Szukaj

Rząd rozda 2 MILIARDY ZŁOTYCH dla gwiazd! Dotacje od państwa na nowych zasadach. Kto dostanie?

Artyści - dotacje

Artyści - dotacje

Kolejne pieniądze dla artystów. Rząd planuje wesprzeć branżę stałymi dotacjami. Jak mają wyglądać kryteria uzyskania pomocy finansowej? Do rozdania jest ponad 2 miliardy złotych.

W połowie listopada poinformowano, że Ministerstwo Kultury wypłaci dotacje dla artystów, którzy zostali poszkodowani w wyniku pandemii i zawieszenia występów, przez co stracili źródło dochodów. Na liście pojawiły się największe nazwiska show-biznesu, co wywołało ogromne kontrowersje.

Na wsparcie branży rozrywkowej przeznaczono aż 400 milionów złotych. Wśród beneficjentów, którzy zgłosili się po dotacje, nie zabrakło największych nazwisk show-biznesu. Kwoty, które miały wpłynąć na ich konto, sięgały nawet kilku milionów złotych. Rekordową wypłatę miał otrzymać zespół Golec uOrkiestra – 1 894 670 zł, a dokładniej firma jednego z członków grupy. Gdy wszystko trafiło do mediów, rozpętała się prawdziwa burza, a wypłaty wstrzymano. Minister Piotr Gliński obiecał przyjrzeć się liście i zweryfikować ją.

Warto przypomnieć, że sama decyzja o przyznaniu dotacji podzieliła środowisko artystów. Michał Wiśniewski na Facebooku nie szczędził gorzkich słów pod adresem rządzących. Rozczarowania nie ukrywa też Krystyna Janda. Pomimo że dostała dofinansowanie, nie wystarczyło jej na pokrycie długów spowodowanych zamknięciem teatrów.

Pojedyncze wpłaty dla beneficjentów z listy ministerstwa już wpłynęły na konta, ale rząd na tym nie poprzestaje. Właśnie planuje stałe wsparcie  dla artystów.

Rząd oferuje 2 miliardy złotych na wsparcie artystów. Kto dostanie pieniądze?

W Sejmie pojawił się projekt ustawy, który zakłada dofinansowanie m.in. muzyków czy aktorów, jeśli ci stracą swój dochód. Posłowie chcą w ten sposób pomóc przede wszystkim tym, którzy przez złą sytuację finansową rezygnują z zawodu.

Projekt ustawy wniesionej przez posłów Koalicji Obywatelskiej ma wesprzeć, osoby fizyczne prowadzące działalność artystyczną i twórczą, które ze względu na specyfikę swojego zajęcia, miewają często trudności finansowe związane z nieregularnym uzyskiwaniem przychodów i ich niską wysokością. Powoduje to często z brak stabilności nie tylko finansowej, ale także zabezpieczenia na przyszłość.

W efekcie artyści, którzy nie uzyskują regularnych dochodów z działalności artystycznej, popadają w biedę albo szukają dodatkowych źródeł dochodu, rezygnując z zawodu artysty. W konsekwencji tracimy potencjał intelektualny i kreatywny, który jest źródłem innowacji i rozwoju gospodarczego – czytamy.

Padła propozycja powołania specjalnej instytucji podlegającej Ministerstwu Kultury, która rejestrowałaby artystów i twórców oraz zapewniała im wsparcie. Polska Izba Artystów, bo tak nazywać ma się nowy twór, miałaby za zadanie operować Funduszem Wsparcia Artystów Zawodowych. To z niego artyści, których przeciętny miesięczny dochód byłby niższy niż przeciętne wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym, będą mogli ubiegać się o dopłaty.

Ustawa zakłada, że na ten cel w latach 2021-2030 przeznaczone zostanie niemal 2,3 mld złotych.


Beata Kozidrak - Sylwestrowa Moc Przebojów Polsat, 31.12.2020

Beata Kozidrak - Sylwestrowa Moc Przebojów Polsat, 31.12.2020

Golec uOrkiestra

Golec uOrkiestra

Sławomir Świerzyński padł ofiarą molestowania seksualnego

Sławomir Świerzyński padł ofiarą molestowania seksualnego

Dodaj komentarz

 • Gość Maria pisze:

  człowiek biedny jak ubiega się o dotację do opłat czynszu ,bo stracił pracę to musi wykazać swoje oszczędności .Dlaczego nie pytają celebrytów gdzie mają swoje oszczędności

 • Gość 1 pisze:

  Przecież pani Janda doskonale sobie radzi sama, nie liczy się z nikim i niczym….. więc, po co pomoc dla jej teatrów ??

 • Gośćgra pisze:

  Popieprzony ten kraj.

 • Liz pisze:

  A za co tym darmozjadom? Niech dostaną dofinansowanie w wysokości najniższej krajowej na miesiąc. To im wystarczy w zupełności. Ilu ludzi ma taką wypłatę i musi im wystarczać od pierwszego do pierwszego. I nie narzekają… A wielkie państwo, mimo ogromnych zarobków nie potrafi sobie odłożyć na czarną godzinę kilku tysięcy złotych.

 • Gość pisze:

  A rodzicom sie 500+ wypomina.

 • Gość pisze:

  a gdzie POMOC dla ludzi co pracowali na ŚMIECIÓWKACH ??????

 • Gośćmm pisze:

  A na psychiatrę dziecięca nic nie dali

  https://wtv.pl/psychiatria-dziecieca-190121-mk-sejm-pis

 • Gość pisze:

  Times pisało o tym artykuł. Polska w czasie pandemii dała gwiazdom najwiecej

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×