To przykre jak WOŚP potraktowało transpłciowego wolontariusza! Jest afera. Jurek Owsiak gęsto się tłumaczy

Jerzy Owsiak

Jerzy Owsiak

Piotr Jacoń nagłośnił skandal jednego ze sztabów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Co napisał dziennikarz i jak zareagował Jurek Owsiak.

Piotr Jacoń od wielu lat współpracuje ze stacją TVN24. Pracuje w Warszawę, ale mieszka razem z rodziną w Gdyni. Kilka miesięcy temu dziennikarz przekazał, że jest ojcem transpłciowej córki – Wiktorii.

By dopełnić formalności prawnych przy korekcie płci, Wiktoria musiała pozwać swoich rodziców, co było dużą traumą zarówno dla niej, jak i jej bliskich.

Wziąłem od niej pozew przeciwko nam i samodzielnie złożyłem go w sądzie w Gdańsku. […] Wchodzimy na salę, trzymając się za ręce i pierwszy komunikat, który słyszymy od sądu, to że pani powinna usiąść po tej stronie, a państwo naprzeciwko. Jako oskarżeni i strona pozywająca. Na dzień dobry państwo rozdzieliło polską rodzinę. Sztucznie to zrobiło, ale bezkompromisowo – wyznał Jacoń.

Sprawa Wiktorii zakończyła się w momencie, kiedy jej tożsamość potwierdził sąd.

W imieniu Rzeczpospolitej Polskiej mojej Córce dano w twarz. Po roku od złożenia przez Wiktorię pozwu przeciwko nam (w sprawie o uzgodnienie płci) Sąd Okręgowy w Gdańsku wydał wyrok. I choć jest on po naszej myśli, to forma ogłoszenia tego wyroku jest dla nas powodem bólu i dowodem na bezmyślną (lub zamierzoną) opresyjność państwa polskiego – pisał ojciec dziewczyny.

Niestety sąd bardzo źle potraktował córkę Jaconia. Teraz Piotr Jacoń nagłośnił skandal, który miał miejsce w jednym ze sztabów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Komentuje Jurek Owsiak.

Skandal ze zbiórką Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy

Piotr Jacoń na swoim profilu na Instagramie opisał całą sytuację, która przydarzyła się transpłciowemu wolontariuszowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Opublikował też post mamy bohatera skandalu.

Florek ma 20 lat. To miał być jego pierwszy finał WOŚP w roli wolontariusza. Ale nie będzie. Florek jest młodym transpłciowym mężczyzną. W niedzielę chciał wyjść z puszką na ulice. Z puszką i identyfikatorem. Nie wyjdzie, bo nie mógł tam napisać swojego męskiego imienia. Musiałaby wpisać nie swoje. Żeńskie – zaczął.

I dodał:

W biurze WOŚP powiedzieli, że inaczej nie można. Musi być jak w dowodzie. Ludzie, co z Wami jest? Kilka miesięcy temu byłem na Pol’and’Rock. W ASP opowiadałem o życiu mojej Córki i życiu transpłciowych osób takich jak Florek. To życie w Polsce jest trudne, bo nasze dzieci ciągle słyszą, że czegoś nie można inaczej, bo… nie można inaczej.

Zwrócił się także bezpośrednio do Jurka Owsiak:

Być może to formalnie trudne dla WOŚP wpisać imię, które nie boli, zamiast tego, które zadaje ból. Ale za kilka dni, po raz 31 WOŚP pokaże, że rzeczy trudne potrafi zamieniać na piękne. Jurek, może zmienisz i to?

Plejada skontaktowała się z Jurkiem Owsiakiem z prośbą o wyjaśnienia:

Trzymamy się litery prawa, czy ona jest dobra, czy zła. Identyfikator ma swój numer i ten numer jest także na puszce wolontariusza. Więc jeśli ktoś chce sprawdzić, czy rzeczywiście posiada wolontariusz identyfikator, czy to jest jego puszka, jest autentyczny, jest prawdziwy, to sprawdza identyfikator i dane. Złośliwi potrafią to zrobić i wtedy mogłoby dojść do nieporozumienia, bo nie zgadza się imię – powiedział Owsiak.

Dodał, że już jest w kontakcie z łódzkim sztabem.

Jesteśmy już w kontakcie ze sztabem. Dla nas też jest to nowa sytuacja, wyciągamy z niej wnioski na przyszłość.

Po całej sytuacji Jacoń edytował post. Jurek Owsiak skontaktował się z dziennikarzem i ustalił, co zostanie zrobione w tej sprawie.

EDIT: Godzina. Tyle minęło od publikacji posta do telefonu Jurka Owsiaka. Będzie identyfikator dla Florka. I będzie precedens, na który mogą powoływać się inne osoby transpłciowe. Gdybyśmy mogli/mogły we wszystkim w takim tempie poprawiać Polskę? Gramy dalej!

Jak widać, przy dobrej woli można rozwiązać każdą sytuację.


Piotr Jacoń o problemach wolontariusza WÓŚP

Piotr Jacoń o problemach wolontariusza WÓŚP

Piotr Jacoń o problemach wolontariusza WÓŚP

Piotr Jacoń o problemach wolontariusza WÓŚP

Piotr Jacoń o problemach wolontariusza WÓŚP

Piotr Jacoń o problemach wolontariusza WÓŚP

Komentarze

 • Gość pisze:

  Precedens będzie jak ktoś będzie okradał puszki bo przecież dane są inne ..

 • Gość pisze:

  Ja już się gubię w tych określeniach. Transplciona córka, transplciowy syn. Ni i za Chiny ludowe nie wiem kto jak się urodził.

 • Gość pisze:

  Ja rozumiem że wam rodzicom jest trudno żyć ze świadomością że macie dzieci transpłciowe ale prawo to prawo i obowiązuje wszystkich.Mam wrażenie że wy rodzice takich dzieci jesteście za bardzo rozczeniowi i przewrażliwieni,a tak ogólnie to współczuje

  • Gość pisze:

   tak ogólnie to też współczuje, tobie drogi gościu, ignorancji i prawdopodobnie problemu z własną wartością

 • Gość Magda pisze:

  Stop dewiacjom

 • Anna pisze:

  Ja wszystko rozumiem, ale czasem wydaje mi się, że dla p. Jaconia jest to trudniejsze niż dla ludzi obcych. Jest prawo, dla każdego takie samo. Jeśli ktoś jest transpłciowy, to musi otrzymać pomoc, zmienić płeć, dokumenty. Jest to trudne, ale trudniejsze jest tkwienie w ciele, którego się nie akceptuje i z którym się nie identyfikuje. Ale czy się chce czy nie, dokumenty muszą być być wyrobione. Bo nie zawsze trafi się na tak wyrozumiałą osobę jak Jurek. Nie mogę pozbyć się wrażenia, że pan Jacoń robi zamęt wszędzie tam gdzie może. Nie jest jedyną osobą, która ma dziecko transpłciowe. Ale nigdy nie spotkałam się z taką „pomocą”, jakiej p. Jacoń udziela swemu dziecku. No cóż, może się mylę. Ale nie tędy droga. Trzeba zrobić wszystko, żeby dziecko poczuło się taką osobą, jaką czuje się psychicznie. Ale nie warto brać się za bary z całym światem. Warto zrobić wszystko, żeby dziecko było szczęśliwe. Ale krzyk, złość, podważanie prawa, zwracanie uwagi, to nie jest to, co sprzyja temu procesowi.

 • Olo pisze:

  I gdzie tu skandal? Trzymają się prawa i tyle. Zmieni dowód to bedzie pisać inne.

 • Gość pisze:

  Jak inni kaźdy robi jak uwaźa my darmozjady swoje a wy podatniki swoje a jak nie pasuje to się zwolnij i w pi..du na zachód północ wschód południe przecieź ja mam walizki gotowe od przedszkola byle kasa się zgadzała dzieki nara pamiętajcie o napiwkach i to tyle

 • Gość pisze:

  Przestańcie już z tym lewackim bełkotem i wchodzenia w d… mniejszości.

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×