Kate? Meghan? Królowa jest tylko jedna. To ślub Diany był najbardziej spektakularny. Dzisiaj mija 37 lat od tego wydarzenia

Księżna Kate, Diana, Meghan

Rocznica ślubu księżnej Diany i księcia Karola

Księżna Diana to niewątpliwie budząca największe emocje członkini brytyjskiej rodziny królewskiej. Kiedy jeszcze niedawno cały świat żył ślubem Kate Middleton z księciem Williamem, a następnie Meghan Markle z księciem Harrym mogliśmy obserwować jak bajkowe ceremonie organizują mieszkańcy pałacu Buckingham.

Jednak mimo piękna uroczystości, nadal pozostają one w cieniu wydarzeń z 29 lipca 1981 roku, kiedy na ślubnym kobiercu postanowili powiedzieć sobie „tak” Diana Spencer i syn królowej Elżbiety II – książę Karol. Dziś od tego wydarzenia mija dokładnie 37 lat.

Fakt, iż był to pierwszy od dawna ślub w Royal Family, oraz powszechna sympatia do księżnej Diany, złożył się na niespotykane wcześniej zainteresowanie ceremonią, która odbyła się w katedrze św. Pawła w Londynie. Według służb bezpieczeństwa tłum chcący na żywo zobaczyć przyszłą księżną Walii liczył ponad 600 tys. osób, a transmisję z wydarzenia obejrzało ponad miliard ludzi, co w czołówce oglądalności pozostawia daleko w tyle zarówno śluby Kate, jak i Meghan.

Liczby te robią niesamowite wrażenie jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że w latach 80. nie było tak rozwiniętej telewizji, ani mediów społecznościowych. Sama ceremonia była tak majestatyczna i pobudzała wyobraźnie, że jeszcze przed długi czas po ludzie żyli każdym detalem, który mogli zaobserwować.

Dzisiaj mija 37 lat od ślubu #ksieznaDiana i #KsiazeKarol ????

A post shared by JastrzabPost.pl (@jastrzabpost.pl) on

Suknia, która wyznaczyła nowe trendy

Dawid Emmanuel, któremu zlecono zaprojektowanie sukni ślubnej księżnej Diany przyznał, iż było to „dzieło jego życia„, a do zwieńczenia jedwabnej kreacji ręcznie doszyto ponad 10 000 pereł i cekinów. Określana mianem „bezy”, barokowa suknia zdawała się przytłaczać drobną Dianę, ale i tak stała się ona marzeniem każdej kolejnej pany młodej tamtych czasów, a do dziś określana jest mianem ponadczasowej.

Jak przystało na królewski ślub, wszystko musiało być majestatyczne, więc w kreacji nie zabrakło falban i koronek, a całość zwieńczał tren o długości… 8 metrów. Obecnie suknia znajduje się pod opieką księcia Williama i księżnej Kate w ich rezydencji w Pałacu Kensington.

Księżna Diana i książę Karol w dniu ślubu

Księżna Diana i książę Karol w dniu ślubu

Niedościgniony wzór królewskiego ślubu

Mimo iż ceremonie ślubne po których do rodziny królewskiej wstąpiły Kate Middleton oraz Meghan Markle były bez wątpienia wielkimi wydarzeniami, to obydwie musiały zmierzyć się z niedoścignioną legendą Diany. Brytyjska prasa bezustannie porównywała je do Ślubu Stulecia i zgodnie przyznawała, że jednak w tamtym wydarzeniu było coś magicznego i majestatycznego i ciężko kiedykolwiek będzie dorównać tej bajkowej ceremonii.

Przypomnijmy, że 1 lipca 2018 roku księżna Diana skończyłaby 57 lat.

Camilla Parker-Bowles po latach opowiedziała o kulisach jej ognistego romansu z księciem Karolem! Tak ukrywali się przed księżną Dianą!

Wiemy, jak William i Harry uczczą urodziny księżnej Diany. Można się wzruszyć

Królowa Elżbieta II nie pozwoli obrażać swoich bliskich. Ojciec Meghan Markle przekonał się o tym na własnej skórze!


Diana i Karol ślub

Diana i Karol ślub

Diana i Karol ślub

Diana i Karol ślub

Diana i Karol ślub

Diana i Karol ślub

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×