NewsyPotworne oszustwo trenera Japonii w meczu z Polską. Pochwalił się nim na konferencji: "Zmusiła mnie do tego sytuacja"

Potworne oszustwo trenera Japonii w meczu z Polską. Pochwalił się nim na konferencji: "Zmusiła mnie do tego sytuacja"

Trener Japonii i Polski
Zuza Maciejewska
29.06.2018 13:33, aktualizacja: 29.06.2018 14:42

Chociaż od czwartkowego meczu Polski z Japonią podczas tegorocznego Mundialu minęło kilka godzin, emocje towarzyszące temu spotkaniu nadal nie gasną. Pomimo wygranego meczu o honor, piłkarskiej gry nie można nazwać spektakularnej. Zwłaszcza ostatnich 10 minut spotkania. Kto jest za to odpowiedzialny?

Polacy pożegnali się z mundialem i pomimo zwycięstwa, trudno oprzeć się wrażeniu, że ich gra pozostawiła spory niedosyt. Po strzale Jana Bednarka, Japończycy przegrywali 0:1. Mimo to mogli awansować do dalszego etapu piłkarskiego turnieju, ponieważ w tym samym czasie Kolumbia wygrywała 1:0 z Senegalem. W tym przypadku zadziałała zasada gry fair play, a z grupy wychodziła ta drużyna, która na swoim koncie zapisała mniej żółtych kartek.

Japończycy podawali sobie piłkę, ale nie chcieli atakować Polaków. Nasi piłkarze nie próbowali im tego przerwać, stojąc na własnej połowie. Zbulwersowana publika na trybunach zaczęła gwizdać. Winę za taki przebieg meczu wziął selekcjoner naszych przeciwników Akira Nishino:

To była bardzo ciężka decyzja. Pytanie było: "Co, jeśli.....". I odnosiło się do obu meczów. Tak, wybrałem czekanie. Chciałem mieć pewność, że to "Co, jeśli...." nie zdarzy się w naszym meczu. Więc podjąłem decyzję, że będziemy zależni od drugiego spotkania.(...) To było bardzo ryzykowne. Gdybyśmy widzieli okazję, zaatakowalibyśmy. Jednak co, gdybyśmy stracili drugiego gola? To ja kazałem piłkarzom czekać, a oni mnie słuchali. Zmusiła mnie do tego sytuacja. A ja zmusiłem moich zawodników, a oni mnie posłuchali.

Co na to polski selekcjoner Adam Nawałka? Grę piłkarzy skomentował w jednym z wywiadów:

Jeżeli zrealizowany jest cel, to jesteśmy zadowoleni. Ten wynik satysfakcjonował Japończyków. My mieliśmy plan gry w niskim pressingu i z wyprowadzeniem kontrataków. Rywale są groźni i w szatni powiedzieliśmy sobie, żeby być bardzo konsekwentnym. Stworzyliśmy wiele okazji.

A Wy jak oceniacie czwartkowy mecz Polski z Japonią? Nasza drużyna zachowała honor?