Zmarł Roman Kołakowski. Dzięki niemu na scenie pojawiło się wiele gwiazd

Roman Kołakowski nie żyje

Roman Kołakowski nie żyje

Roman Kołakowski nie żyje

Roman Kołakowski nie żyje. Zmarł polski kompozytor, gitarzysta, poeta i tłumacz. Miał 61 lat.

Roman Kołakowski zawodową karierę rozpoczął w latach 70. W swojej działalności artystycznej sięgał po poezję twórców takich jak: Ewa Lipska czy Czesław Miłosz, tworząc własne kompozycje do ich wierszy. W 1985 roku wydał debiutancki krążek Przypowieść błękitna. Znalazły się na nim jego autorskie teksty.

Pod skrzydłami Kołakowskiego wyrosło wiele talentów, zresztą czego sam był świadomy:

Dodałbym sukcesy Jacka Bończyka i Janusza Radka, których osobiście namawiałem do udziału w Konkursie Aktorskiej Interpretacji Piosenki, cieszy mnie rozwój kariery Piotra Roguckiego, artysty, który dowodzi, że można połączyć rock z aktorstwem – podkreślał w 2005 r. w wywiadzie dla Wyborczej.

Muzyk cieszył się ogromnym szacunkiem w branży muzycznej:

Nie zapomnę koncertu z udziałem Nicka Cave’a, głównie ze względu na niego samego, choć to przecież nie był jego pełnowymiarowy koncert. Zaprosiłem do Wrocławia Diamandę Galas, poznałem Gilberta Becaud, z którym popijałem wino, Dee Dee Brigdewater nagrała płytę z piosenkami Kurta Weilla, zainspirowana właśnie pobytem we Wrocławiu. Nawiązałem stałą współpracę z Anną Marią Jopek, Wojtkiem Waglewskim, Kazikiem Staszewskim, udało mi się „wylansować” czeskiego barda Jaromira Nohavicę.

Na swoim koncie zapisał wiele tłumaczeń m.in. Toma Waitsa, Nicka Cave’a, Włodzimierza Wysockiego czy The Tiger Lillie. Nie wspominając o tym, że dzięki Kołakowskiemu Karolina Czarnecka piosenką Hera, koka, hasz, LSD  z impetem otworzyła drzwi do swojej kariery. Pisał także teksty dla m.in. Voo Voo, Kazika czy Piotra Rubika.

Zmarł w wieku 61 lat.

Fani „O mnie się nie martw” w żałobie. Nie żyje główna bohaterka

Zrozpaczona matka nożownika z Gdańska apeluje do Polaków. Jej słowa wstrząsnęły całym krajem

Ostatnia puszka prezydenta Pawła Adamowicza. Zebrano gigantyczną kwotę na rzecz WOŚP!


Roman Kołakowski nie żyje

Roman Kołakowski nie żyje

Roman Kołakowski nie żyje

Roman Kołakowski nie żyje

Roman Kołakowski nie żyje

Roman Kołakowski nie żyje

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×