Ryszard Filipski nie żyje. Gwiazdor „Kryminalnych” i „Hubala” przegrał walkę z chorobą

Ryszard Filipski nie żyje

Ryszard Filipski nie żyje

Nie żyje Ryszard Filipski. Aktor znany z takich filmów jak Hubal i Potop przez wiele lat zmagał się z chorobą. Miał 87 lat. 

W czwartek media obiegła smutna informacja o śmierci Ryszarda Filipskiego. Aktor zmarł 22 października. Zgodnie z jego wolą, tę wiadomość podano dopiero po pogrzebie, który odbył się 26 października.

O jego śmierci poinformowały na Facebooku strony Film Polski i majorhubal.pl. Opublikowały krótki komunikat, z którego wynika, że Ryszard Filipski przegrał walkę z chorobą:

Bardzo smutna wiadomość. Ryszard Filipski nie żyje. Zmarł 22 października 2021 r. po długiej chorobie. Miał 87 lat. Wolą zmarłego było odejść bez medialnego rozgłosu. Z tego powodu jego pogrzeb odbył się 26 października w otoczeniu najbliżej rodziny. Jego rola stworzona w filmie „Hubal” w reżyserii Bohdana Poręby wpisała się na trwałe do polskiego filmu i na zawsze pozostanie w naszej pamięci – możemy przeczytać na facebookowej stronie majorhubal.pl

Bardzo smutna wiadomość. Ryszard Filipski nie żyje. Zmarł 22 października 2021 r. po długiej chorobie. Miał 87 lat. Wolą…

Posted by majorhubal.pl on Thursday, October 28, 2021

Ryszard Filipski nie żyje. Kim był?

Ryszard Filipski był wybitnym polskim aktorem teatralnym i filmowym. Urodził się we Lwowie w 1934 roku. W 1958 roku zdał egzamin eksternistyczny z aktorstwa. Popularność przyniosły mu rola majora Henryka Dobrzańskiego w filmie Hubal (reż. Bohdan Poręba) oraz rola wachmistrza Soroki w Potopie (reż. Jerzy Hoffman). Zagrał również w takich filmach jak Przekładaniec, Brylanty pani Zuzy, Zamach stanu, Orzeł i reszka, Potem nastąpi cisza. Pojawił się także w kultowym serialu Stawka większa niż życie. Swoje ostatnie role zagrał w serialu Kryminalni oraz w Pitbullu Patryka Vegi z 2005 roku i  filmie psychologicznym Rysa Michała Rosy z 2008 roku.

Ze względu na swoje warunki fizyczne: mocne rysy twarzy i dobrze zbudowaną sylwetką grywał zazwyczaj rolę twardzieli w filmach sensacyjnych.

Był założycielem teatru eref-66, pełnił także funkcję dyrektora Teatru Ludowego w Nowej Hucie. Był również dyrektorem znanych Zespołów Filmowych: Kraków i Iluzjion.

Filipski był w środowisku dość kontrowersyjną postacią. Mimo to wielu twórców wyrażało się o nim pochlebnie, twierdząc, że jego talent aktorski jest nieprzeciętny.  Został odznaczony m.in. Odznaką Zasłużony Działacz Kultury, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.


Ryszard Filipski nie żyje

Ryszard Filipski nie żyje

Ryszard Filipski nie żyje

Ryszard Filipski nie żyje

Ryszard Filipski nie żyje

Ryszard Filipski nie żyje

Komentarze

  • Gośćjackers_ea pisze:

    Rysiek Filipski mieszkał w Krakowie przy ul Radziwiłowskiej.Znałem Go ponieważ chodziliśmy do Szkoły OO Pijarów do tej samej Klasy.Pływał w AZS Kraków i już wtedy miał jakieś nie jasne ciągoty do aktorstwa.Kolidoway te Jego zainteresowania ze szkoła , której /u Pijarów/ nie ukonczył.Był raczej samotnikiem..Ostatni raz widziałem Go w Krakowie ok. roku2015, noże 14.NamawiałemGo ,aby przyjechał na spotkanie Opłatkow Stow. Wych. Szkół Pijarskich |aproszenie wysłałem , ale nie zjawił się.I to by było na tyle.Niech Mu ziemia lekką będzie.Żegnaj Rychu.

  • Gość pisze:

    Wspaniały aktor!!!!

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×