NewsyEurowizja 2016: Polityczne echa zwycięstwa Ukrainy. Rosja zbojkotuje przyszłoroczny konkurs?

Eurowizja 2016: Polityczne echa zwycięstwa Ukrainy. Rosja zbojkotuje przyszłoroczny konkurs?

Rosja o zwycięstwie Ukrainy na Eurowizji 2016
Rosja o zwycięstwie Ukrainy na Eurowizji 2016
Milena Majek
15.05.2016 21:10, aktualizacja: 15.05.2016 22:12

Finał Eurowizji 2016 za nami. Emocje wokół konkursu jednak wciąż nie opadły. Najlepszą piosenką Europy okazała się 1944, którą wykonała Jamala, reprezentantka Ukrainy. Polacy też mają się z czego cieszyć. Michał Szpak zajął ósme miejsce, choć gdyby decydowali jedynie widzowie, to Polak był sklasyfikowany na trzecim miejscu.

Tymczasem wciąż pojawiają się głosy, że zwycięstwo Jamali miało jedynie charakter polityczny. Rosyjscy fani nie kryją oburzenia werdyktem. Przypomnijmy, że głosami widzów wygrałby ich reprezentant. Jurorzy zdecydowali inaczej przyznając więcej punktów reprezentantce Ukrainy. Żaden polityk długo jednak nie zabierał głosu w tej sprawie. Aż do teraz. Frants Klintsevich, rosyjski senator przyznał, że jego kraj może zbojkotować konkurs na Ukrainie, a jeśli chodzi o zwycięstwo Jamali, to jego zdaniem miało ono charakter wyłącznie polityczny. 

To nie ukraińska piosenkarka Jamala i jej piosenka 1944 wygrały Eurowizję, to była sztuka polityczna  

Z kolei szef komisji spraw zagranicznych Rosji, Konstantin Kochachev powiedział, że zwycięstwo może ośmielić Ukrainę do działań na Krymie i walki o wschód kraju, co budzi niepokój. 

W krytyce wczorajszej decyzji nie ustają też rosyjskie media. Nagłówki aż krzyczą o tym, jak to ich zdaniem Rosja została okradziona ze zwycięstwa. 

Stało się to oczywiste, że jest to historia całkowicie polityczna - czytamy

Na te wszystkie doniesienia odpowiedziała Jamala. Artystka, w wywiadzie dla Polskiego Radia zdementowała plotki.

Na ten temat wypowiedzieli się jednoznacznie organizatorzy Eurowizji, którzy żadnych politycznych treści się w tym nie dopatrzyli. Ja to samo twierdziłam od samego początku. Nawet się nie obawiałam, że piosenka z tego powodu może być wycofana z konkursu.  Czy zawarty w piosence apel o budowę lepszego świata jest polityką? No ale coś się nie spodobało w Rosji. I można powiedzieć, że szum związany z rosyjskim protestem spowodował, że piosenka stała się bardziej popularna. Ludzie którzy do tej pory jej nie słyszeli szukali jej, aby posłuchać. 1944 rok - to data, która zmieniła życie całej mojej rodziny, również moje. Ta trauma, której doświadczyli moi dziadkowie, ona w jakiś sposób jest również we mnie. To wygnanie. Dzisiaj my - Tatarzy zmagamy się o to, by mieć swoją ziemię, żeby szanowano nasze prawa, traktowano nas jak autochtoniczną ludność - mówiła
Obraz
Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także