Nie żyje kluczowa postać związana z nagrodami Nobla. Zmarła tuż przed ich wręczeniem

Sara Danius nie żyje

Sara Danius nie żyje

Sara Danius nie żyje. Była badaczką literatury, pisarką i krytyczką, a także stałą sekretarz przyznającą Literacką Nagrodę Nobla. Miała 57 lat. 

Sara Danius, od 2015 roku do kwietnia 2018 roku pełniła funkcję stałego sekretarza Akademii Szwedzkiej. Była pierwszą kobietą na tym stanowisku. Była świadkiem skandalu, który toczył się od jesieni 2017 roku, kiedy Akademia Szwedzka przechodziła kryzys obyczajowy.

Rozpoczął się on tuż po tym, jak reżyser Jean-Claude Arnault, a prywatnie mąż członkini Kartariny Frostenson, został oskarżony o gwałt. To jednak nie koniec. Mężczyzna miał przekazywać informacje na temat laureatów literackiego Nobla, zanim te zostały podane oficjalnie. Ostatecznie żona oskarżonego została zmuszona do dobrowolnego odejścia. Otrzymała mieszkanie i odszkodowanie.

Przypomnijmy, że właśnie przez ten skandal Olga Tokarczuk Nobla w dziedzinie literatury za 2018 rok otrzymała dopiero podczas tegorocznej gali.

Zobacz: Nie żyje gwiazda kultowego serialu. Przegrała walkę z rakiem

Sara Danius – jak rozpoczęła się jej kariera?

W kwietniu 2018 roku Danius zrezygnowała z funkcji stałej sekretarz Akademii Szwedzkiej. W lutym opuściła to gremium. Jak rozpoczęła się jej kariera? Przez lata pracowała jako krytyk literacki, później skupiła się na pracy akademickiej.

Zobacz: Jan Szyszko nie żyje. Zmarł jeden z czołowych polityków Prawa i Sprawiedliwości

Sara Danius nie żyje

Sara Danius nie żyje

To właśnie chęć rozwoju, w 2013 roku zaprowadziła ją na Uniwersytet Sztokholmski, gdzie została profesorem literatury. W tym samym roku dołączyła do Akademii Szwedzkiej. Rok później Sara ujawniła, że jest poważnie chora. Zaatakował ją rak piersi.

Pomimo walki z chorobą, nie udało się jej wygrać. Zmarła w wieku 57 lat, pozostawiając pogrążoną w żałobie rodzinę i przyjaciół. Informację o jej śmierci oficjalnie potwierdziła Akademia.

Zobacz: Janusz Kondratiuk nie żyje. Zmarł jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów

 

 

 

 

 


Sara Danius pełniła funkcję stałego sekretarza Akademii Szwedzkiej

Sara Danius pełniła funkcję stałego sekretarza Akademii Szwedzkiej

Sara Danius nie żyje

Sara Danius nie żyje

Sara Danius nie żyje

Sara Danius nie żyje

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×