Pilny apel w sprawie królowej. Na pogrzebie księcia Filipa może dojść do przejmujących scen

Książę Filip, królowa Elżbieta II

Książę Filip, królowa Elżbieta II

Książę Filip nie żyje. Pogrzeb księcia królowej Elżbiety II odbędzie się 17 kwietnia. Na kilkanaście godzin przed ceremonią Arcybiskup Canterbury skierował do Brytyjczyków prośbę, która dotyczy monarchini.

9 kwietnia 2021 roku zapisze się na kartach historii Wielkiej Brytanii. Tego dnia zmarł książę Filip, mąż królowej Elżbiety II, który był najdłużej żyjącym małżonkiem władcy w historii imperium brytyjskiego oraz najstarszym współmałżonkiem kiedykolwiek panującego monarchy brytyjskiego. Rodzina królewska pogrążyła się w żałobie, a rodacy opłakują jego śmierć pod bramami pałacu Buckingham.

Windsorowie od kilku dni przekazują informacje na temat ceremonii pogrzebowej, która odbędzie się 17 kwietnia o godzinie 15:00 w kaplicy św. Jerzego w zamku Windsor i będzie transmitowana przez telewizję oraz na oficjalnym kanale You Tube rodziny królewskiejCollege of Arms w oficjalnym komunikacie potwierdziło, że pochówek będzie miał charakter prywatny:

Pogrzeb nie będzie pogrzebem państwowym i nie będzie poprzedzony wystawieniem trumny. Ciało Jego Królewskiej Mości spocznie w zamku Windsor po nabożeństwie w kaplicy św. Jerzego. Jest to zgodne ze zwyczajem i życzeniami Jego Królewskiej Mości […] Prosi się, aby obywatele nie próbowali uczestniczyć w żadnym z wydarzeń składających się na pogrzeb.

W ceremonii weźmie udział zaledwie 30 osób, w tym książę Harry, który specjalnie na tę okoliczność przyleciał ze Stanów Zjednoczonych. Jego żona, Meghan Markle pozostała w domu, gdzie zajmuje się Archiem. Lekarze z uwagi na to, że jest w ciąży, zalecili jej, aby nie wybierała się w tak daleką podróż.

Na kilkanaście godzin przed pogrzebem arcybiskup Canterbury zwrócił się do Brytyjczyków ze szczególną prośbą.

Pogrzeb Księcia Filipa: arcybiskup Justin Welby zwrócił się do wiernych z prośbą. O co?

Książę Filip zmarł w piątek 9 kwietnia na zamku w Windsorze, o czym poinformowano w oficjalnym komunikacie opublikowanym w social mediach rodziny królewskiej:

Z głębokim smutkiem Jej Królewska Mość ogłosiła śmierć swojego ukochanego męża, Jego Królewskiej Wysokości, księcia Filipa, księcia Edynburga. Jego Królewska Wysokość zmarł spokojnie dziś rano w zamku Windsor. Rodzina królewska łączy się z ludźmi na całym świecie w żałobie po jego stracie. Dalsze ogłoszenia zostaną podane we właściwym czasie.

Po śmierci księcia Filipa Wielka Brytania ogłosiła okres ośmiodniowej żałoby narodowej. Pogrzeb będzie miał prywatny charakter, ponieważ ojciec księcia Karola od lat wspominał, że nie chce medialnego szumu związanego z organizacją ceremonii. Mszę poprowadzi arcybiskup Canterbury, który towarzyszy rodzinie królewskiej w najważniejszych momentach.

Na kilkanaście godzin przed tym szczególnym wydarzeniem wielebny zwrócił się do Brytyjczyków z prośbą, która dotyczy monarchini. Pogrzeb jest ostatnim momentem, w którym Elżbieta II będzie mogła pożegnać męża, choć z pewnością do ostatniej chwili będzie starała się zapanować nad emocjami:

Ona jest Królową. Będzie zachowywać się z niezwykłą godnością i niezwykłą odwagą, jak zawsze – powiedział Justin Welby w rozmowie z BBC.

Duchowny jest jednak świadom tego, że to będzie dla niej bardzo trudne pożegnanie, podczas którego niemal pewne jest, że dojdzie do przejmujących scen, do jakich monarchini nie przyzwyczaiła gapiów:

A jednocześnie żegna się z kimś, z kim była w związku małżeńskim przez 73 lata.

Arcybiskup twierdzi, że królowa w którymś momencie może nie powstrzymać towarzyszących jej emocji, dlatego też zwrócił się do widzów i mediów ze szczególną prośbą o to, aby nie oceniali zachowania królowej w trakcie pogrzebu:

Naprawdę musimy unikać oceniania na podstawie czegokolwiek zewnętrznego – powiedział BBC.

Królowa i książę byli parą przez 82 lata.


Książę Filip przez wiele lat nosił te same buty

Książę Filip przez wiele lat nosił te same buty

Książę Filip przez wiele lat nosił te same buty

Książę Filip przez wiele lat nosił te same buty

Książę Filip przez wiele lat nosił te same buty

Książę Filip przez wiele lat nosił te same buty

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×