Stanisława Celińska o walce z alkoholizmem: „Budziłam się na kacu i czekałam, aż zaczną sprzedawać alkohol”. Jak pokonała nałóg?

Stanisława Celińska

Stanisława Celińska

Stanisława Celińska wyszła z ciężkiego uzależnienia od alkoholu. Teraz mówi o tym głośno, by pomóc innym, którzy znajdują się w podobnej sytuacji.

Stanisława Celińska przygodę z aktorstwem rozpoczęła w 1968 roku. Rok później ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie, a jej kariera nabrała rozpędu. Początkowo pojawiała się na deskach teatru, później także przed kamerą. Zagrała w produkcjach takich jak m.in. Panny z Wilka czy Korczak, od 2014 roku gra w serialu Barwy szczęścia.

Celińska spełnia się też jako piosenkarka. Jej pierwszy album pojawił się na rynku w 2002 roku. Od tego momentu wydała kilka innych krążków – niektóre z nich cieszyły się sporą popularnością wśród odbiorców. Dowodem może być fakt, że osiągały status złotych czy platynowych płyt.

Gwiazda jest również mamą. Ma dwoje dzieci: córkę Aleksandrę i syna Mikołaja.

Stanisława Celińska o alkoholizmie. Co ujawniła?

Chociaż Celińska ma tysiące fanów w całej Polsce, przez lata skrywała przed nimi swój sekret — była uzależniona od alkoholu. O szczegółach opowiedziała we wznowionej biografii pt. Niejedno przeszłam. Zdradziła, że życie nieco ją przerosło. Zaczęła więc uciekać w nałóg:

Natłok obowiązków, do tego świadomość, że mogę mieć głębokie, dziedziczne problemy z alkoholem, niemożność uznania pewnych prawd, na przykład tego, że mogę jednak coś zmienić, jeśli mi się to życie nie podoba – to wszystko spowodowało moją ucieczkę od rzeczywistości. Wydawało mi się, że zawsze będę cudna, młoda, śliczna, że będą propozycje. A jak zaczęłam zawalać, urwało się to i tamto, w końcu zrozumiałam, że cały czas trzeba walczyć o wszystko.

Stanisława Celińska, powiedziała, że zdarzało się jej grać pod wpływem alkoholu. Czasami nie przychodziła do pracy:

Cała ekipa na mnie czekała, a ja niczym się nie przejmowałam. Budziłam się jakoś rano na kacu i czekałam na godzinę trzynastą, kiedy zaczynali sprzedawać alkohol.

Ze swoim nałogiem gwiazda zerwała w momencie, gdy skończyła 41 lat. W rozmowie z Pani wyznała, że na temat swojego uzależnienia często rozmawia z dziećmi. Chce przestrzec ich przed tym, by nie popełniały jej błędów:

Dużo dowiedziałam się o uzależnieniach i często rozmawiam na ten temat z moimi dziećmi. Wiedzą, że muszą uważać, bo uzależnienie może być uwarunkowane genetycznie. Mam szczęście, bo udało mi się zaprzyjaźnić z moimi dziećmi.

Celińska dodaje, że jest szczęściarą, bo ma doskonały kontakt zarówno z córką, jak i synem:

Syn interesuje się muzyką, gra na perkusji, mamy więc wspólny temat. Ola jest grafikiem i wykonuje wszystkie okładki moich płyt. Ostatnio zaprojektowała też okładkę do reedycji książki o mnie „Niejedno przeszłam”. Lubię z nią chodzić do kina, a z synem spotykam się na planie serialu „Barwy szczęścia”, gdzie jest asystentem reżysera.  Dzieci opowiadają mi o wszystkim, zawsze tak było. Nie mają przede mną tajemnic.

Artystka spełnia się nie tylko jako mama, ale także jako babcia:

 Lila, córka Oli, pięknie rysuje, jej prace można oglądać w książeczce mojej ostatniej płyty „Jesienna”. Czarek, syn Mikołaja, interesuje się rapem, ostatnio miałam okazję oglądać online jego pierwsze muzyczne próby. Mój drugi wnuk Filip interesuje się informatyką.

Gwiazda powiedziała też, że ma pewną misję:

Chcę być silna, chcę być zdrowa i dawać innym uśmiech, nadzieję oraz pokrzepienie. Teraz dostrzegam drobiazgi. One przynoszą radość. Przyglądam się ptakom, głaszczę moje pieski, patrzę na drzewa i… cieszę się, że żyję.

W tej samej rozmowie Celińska ujawniła, że w momencie, gdy rozpadło się jej małżeństwo z Andrzejem Mrowcem, myślała, by spróbować stworzyć związek z innym mężczyzną. Gdy to się nie udało, wybrała życie singielki. Uważa, że nic na siłę.


Stanisława Celińska

Stanisława Celińska

Stanisława Celińska Imieniny Jana Kochanowskiego 2020

Stanisława Celińska Imieniny Jana Kochanowskiego 2020

Stanisława Celińska

Stanisława Celińska

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×