Szukaj

Oni zostali zdyskwalifikowani z preselekcji do Eurowizji! Katarzyna Skrzynecka, Ktrzysztof Zalewski i Georgina Tarasiuk!

preselekcje Eurowizja dyskwalifikacje

preselekcje Eurowizja dyskwalifikacje

Kto został zdyskwalifikowany z polskich preselekcji do Eurowizji?

11 lutego finał preselekcji do Eurowizji 2017. O konkursie mówi się coraz więcej, a to za sprawą kolejnych potencjalnych uczestników, wśród których nie brakuje gorących nazwisk (Aneta Sablik, Marika czy Marina). Zanim poznamy kandydatów Krajowych Eliminacji 2017 zajrzyjmy do historii preselekcji (którą przybliżył Dziennik Eurowizyjny), a ściślej mówiąc do listy gwiazd, które w przeszłości… zostały zdyskwalifikowane lub same zrezygnowały z konkursu.

Zobacz: Kto z Polski na Eurowizję 2017? Jakie piosenki zgłoszono na preselekcje?

W 2003 roku do pierwszych publicznych preselekcji w Polsce swoją piosenkę zgłosiła Georgina Tarasiuk. Ze względu na zbyt młody wiek jej kandydatura została odrzucona. Przypomnijmy, że dolna granica wiekowa reprezentantów na Eurowizji to ukończone 16 lat.

O wiele częściej powodem dyskwalifikacji z preselekcji była zbyt wczesna publikacja piosenki. Regulamin Eurowizji zabrania upubliczniania konkursowych utworów przed 1 września roku poprzedzającego konkurs. W 2008 za wykonanie Kiełbasy na jednym z koncertów z listy uczestników został wycofany Krzysztof Zalewski. Zastąpił go duet Plastic z piosenką Do something. Podobny los podzieliła grupa Żywiołak (Noc Kupały), która – co ciekawe – została dopuszczona do eliminacji dzięki tzw. „dzikiej karcie” (kandydaci wybrani przez TVP).

Rok później odsunięta od udziału w eliminacjach była Katarzyna Skrzynecka. Jej piosenka Isn’t it Amazing chociaż była typowana do wygranej nie spełniła najważniejszego punktu regulaminu – wokalistka zaśpiewała utwór pięć miesięcy wcześniej (!) podczas jednego z odcinków Tańca z gwiazdami w TVN. Nie pomogły tłumaczenia o zmianach w tekście i muzyce. Oprócz Skrzyneckiej w ostatniej chwili z eliminacji w 2009 roku została wyeliminowana propozycja Micromusic. Piosenka Pieprz i sól krążyła w sieci na kilka miesięcy przed regulaminowym terminem publikacji.

Kto zrezygnował z eliminacji do Eurowizji?

Preselekcje do Eurowizji to też rezygnacje gwiazd, które wysłały zgłoszenie i zostały wybrane na kandydatów do reprezentowania Polski. W 2010 roku z konkursu wycofała się grupa PIN (PINLady). Oficjalnym powodem były zajętości związane z pracą nad płytą, nieoficjalnie – zespół typowano do zwycięstwa na etapie eliminacji, co być może nie do końca było po ich myśli. Wówczas Polska na Eurowizji nie odnosiła takich sukcesów, jak w ostatnich trzech latach.  Z kolei w 2011 roku z Krajowych Eliminacji listę uczestników opuściła formacja The Positive.

To tylko pokazuje, że preselekcje do Eurowizji od początku dostarczają mnóstwo emocji.

Zobacz: Eurowizja 2016: To nie pierwszy raz, kiedy Polska zostałaby zdyskwalifikowana. W 1994 roku Edyta Górniak złamała ważny punkt regulaminu. Wszystko przez TEN występ na próbie

KRzysztof Zalewski - dyskwalifikacja z preselekcji na Eurowizję w 2008 roku

KRzysztof Zalewski – dyskwalifikacja z preselekcji na Eurowizję w 2008 roku

Katarzyna Skrzynecka została zdyskwalifikowana z Eurowizji w 2009 roku

Katarzyna Skrzynecka została zdyskwalifikowana z Eurowizji w 2009 roku

Georgina Tarasiuk - dyskwalifikacja z eliminacji do Eurowizji 2003

Georgina Tarasiuk – dyskwalifikacja z eliminacji do Eurowizji 2003


Dodaj komentarz

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×