Stanisław Jędryka nie żyje. To jemu zawdzięczamy „Podróż za jeden uśmiech”

Stanisław Jędryka nie żyje

Stanisław Jędryka nie żyje

Stanisław Jędryka nie żyje. W poniedziałek, 22 kwietnia, zmarł twórca kultowych seriali dla dzieci i młodzieży. Miał 85 lat. Przyczyny śmierci nie zostały podane do wiadomości publicznej.

Świat polskiego filmu okrył się żałobą. Nie żyje Stanisław Jędryka, twórca dobrze znanych filmów i seriali.  To właśnie on stoi za sukcesem hitów takich jak m.in. Wakacje z duchamiPodróż za jeden uśmiech czy Szaleństwo Majki Skowron. 

Reżyser zmarł 22 kwietnia w Warszawie. Przyczyny śmierci nie zostały podane. Tym samym mężczyzna nie doczekał się premiery filmu o nim samym, który właśnie realizowany jest przez Zbigniewa Kowalewskiego. O śmierci Jędryki poinformowano na Facebooku

Zmarł wybitny reżyser Stanisław Jędryka. Był twórcą niezwykle wszechstronnym. (…) Odszedł twórca prezentujący pogodną wizję świata, ktoś bardzo uważny na drugiego człowieka. Panie Stanisławie, dziękujemy za wszystkie młodzieńcze uniesienia! – napisała Fototeka.

Zmarł wybitny reżyser Stanisław Jędryka. Był twórcą niezwykle wszechstronnym. Nakręcił wyraziste dramaty „Dom bez…

Opublikowany przez Fototeka FINA Wtorek, 23 kwietnia 2019

Kim był Stanisław Jędryka?

Stanisław Jędryka urodził się w 1933 roku. Przygodę z filmem rozpoczął już jako trzydziestolatek. Wówczas stworzył Dom bez okien, produkcję, w której wystąpiły prawdziwe gwiazdy kina takie jak m.in. Hanka Bielicka czy Danuta Szaflarska. Otrzymał nominację do Złotej Palmy, a film był prezentowany na festiwalu w Cannes.

Na swoim koncie zapisał wiele prestiżowych nagród. Wśród nich warto wspomnieć m.in. o Nagrodzie Prezesa Rady Ministrów za całokształt twórczości. Otrzymał także Złoty Krzyż Zasługi i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. W 2013 roku został wyróżniony Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Zobacz: Zdzisława Janda nie żyje. Matka Krystyny Jandy zmarła w wieku 90 lat

Zobacz: Maria Wachowiak nie żyje. Zmarła aktorka filmowa i teatralna

Zobacz: Mya-Lecia Naylor nie żyje. 16-letnia gwiazda miała zagrać w nowym „Wiedźminie”


Wywiad ze Stanisławem Jędryką przed projekcją filmu

Wywiad ze Stanisławem Jędryką przed projekcją filmu "Podróż za jeden uśmiech" w trakcie festiwalu "Kino w trampkach"

Stanisław Jędryka nie żyje

Stanisław Jędryka nie żyje

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×