie, w którym telewizja zaczęła być coraz powszechniejsza w Wielkiej Brytanii.

Z kolei tegoroczne jest szczególe, ponieważ wygłosiła je z izolacji i zwróciła do poddanych, którzy zmagają się z pandemią i potrzebują szczególnej otuchy.

Pierwsze świąteczne orędzie telewizyjne królowej Elżbiety II. Jak wyglądało?

Królowa przed kamerami zadebiutowała w 1957 roku. Chociaż było to dla niej nowością, wydawało się, że czuje się pewna siebie. Patrzyła wprost do obiektywu, od czasu do czasu uśmiechając się i spoglądając na notatki, które znajdowały się na biurku. Nagranie zostało zrealizowane w Sandringham, miejscu, w którym rodzina królewska spędza święta.

Jest nieuniknione, że dla wielu z was jestem postacią raczej odległą – następcą historycznych królów i królowych, kimś, kogo twarz jest znana z gazet czy filmów, ale tak naprawdę nigdy nie jest obecna w waszym życiu osobistym. Teraz przynajmniej na kilka minut, będę z wami blisko, witając was we własnym domu – powiedziała monarchini w pierwszym świątecznym orędziu telewizyjnym.

Królowa wygłosiła swoje przemówienie wigilijne w wieku 26 lat, zaledwie kilka miesięcy po śmierci ojca i przed koronacją, 5 lat później zadebiutowała na ekranach telewizorów. Oglądanie przemówienia monarchini w Boże Narodzenie to tradycja świąteczna rozpowszechniona w wielu domach na całym świecie, która przetrwała próbę czasu.

W 2012 r. monarchini po raz pierwszy nagrała swoje przesłanie w 3D, dokładnie 80 lat po tym, jak jej dziadek, król Jerzy V, nadał swoje pierwsze przemówienie w radiu, zapoczątkowując tradycję królewską.

Królowa Elżbieta II: orędzie świąteczne 2020

Tegoroczne święta są inne niż zawsze. Królowa Elżbieta II zrezygnowała ze swojej tradycji i pierwszy raz od 33 lat nie będzie celebrowała tego czasu wśród bliskich w Sandringham i wraz z księciem Filipem została w Windsorze.

To właśnie stamtąd wygłosiła swoje coroczne orędzie, którego wysłuchanie stało się stałym punktem w domach znacznej części Brytyjczyków.

W Wielkiej Brytanii i na całym świecie ludzie wspaniale sprostali wyzwaniom tego roku, a ja jestem bardzo dumna i poruszona tym cichym, niezłomnym duchem – mówiła monarchini.

Tegoroczne przemówienie miało głównie na celu moralne wsparcie poddanych  podkreślenie tego, jak dzielnie odnaleźli się w czasach pandemii.

W całej Wspólnocie moją rodzinę i mnie zainspirowały historie ludzi pracujących jako wolontariusze w swoich społecznościach, pomagając potrzebującym. Wciąż inspiruje nas uprzejmość nieznajomych i pociesza nas, że nawet w najciemniejsze noce jest nadzieja w nowym świcie.

Podziękowała „szczególnie młodym ludziom” za rolę, jaką odegrali. Królowa oddała również hołd ciężko pracującemu personelowi NHS, zwracając uwagę na Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek w 200. rocznicę urodzin Florence Nightingale.

Elżbieta II zawsze przemawia, siedząc przy swoim biurku, na którym nie brakuje rodzinnych zdjęć. W 2019 roku stały tam aż cztery fotografie. Jedna z nich przedstawiała księcia Karola i Camillę, druga księcia Williama, jego żonę Kate oraz dzieci – księcia George’a, księżniczkę Charlotte i księcia Louisa, natomiast trzecia jej ojca króla Jerzego VI. Czwarty kadr był z wizerunkiem męża królowej.

W tym roku natomiast Brytyjczycy ze smutkiem zwrócili uwagę na tylko jedno zdjęcie – jej męża, księcia Filipa. W ten sposób Elżbieta II chciała podkreślić, jak bardzo tegoroczne święta różnią się od poprzednich, a wiele osób jest samotnych i oddzielonych od rodziny. Tak spekulują lokalne media.

Oby za rok było lepiej…


Królowa Elżbieta II wygłosiła świąteczne orędzie

Królowa Elżbieta II wygłosiła świąteczne orędzie

Królowa Elżbieta II wygłosiła świąteczne orędzie

Królowa Elżbieta II wygłosiła świąteczne orędzie

Królowa Elżbieta II wygłosiła świąteczne orędzie

Królowa Elżbieta II wygłosiła świąteczne orędzie

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×