Kate i Meghan opływają w luksusy dzięki ciężko zarobionym pieniądzom Brytyjczyków! Ile kosztuje roczne utrzymanie rodziny królewskiej?

Ile kosztuje utrzymanie rodziny królewskiej?

Ile kosztuje utrzymanie rodziny królewskiej?

Ile kosztuje utrzymanie rodziny królewskiej?

Drogie kreacje, dalekie podróże, wystawne śluby i życie jak w bajce – czy zastanawialiście się kiedyś, ile kosztuje Royal Family brytyjskich podatników? Czy rację mają ci, którzy od dawna postulują o nieutrzymywanie monarchii z kieszeni obywateli?

Na oficjalnej stronie rodziny królewskiej możemy przeczytać, że „królewskie gospodarstwo domowe jest zobowiązane do wydawania pieniędzy publicznych w sposób tak mądry i efektywny jak to tylko możliwe”, ale ile tych pieniędzy na prawdę jest?

Według publikowanego co roku podsumowania, budżet przekazany na utrzymanie monarchii to 45,6 mln funtów, czyli ok. 225 mln złotych. Jednak, jak szybko zauważyli wszelcy przeciwnicy opłacania luksusowego życia Królowej Elżbiety II i jej rodziny, w rzeczywistości do kosztów tych należy doliczyć wszelkie wydatki poniesione na ochronę i inne działania poza terenem Londynu, co powoduje wzrost tej kwoty nawet do 330 mln funtów, czyli ponad… 1 miliard 600 tysięcy złotych!

Źródła dochodów rodziny królewskiej

Oczywiście monarchia nie jest skazana tylko na otrzymywane pieniądze. Królowa posiada liczne prywatne inwestycje, oraz czerpie zyski z odziedziczonych ziem Księstwa Lancaster i Kornwalii, które rocznie generują kwoty oscylujące w okolicach 35 mln funtów.

Łączny majątek królowej Elżbiety II szacowany jest na 300 mln funtów, jednak nie wlicza się do niego dóbr ruchomych, takich jak kolekcja dzieł sztuki, a także odziedziczonej ziemi, której powierzchnia to 46 000 akrów. W związku z czym obecnie królowa nie znajduje się na liście najbogatszych mieszkańców Wielkiej Brytanii.

Czy Meghan Markle, Kate Middleton i jej dzieci zwiększają koszta?

Kiedy księżna Sussex, oraz księżna Cambridge dołączyły do rodziny królewskiej, naturalne stało się, że wydatki dworu wzrosły zwłaszcza w momencie pojawienia się dzieci Kate i Williama.

Obawy obywateli uspokoiła deklaracja, iż znaczną część zobowiązań finansowych pokrywa tak zwany „ukryty portfel”, którego fundusze zapewnia wcześniej wspomniany wpływ z wynajmu nieruchomości należących do monarchii, oraz nadwyżka z budżetów księstwa Kornwalii.

Oczywiście należy wspomnieć, że poza oficjalnymi i policzalnymi źródłami, Royal Family generuje ogromne zyski z pamiątek, oraz wszelkich aspektów związanych z ich działalnością i tak na prawdę spora część ekspertów uważa, że w generalnym rozrachunku Wielka Brytania zarabia na posiadaniu koronowanych głów.

Czy chcielibyście mieć w Polsce monarchię na wzór i z tradycjami tej z Wielkiej Brytanii?

Wydało się, co księżna Kate robiła w arabskim kraju! Czytała Koran, świętowała Ramadan, ale to nie wszystko

Luksusy nie do opisania! Meghan Markle i książę Harry zmieniają miejsce zamieszkania. Będą mieli… 21 pokoi!

Koniec z tradycją! Książę Louis będzie miał chrzciny jakich nie mieli nawet George i Charlotte. Istna rewolucja!


Meghan Markle i książę Harry oraz królowa Elżbieta II na rozdaniu nagród Queen Young Leaders Awards 2018 w Pałacu Buckingham

Meghan Markle i książę Harry oraz królowa Elżbieta II na rozdaniu nagród Queen Young Leaders Awards 2018 w Pałacu Buckingham

Meghan Markle i królowa Elżbieta II w Cheshire

Meghan Markle i królowa Elżbieta II w Cheshire

Królowa Elżbieta II w okularach

Królowa Elżbieta II w okularach

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×