Mamy pierwsze, historyczne zdjęcie z Marsa! Świat wstrzymał oddech na widok tego, co zobaczył łazik

Zdjęcie Marsa

Zdjęcie Marsa

Amerykański łazik Perseverance wylądował na Marsie i wysłał swoje pierwsze zdjęcia. To przełomowy moment w dziejach eksploracji kosmosu. Zobaczcie.


Łazik Perseverance wylądował bezpiecznie na Marsie w kraterze uderzeniowym Jezero, który ma średnicę 49 km. Prawdopodobnie w dawnej historii czerwonej planety znajdowało się w tym miejscu jezioro ciekłej wody. NASA opublikowała w mediach społecznościowych dwa pierwsze zdjęcia wykonane po lądowaniu na Marsie.

Mars 2020, czyli najbardziej zaawansowana misja marsjańska w historii, wchodzi w kolejną fazę. Udane lądowanie bezzałogowej sondy NASA z łazikiem Perseverance na pokładzie rozpocznie szereg badań nad Czerwoną Planetą.

Jak wygląda Mars? Pierwsze zdjęcia Czerwonej Planety

NASA może ogłosić wielki sukces misji Mars 2020. Lądowanie bezzałogowej sondy na powierzchni Czerwonej Planety to dopiero początek gigantycznego przedsięwzięcia.

Sonda, na której pokładzie znalazły się m.in. łazik Perseverance oraz helikopter Ingenuity, wylądowała na Marsie 18 lutego 2021 roku o godzinie 21:55 czasu polskiego. Na miejsce lądowania wybrano krater uderzeniowy Jezero.

Udało się! Jest to niesamowicie istotny krok w kierunku dalszej eksploracji kosmosu – komentował dla WP Tech Jakub Stelmachowski z Polskiej Agencji Kosmicznej – Po pierwsze, misja ma w planach przygotowanie próbki, która podczas następnej misji ma być przywieziona z powrotem. Po drugie, sprawdzimy, czy na Marsie da się produkować tlen zarówno dla ludzi, jak i jako paliwo do przyszłych statków kosmicznych. Po trzecie, przetestowany zostanie system TRN (terrain response navigation), który jest odpowiedzialny za autonomiczną nawigację podczas lądowania. Mars 2020 nie jest może tak dużym wydarzeniem jak lądowanie człowieka na Księżycu, ale jego znaczenie może być nawet większe – dodał.

Pierwsze zdjęcia Czerwonej Planety możecie obejrzeć poniżej.

Proces lądowanie Perseverance na Marsie trwał kilkanaście minut. Rozpoczął się o 21.38 odłączeniem kapsuły lądowania z łazikiem od modułu przelotowego, który służył do podróży z Ziemi na orbitę Marsa. Następnie rozpoczęło się wejście w atmosferę Czerwonej Planety.

Na wysokości 9-13 km i przy prędkości 420 m/s rozłożył się spadochron, a krótko potem odrzucona została osłona cieplna. Następnie odłączyła się osłona tylna ze spadochronem. Do akcji włączyła się specjalna platforma lądująca, która zmniejszała prędkość. Na wysokości 21,3 metra wypuściła ona w dół łazik i delikatnie osadziła go na linach na Marsie. Sama odleciała na bezpieczną odległość.

Rakieta z łazikiem wystartowała w lipcu 2020 roku z Przylądka Canaveral na Florydzie. To prawdziwie milowy krok w dalszej eksploracji kosmosu.


Pierwsze zdjęcie z Marsa

Pierwsze zdjęcie z Marsa

Łazik Perseverance

Łazik Perseverance

Mars

Mars

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×