Kate? Meghan? Królowa jest tylko jedna. To ślub Diany był najbardziej spektakularny. Dziś mija 40 lat od tego wydarzenia

Księżna Diana

Księżna Diana

29 lipca minęło 40 lat od ślubu księżnej Diany i księcia Karola. Wydarzenie było jednym z największych w historii brytyjskiej rodziny królewskiej i całej Wielkiej Brytanii. W szczególnym dniu przypominamy najważniejsze fakty i zdjęcia z uroczystości, która do dziś budzi mnóstwo emocji wśród fanów.

Rocznica ślubu księżnej Diany i księcia Karola

Księżna Diana to niewątpliwie budząca największe emocje członkini brytyjskiej rodziny królewskiej. Kiedy jeszcze niedawno cały świat żył ślubem Kate Middleton z księciem Williamem, a następnie Meghan Markle z księciem Harrym, mogliśmy obserwować, jak bajkowe ceremonie organizują mieszkańcy pałacu Buckingham.

Jednak mimo piękna uroczystości, nadal pozostają one w cieniu wydarzeń z 29 lipca 1981 roku, kiedy na ślubnym kobiercu postanowili powiedzieć sobie „tak” Diana Spencer i syn królowej Elżbiety II – książę Karol. Dziś od tego wydarzenia mija dokładnie 40 lat.

Fakt, iż był to pierwszy od dawna ślub w Royal Family, oraz powszechna sympatia do księżnej Diany, złożył się na niespotykane wcześniej zainteresowanie ceremonią, która odbyła się w katedrze św. Pawła w Londynie. Według służb bezpieczeństwa tłum chcący na żywo zobaczyć przyszłą księżną Walii liczył ponad 600 tys. osób, a transmisję z wydarzenia obejrzało ponad miliard ludzi, co w czołówce oglądalności pozostawia daleko w tyle zarówno śluby Kate, jak i Meghan.

Liczby te robią niesamowite wrażenie jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że w latach 80. nie było tak rozwiniętej telewizji, ani mediów społecznościowych. Sama ceremonia była tak majestatyczna i pobudzała wyobraźnię, że jeszcze przez długi czas po ludzie żyli każdym detalem, który mogli zaobserwować.

Suknia, która wyznaczyła nowe trendy

Dawid Emmanuel, któremu zlecono zaprojektowanie sukni ślubnej księżnej Diany, przyznał, iż było to „dzieło jego życia„, a do zwieńczenia jedwabnej kreacji ręcznie doszyto ponad 10 000 pereł i cekinów. Nazywana „bezą”, barokowa suknia zdawała się przytłaczać drobną Dianę, ale i tak stała się ona marzeniem każdej kolejnej pany młodej tamtych czasów, a do dziś określana jest mianem ponadczasowej.

Jak przystało na królewski ślub, wszystko musiało być zgodne z protokołem, więc w kreacji nie zabrakło falban i koronek, a całość zwieńczał tren o długości… 8 metrów. Obecnie suknia znajduje się pod opieką księcia Williama i księżnej Kate w ich rezydencji w Pałacu Kensington. W tym roku trafiła na ekspozycję. Mogli ją zobaczyć wszyscy, którzy odwiedzili Pałac Kensington.

Księżna Diana i książę Karol w dniu ślubu

Księżna Diana i książę Karol w dniu ślubu

Niedościgniony wzór królewskiego ślubu

Mimo iż ceremonie ślubne, po których do rodziny królewskiej wstąpiły Kate Middleton oraz Meghan Markle były bez wątpienia wielkimi wydarzeniami, to obydwie musiały zmierzyć się z niedoścignioną legendą Diany. Brytyjska prasa bezustannie porównywała je do Ślubu Stulecia i zgodnie przyznawała, że jednak w tamtym wydarzeniu było coś magicznego i majestatycznego i ciężko kiedykolwiek będzie dorównać tej bajkowej ceremonii.

1 lipca księżna Diana skończyłaby 60 lat.


Diana i Karol ślub

Diana i Karol ślub

Diana i Karol ślub

Diana i Karol ślub

Diana i Karol ślub

Diana i Karol ślub

Komentarze

  • Gość pisze:

    Taki lajf niestety królowa jest tylko jedna i król jest tylko bld ludzi pamieta nic na s4łe tylko głową a reszta kwestia hajsu i to tyle

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×