NewsyHitler doszedłby do władzy w Polsce? Renata Dancewicz ostra jak nigdy. Rozprawiła się z Kościołem, PiS i wymieniła grzechy części Polaków

Hitler doszedłby do władzy w Polsce? Renata Dancewicz ostra jak nigdy. Rozprawiła się z Kościołem, PiS i wymieniła grzechy części Polaków

Renata Dancewicz
Renata Dancewicz
28.01.2022 11:31, aktualizacja: 29.01.2022 19:39

Renata Dancewicz karierę rozpoczęła na deskach teatru. W 1993 roku zadebiutowała na wielkim ekranie rolą w Samowolce. W kolejnych latach pojawiła się też w hitach, takich jak: Diabelska edukacja, Deborah, Pułkownik Kwiatkowski, Tato, E=mc2, 33 sceny z życia, Bejbi blues. Masowy odbiorca najbardziej zna ją dzięki roli Weroniki Wilk w serialu Na Wspólnej TVN.

Dancewicz od lat jest znana z niezmiennych poglądów. Od dawna deklaruje się jako zwolenniczka feminizmu, ruchu pro-choice i sojuszniczka osób LGBT+. W nowym wywiadzie udzielonym Michałowi Misiorkowi z Plejady wyjawiła, jaki ma stosunek do Kościoła katolickiego i religii. To, co powiedziała, nie spodoba się wielu osobom. Co dokładnie wyjawiła?

Renata Dancewicz o swoim stosunku do wiary. Co powiedziała?

Rozmówczyni portalu niespecjalnie kryła, że jest osobą niewierzącą.

Dla mnie szalenie istotne jest to, co wiąże się z tym, że jestem Polką, kobietą czy ateistką. To przecież moja składowa. Uważam, że najważniejszym słowem na świecie jest "nie". Najpierw trzeba uświadomić sobie, kim na pewno nie jesteśmy, żeby zrozumieć, kim się jest.

Dodała, że już jako dziecko przestała wierzyć w Boga i szybko zwróciła uwagę na patriarchalny stosunek do kobiet w Kościele katolickim.

Zobaczyłam, jak niesprawiedliwie Kościół traktuje kobiety. One mają być służącymi i tyle. Na samym szczycie hierarchii są księża, którzy mają kontakt z Bogiem, później mężczyźni, a na samym końcu kobiety.

Jak uzupełniła, jako młoda dziewczyna unikała kościoła. Dopiero w wieku 15 lat przeżyła krótki moment zainteresowania chrześcijaństwem, chcąc zostać protestantką.

Tylko nie chciałam już być katoliczką, a adwentystką. Gdy mój ojciec to usłyszał, dostał apopleksji. Wybuchła awantura. Ostatecznie jednak w ogóle straciłam zainteresowanie wiarą. Jeśli byłam o czymś przekonana, nie miałam problemu z tym, by mówić o tym na głos.

W końcu wygarnęła rodzinie, że nie zamierza być konserwatystką, kurą domową i posiadać dzieci, jednak rodzina przyjęła to dość pobłażliwie.

Na zasadzie: młoda, głupia, jeszcze zmieni zdanie. Do niczego mnie nie zmuszali. Jedyną osobą, która nie wiedziała o tym, że nie wierzę w Boga, była babcia. Czułam, że jeśli bym jej o tym powiedziała, bardzo by się martwiła. Wielkim nieszczęściem byłoby dla niej, gdyby dowiedziała się, że palę papierosy, przeklinam i nie chodzę do kościoła. Kochałam ją i nie chciałam jej tego robić.

Aktorka nie zmieniła poglądów. W 2003 roku urodziła jednak dziecko, syna Jerzego (ur. 2003), którego ojcem jest Tomasz Winciorek. Jej związek z tatą Jurka nie przetrwał próby czasu.

Czy Renata Dancewicz dokonała apostazji?

W dalszej części rozmowy Misiorek zapytał ją o to, czy zdecydowała się dokonać aktu apostazji, czyli formalnego wystąpienia z Kościoła.

Jeszcze nie. Myślę o tym od dawna i obiecuję sobie, że w końcu się tym zajmę. Żeby to zrobić musiałabym pojechać do mojej parafii w Lubinie, a odkąd moi rodzice i brat się stamtąd wyprowadzili, w ogóle tam nie bywam. Może da się to zrobić przez internet? Muszę się tym zainteresować. Choć słyszałam, że księża bardzo to utrudniają.

Oczywiście, apostazji nie da się dokonać przez internet, a cały proces wymaga czasu i bywa utrudniany przez księży, przez co niewiele osób się na niego decyduje.

Renata Dancewicz o Polsce. Co się jej nie podoba w rodakach?

Bohaterka wywiadu nie jest krytyczna tylko wobec Kościoła. Dostrzega również wady własnych rodaków. Jej zdaniem sytuacja w kraju zmierza w złą stronę.

Chciałabym, żeby Polska zmierzała w tę dobrą stronę. Ale, biorąc pod uwagę to, co teraz się u nas dzieje, nie wiem, czy dożyję takich czasów. Zawsze lubiłam być Polką i wydawało mi się, że tu Hitler nigdy nie doszedłby do władzy. Teraz zaczynam mieć wątpliwości.

Zwróciła też uwagę na charakter chrześcijaństwa w Polsce. Uważa, że część Polaków jest chrześcijanami tylko deklaratywnie, nie podzielając części ideałów tej religii.

Większość Polaków uważa się za wierzących, ale to są puste słowa. Nie wiemy, w co wierzymy. Niedawno było Boże Narodzenie. Ludzie naprawdę nie widzą analogii między uchodźcami a Maryją i Józefem, których nikt nie chciał przyjąć pod dach? Oni przynajmniej skończyli w stajence, a nie w lesie, jak imigranci. To jest to nasze chrześcijaństwo?

W jej odczuciu cechy, takie jak antysemityzm i ksenofobia, przestały być w społeczeństwie obciachem, a wręcz zdobywają poklask części opinii publicznej.

Renata Dancewicz krytycznie o rządzie. Co powiedziała o osobach LGBT+?

Na tym się nie skończyło. Dancewicz rozliczyła się również z tym, w jaki sposób rząd PiS traktuje mniejszości seksualne.

To jest bardzo niesprawiedliwe i nieprzyzwoite. Mam znajomych, których córka z partnerką i dzieckiem wyjechała dwa lata temu do Hiszpanii. Wiedziała bowiem, co je tu czeka.

Dodała, że rząd nie powinien się interesować tym, kto z kim śpi.

To intymna sprawa, podobnie jak wiara. Nie rozumiem też, jak tęcza może kogokolwiek obrażać – a już zwłaszcza obraz Matki Boskiej czy zdjęcie papieża. Jakiś absurd! Myślę, że nawet Witkacy by tego nie wymyślił.

Jak widać, Renata Dancewicz ma jasno sprecyzowane poglądy. Jest konsekwentnie lewicowa i antyklerykalna. Zgadzacie się z przedstawionymi przez nią diagnozami?

Renata Dancewicz - 2018
Renata Dancewicz - 2018
Renata Dancewicz – pokaz Ani Cichosz 2021
Renata Dancewicz – pokaz Ani Cichosz 2021
Renata Dancewicz - gwiazdy przed studiem Dzień Dobry TVN
Renata Dancewicz - gwiazdy przed studiem Dzień Dobry TVN
Renata Dancewicz na wręczeniu nagród dla najlepszych SPA
Renata Dancewicz na wręczeniu nagród dla najlepszych SPA
Renata Dancewicz - 2003
Renata Dancewicz - 2003
Na Wspólnej, Weronika (Renata Dancewicz)
Na Wspólnej, Weronika (Renata Dancewicz)
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także