Pogrzeb księcia Filipa. Przepełnieni smutkiem William z Kate i Karol z Camillą wyruszyli do kaplicy. Zdjęcia

Kate i William, Karol

Kate i William, Karol

Transmisja pogrzebu księcia Filipa rozpocznie się o godzinie 14.30 na platformie YouTube. Chociaż ceremonia ze względu na ostatnią wolę zmarłego ma charakter prywatny, to dzięki emisji w internecie mogą go pożegnać fani rodziny królewskiej z całego świata. Pierwsi żałobnicy już przybywają na miejsce.

Książę Filip zmarł 9 kwietnia nad ranem na zamku Windsor. Smutna wiadomość obiegła światowe media tuż po godzinie 13., kiedy to na oficjalnym profilu na Instagramie opublikowano krótką notatkę w imieniu pogrążonej w żałobie królowej Elżbiety II. Pod wpisem zaczęły napływać kondolencje z całego świata.

Z głębokim smutkiem Jej Królewska Mość ogłosiła śmierć swojego ukochanego męża, Jego Królewskiej Wysokości, księcia Filipa, księcia Edynburga. Jego Królewska Wysokość zmarł spokojnie dziś rano w zamku Windsor. Rodzina królewska łączy się z ludźmi na całym świecie w żałobie po jego stracie. Dalsze ogłoszenia zostaną podane we właściwym czasie.

Od tamtej pory Pałac Buckingham sukcesywnie publikował kolejne informacje dotyczące pochówku księcia. On sam już od kilku lat miał być bardzo zaangażowany w przygotowania do ceremonii i chciał, by wyglądała ona według jego szczegółowych wytycznych. Prosił, by miała charakter prywatny.

Pogrzeb księcia Filipa. Kate i William oraz Karol z Camillą w drodze do kaplicy

Książę zaplanował każdy szczegół swojego pogrzebu. Jego żona, królowa Elżbieta II, spełniła ostatnią wolę męża i w kaplicy na zamku Windsor zjawi się jedynie 30 osób z listy żałobników. Nie odbędzie się żadna publiczna procesja, a rodzina królewska bardzo prosiła, by osoby postronne nie gromadziły się przed królewskimi rezydencjami. Od kilku dni cały czas trwają przygotowania do pochówku.

Wiadomo już, w jakich strojach pojawią się żałobnicy, oraz że trumnę wykonaną z wełny z ciałem odprowadzą z zamku Windsor wybrane dzieci i wnukowie. Za zaprojektowanym przez księcia Edynburga hybrydowym Land Roverem w pieszą trasę wyruszą: książę Karol, księżniczka Anna, książę Andrzej, książę Edward, książę William, książę Harry i Peter Philips, który zajmie miejsce pomiędzy synami Karola.

Rodzina królewska zadbała o to, by współmałżonka najdłużej panującej monarchini mogli pożegnać także jego fani na całym świecie. Bezpośrednia i bezpłatna transmisja z pochówku rozpoczęła się o godzinie 15.30 czasu polskiego na oficjalnym kanale na You Tube należącym do rodu Windsorów.

Na ołtarzu w Kaplicy św. Jerzego w Windsorze, tuż przed pogrzebem, zostały umieszczone wszystkie królewskie insygnia i odznaczenia męża Królowej Elżbiety II. Znalazły się tam: Order Zasługi, Królewski Łańcuch Wiktoriański, poduszki z medalami i odznaczeniami nadanymi księciu Edynburga przez Wielką Brytanię i inne kraje na całym świecie, wraz z jego batutą feldmarszałka i skrzydłami Królewskich Sił Powietrznych oraz insygniami z Danii i Grecji.

Żałobnicy powoli zaczynają przybywać na miejsce. Wiadomo, że do kaplicy św. Jerzego wyruszyli już książę William i księżna Kate. Pogrążoną w smutku parę sfotografowali paparazzi.

Zobacz także: Relacja i zdjęcia z pogrzebu księcia Filipa

W drodze na pogrzeb swojego ojca są już także książę Karol i Camilla Parker-Bowles. Wszyscy żałobnicy mają na sobie obowiązkowe maseczki i zachowują dystans, przybywając na miejsce oddzielnymi samochodami.


Książę Karol w drodze na pogrzeb księcia Filipa

Książę Karol w drodze na pogrzeb księcia Filipa

Księżna Kate i książę William – pogrzeb księcia Filipa

Księżna Kate i książę William – pogrzeb księcia Filipa

Księżna Kate – pogrzeb księcia Filipa

Księżna Kate – pogrzeb księcia Filipa

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×