Szukaj

Świąteczne orędzie królowej Elżbiety II to już tradycja. Jak wyglądało w poprzednich latach?

Królowa Elżbieta II - orędzie świąteczne

Królowa Elżbieta II - orędzie świąteczne

Królowa Elżbieta II w Święta Bożego Narodzenia, zwraca się z orędziem do Brytyjczyków. Jak wyglądało jej pierwsze przemówienie? Archiwalne nagranie podbija sieć. 

Królowa Elżbieta II, to najdłużej panująca monarchini w historii Wielkiej Brytanii. Królową została wybrała w 1952 roku, a  koronowana w 1953 roku. Od tego momentu rządzi krajem. Nie da się ukryć, że od początku jej panowania, do obecnej chwili minęło sporo lat. Technologia poszła do przodu, a monarchini chcąc nie chcąc musiała się do niej przyzwyczaić.

Zgodnie z tradycją, w Boże Narodzenie Elżbieta wygłasza swoje przemówienia. Pierwsze z nich głosiła lata temu, w momencie, w którym telewizja zaczęła być coraz powszechniejsza w Wielkiej Brytanii.

Pierwsze świąteczne orędzie telewizyjne królowej Elżbiety II. Jak wyglądało?

Królowa przed kamerami zadebiutowała w 1957 roku. Chociaż było to dla niej nowością, wydawało się, że czuje się pewna siebie. Patrzyła wprost do obiektywu, od czasu do czasu uśmiechając się i spoglądając na notatki, które znajdowały się na biurku. Nagranie zostało zrealizowane w Sandringham, miejscu, w którym rodzina królewska spędza święta.

Jest nieuniknione, że dla wielu z was jestem postacią raczej odległą – następcą historycznych królów i królowych, kimś, kogo twarz jest znana z gazet czy filmów, ale tak naprawdę nigdy nie jest obecna w waszym życiu osobistym. Teraz przynajmniej na kilka minut, będę z wami blisko, witając was we własnym domu – powiedziała monarchini w pierwszym świątecznym orędziu telewizyjnym.

Królowa wygłosiła swoje przemówienie wigilijne w wieku 26 lat, zaledwie kilka miesięcy po śmierci ojca i przed koronacją, 5 lat później zadebiutowała na ekranach telewizorów. Oglądanie przemówienia monarchini w Boże Narodzenie to tradycja świąteczna rozpowszechniona w wielu domach na całym świecie, która przetrwała próbę czasu.

W 2012 r. monarchini po raz pierwszy nagrała swoje przesłanie w 3D, dokładnie 80 lat po tym, jak jej dziadek, król Jerzy V, nadał swoje pierwsze przemówienie w radiu, zapoczątkowując tradycję królewską.

Zobacz: Królowa ubrała swoją pierwszą choinkę. Jest ogromna i piękna! Wygląda jak z filmu


Królowa Elżbieta II - pierwsze świąteczne orędzie w telewizji

Królowa Elżbieta II - pierwsze świąteczne orędzie w telewizji

Królowa Elżbieta II wygłosiła świąteczne orędzie

Królowa Elżbieta II wygłosiła świąteczne orędzie

królowa Elżbieta II i Donald Trump podczas bankietu, Londyn 2019

królowa Elżbieta II i Donald Trump podczas bankietu, Londyn 2019

Dodaj komentarz

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×