Nie żyje legenda polskiego sportu. Utytułowany sportowiec miał 75 lat

Ryszard Szurkowski nie żyje

Ryszard Szurkowski nie żyje

Nie żyje Ryszard Szurkowski, polski kolarz szosowy, dwukrotny wicemistrz olimpijski. Te smutne wieści przekazała jego żona Iwona Arkuszewska-Szurkowska. Miał 75 lat.

Ryszard Szurkowski w zawodach kolarskich startował od 1963 roku. Był samoukiem. Początkowo uprawiał sport amatorsko, później związał z nim swoje życie. Mężczyzna na swoim koncie zapisał mnóstwo sukcesów. Polski kolarz szosowy był dwukrotnym wicemistrzem olimpijskim, czterokrotnym medalistą mistrzostw świata. Popularność przyniosło mu zdominowanie przez kilka lat z rzędu Wyścigu Pokoju. Wspomniane zawody wygrał czterokrotnie

Ryszard Szurkowski nie żyje. Żona przekazała smutne wieści

W poniedziałkowy poranek media obiegły smutne wieści. Zmarł Ryszard Szurkowski, legenda sportu, polski kolarz szosowy. W rozmowie z PAP te informacje potwierdziła żona sportowca Iwona Arkuszewska-Szurkowska. To ona w ostatnich latach opiekowała się mężem. Pomagała mu w walce o powrót do pełnej sprawności. Przyczyny śmierci nie zostały jednak podane do publicznej wiadomości.

Wypadek Ryszarda Szurkowskiego. Co się stało?

Ryszard Szurkowski był sparaliżowany w wyniku wypadku w Niemczech. Wystartował w wyścigu w Koeln. Miał pokonać 126 kilometrów. Krótko przed metą doszło do tragicznego zdarzenia. Wjechał w rowerzystów, którzy szczepili się kierownicami. W jednym z wywiadów opowiedział o tym, że nie miał szans uniknąć kraksy:

To było kilka kilometrów przed metą. Szeroka ulica i niesamowite tempo. Około 40 km/h. Zbliżaliśmy się do wysepki. Większość kolarzy jechała prawą stroną, ale dwóch przede mną chciało prawdopodobnie ominąć wysepkę z lewej. Szczepili się kierownicami i w ułamku sekundy leżeli obydwaj. Kraksa. Niby nic specjalnego, ale nie miałem szans. Fiknąłem nad kierownicą uderzając twarzą w asfalt. Najpierw wpadło na mnie dwóch kolarzy, a potem kilkunastu, a może i kilkudziesięciu. Słyszałem szczęk rowerów, krzyk i sygnał karetki – opowiedział Szurkowski Kamilowi Wolnickiemu z „Przeglądu Sportowego” oraz Krzysztofowi Wyrzykowskiemu z „Rzeczpospolitej”.

Szurkowski doznał urazu rdzenia kręgowego, a także miał połamaną szczękę. Wówczas lekarze wygrali walkę o jego życie. Przez 2,5 roku kolarz walczył o powrót do zdrowia. Brał udział w rehabilitacjach, chciał zrobić chociaż jeden samodzielny krok. Niestety mimo walki nie udało mu się spełnić tego planu.


Ryszard Szurkowski nie żyje

Ryszard Szurkowski nie żyje

Ryszard Szurkowski nie żyje

Ryszard Szurkowski nie żyje

Ryszard Szurkowski nie żyje

Ryszard Szurkowski nie żyje

Komentarze

 • Marek pisze:

  Teraz jest z synem. Boze miej go w swojej opiece. R I P krolu szos.

 • Gość pisze:

  Najlepszy sportowiec legenda kochali go wszyscy
  Na zawsze w naszych sercach spoczywaj w spokoju Wyrazy współczucia dla rodziny przyjaciół i znajomych

 • Hanna pisze:

  Człowiek legenda a przy tym skromny i rzetelny. Wspaniały sportowiec. Wyrazy współczucia dla rodziny

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×