Szukaj

Pogrzeb Papcia Chmiela. Dzieci włożyły mu do trumny pamiątkę. Wzruszający gest

Pogrzeb Papcia Chmiela

Pogrzeb Papcia Chmiela

Pogrzeb Papcia Chmiela odbył się w kameralnym gronie. Wybitnego ilustratora pożegnały jednak tłumy, a jego dzieci zdobyły się na piękny gest.

Henryk Jerzy Chmielewski urodził się w 1923 roku w Warszawie. Ponad 20 lat później rozpoczął swoją przygodę z rysunkiem. W 1957 roku stworzył pierwszy odcinek serii kultowych przygód Tytusa, Romka i A’Tomka. W ciągu kolejnych lat ukazało się łącznie 31 części komiksów, a także kilka filmów z tymi bohaterami.

Pogrzeb Papcia Chmiela. Dzieci zdobyły się na piękny gest

Pod koniec stycznia media obiegły smutne wieści. Papcio Chmiel, bo pod takim pseudonimem był znany rysownik, zmarł. Ze względu na to, że dzieci artysty na co dzień mieszkają w Stanach Zjednoczonych, pogrzeb miał miejsce dopiero trzy tygodnie później, w środę, 10 lutego.

Ostatnie pożegnanie rysownika miało charakter państwowy i odbyło się ze wszystkimi należnymi honorami. Przy trumnie stali żołnierze, przed nią zostały wystawione wszelkie odznaczenia. Pomimo że w uroczystości żałobnej wzięła udział jedynie garstka osób, prawdziwe tłumy żegnały wybitnego artystę. Pogrzeb transmitowano w sieci.

Chmielewskiego uhonorował też Andrzej Duda. W czasie uroczystości przeczytano list od prezydenta. Podkreślono w nim, że Papcio Chmiel był wyjątkowym człowiekiem, którego twórczość cieszyła i wychowywała mnóstwo osób:

Żegnamy dzisiaj człowieka niezwykłego. Gorącego patriotę, harcerza i żołnierza Rzeczypospolitej, uczestnika jednej z największych bitew o jej wolność.Ale przede wszystkim wybitnego artystę. Autora, który słowem i obrazem opowiadał historie uwielbiane przez kilka pokoleń czytelników. Składamy hołd twórcy, który naprawdę bawiąc, potrafił też prawdziwie uczyć; który cieszył i wychowywał; sławił to, co rodzime, własne i bliskie – a jednocześnie wzbudzał w swoich odbiorcach ciekawość świata, otwierał przed nimi horyzonty niczym nieskrępowanej wyobraźni.

Wybitnego artystę pożegnały jego dzieci: Artur Chmielewski oraz Monique Lehman, której popularność przyniósł programu Żony Hollywood. Córka Chmielewskiego na swoim Instagramie zdradziła, że razem z bratem przygotowali dla niego piękną niespodziankę – ostatnią książkę ilustratora, którą skończył kilka dni przed śmiercią:

Mój brat włożył do grobu taty jego ostatnią książkę, którą skończył kilka dni przed jego śmiercią. Nie będzie się nudził w życiu pozagrobowym.

Internauci nie przeszli obok wpisu obojętnie. W komentarzach składają rodzeństwu serdeczne wyrazy współczucia.


Pogrzeb Papcia Chmiela, dzieci zdobyły się na piękny gest

Pogrzeb Papcia Chmiela, dzieci zdobyły się na piękny gest

Monique Chmielewska-Lehman - Pogrzeb Henryka Jerzego Chmielewskiego - Papcia Chmiela

Monique Chmielewska-Lehman - Pogrzeb Henryka Jerzego Chmielewskiego - Papcia Chmiela

Pogrzeb Henryka Jerzego Chmielewskiego - Papcia Chmiela

Pogrzeb Henryka Jerzego Chmielewskiego - Papcia Chmiela

Dodaj komentarz

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×