Andrzej Duda planuje remonty we wszystkich ośrodkach wczasowych należących do Kancelarii Prezydenta. Wystartował przetarg na kosmiczną sumę

Andrzej Duda

Andrzej Duda planuje remont we wszystkich ośrodkach należących do Kancelarii Prezydenta. Już ogłoszono oficjalny przetarg. Szacowana kwota remontu jest ogromna. Na co zostaną przeznaczone pieniądze?

Andrzej Duda w minionym roku po raz kolejny wygrał wybory prezydenckie i tym samym sprawuje drugą kadencję. Od samego początku był faworytem we wszystkich sondażach. Chociaż doszło do drugiej tury, to w niej również udowodnił, że cieszy się największym poparciem rodaków. Jako głowa państwa reprezentuje kraj na arenie międzynarodowej i pojawia się także na najważniejszych wydarzeniach w kraju. Kilka dni temu razem z żoną Agatą byli honorowymi gośćmi na wielkiej gali Konkursu Chopinowskiego. Pierwsza Dama, jak zwykle zachwyciła kreacją, w której pojawiła się tego wieczoru w Teatrze Wielkim w Warszawie.

Prezydent pojawił się także na scenie, gdzie wygłosił krótkie przemówienie do wszystkich zgromadzonych. Miało ono jednak swoich przeciwników, którzy głośno komentowali je w internecie. Pojawiły się też głosy broniące głowę państwa.

Remont w ośrodkach wczasowych prezydenta. Ile będzie kosztował?

Prezydent, aby odpocząć od swoich służbowych obowiązków, ma do dyspozycji aż kilka ośrodków wczasowych na terenie kraju. Jeden z nich znajduje się w Juracie. Nadmorski dom wczasowy o nazwie Mewa został przejęty przez Kancelarię Prezydenta RP w 1989 roku. Przez długi czas nie prowadzono w nim żadnych prac remontowych. Dopiero Aleksander Kwaśniewski i jego żona zadbali o to, by kolejni włodarze mogli wypoczywać w godnych warunkach.

Myśmy przez kolejne 10 lat zrobili z niego perełkę. Wszyscy, którzy ją odwiedzali, byli pod ogromnym wrażeniem. No i Jurata miała i ma wszelkie warunki, by wykonywać tu obowiązki prezydenta RP, łącznie z przyjmowaniem gości i pracą gabinetowo-administracyjną – opowiadał Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z Super Expressem.

Od gruntownego remontu minęło już 16 lat, a obecny prezydent również postanowił wprowadzić tam nieco zmian i zadbać o wnętrza. Firma, która jakiś czas temu dostarczyła meble do nadmorskiego domu prezydenta, pochwaliła się tym w sieci.

Przy kominku prezydenckim znalazły się dwa szezlongi z poduszkami (1990 zł/szt.). W przedpokoju ustawiono dwie ławeczki pikowane (450 zł/ szt.). W jadalni znaleziono miejsce co najmniej 5 krzeseł tapicerowanych (595 zł). Wisienką na torcie jest podwójne łózko do sypialni prezydenta (2990 zł). Łączny koszt zakupu mebli sięga kwoty ok. 13 085 zł – informował  Super Express.

Tabloid informował, że na prace renowacyjne miała być przewidziana kwota 160 tys. złotych. Kancelaria Prezydenta nie potwierdziła tych informacji, a poinformowała o innych koniecznych pracach, które nie dotyczyły wnętrz a koniecznych remontów technicznych.

Jedyne zadanie remontowe w roku 2021 dotyczyło wymiany i przebudowy pomp w przepompowni ścieków za kwotę 46188 zł netto – dowiedział się „Fakt” w Kancelarii Prezydenta.

Jak informuje Fakt, to jednak nie koniec wielkich zmian. Okazuje się, że do końca 2023 roku modernizację mają przejść wszystkie ośrodki, z których korzysta prezydent. Może to kosztować nawet 25 mln złotych.

Jeszcze przed końcem kadencji Andrzeja Dudy wyremontowany zostanie m.in. Zamek w Wiśle, gdzie prezydent często wpada na narty. Do końca 2023 r. modernizacje i naprawy mają przejść wszystkie prezydenckie ośrodki – tak wynika przetargu ogłoszonego przez COKP. Sam remont prezydenckiej rezydencji w Juracie ma kosztować nawet 4,6 mln zł. Podobna kwota planowana jest na modernizację i naprawy w Zamku w Wiśle. Remonty pozostałych obiektów, którymi zarządza Kancelaria Prezydenta, czyli m.in. Belwederu, Pałacu Prezydenckiego, rezydencji w Klarysewie czy Promniku mogą pochłonąć nawet 15,9 mln zł – czytamy w „Fakcie”.

Tabloid postanowił zweryfikować te informacje u samego źródła, czyli zapytać w Kancelarii Prezydenta o planowane remonty. Okazuje się, że szczegółowe kosztorysy nie są jeszcze gotowe, a szacowana kwota może się znacznie zmniejszyć.

Może się zdarzyć, że rzeczywiste wykorzystanie szacowanej wartości postępowania będzie wyraźnie mniejsze niż podawane kwoty. Obecnie nie zostały wskazane żadne zadania inwestycyjne lub remontowe do realizacji na podstawie planowanych do zawarcia umów ramowych – informują urzędnicy prezydenta.

Wygląda na to, że podczas kadencji Andrzeja Dudy wszystkie ośrodki prezydenckie znowu odzyskają swój dawny blask.


Agata Duda i Andrzej Duda na gali finałowej Konkursu Chopinowskiego

Andrzej Duda i Agata Duda publicznie nie szczędzą sobie czułości

Agata Duda - Kancelaria Prezydenta RP fot. Grzegorz Jakubowski

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×