Paweł Królikowski był cały czas przytomny podczas operacji mózgu. TVN pokazał dokument nagrany o jego leczeniu

Paweł Królikowski

Paweł Królikowski

Paweł Królikowski zmarł pod koniec lutego. W pierwszym odcinku nowego dokumentu TVN Neurochirurg o pracy wybitnego neurochirurga Mirosława Ząbka pokazano kulisy leczenia aktora, a także pokazano fragment operacji. Z dokumentu dowiadujemy się wiele na temat choroby Pawła Królikowskiego oraz przebiegu jego leczenia.

Paweł Królikowski zmarł 27 lutego. Miał 58 lat. Przegrał walkę z guzem mózgu. W ostatniej drodze towarzyszyli mu najbliższa rodzina i przyjaciele. Aktora pożegnały tłumy.

Neurochirurg — o czym jest dokument TVN?

Kilka tygodni po śmierci Pawła Królikowskiego TVN wyemitowało dokument Neurochirurg. Program jest poświęcony najwybitniejszemu polskiemu neurochirurgowi, prof. Mirosławowi Ząbkowi, i jego zespołowi z warszawskiego Szpitala Bródnowskiego.

Kamera towarzyszy profesorowi podczas skomplikowanych operacji mózgu, prowadzonych u pacjentów z problemami neurologicznymi.

Paweł Królikowski przeszedł poważną operację mózgu. TVN pokazało jak wyglądała

Paweł Królikowski był jedną z osób, która pojawiła się w pierwszym odcinku programu. Z Małgorzatą Ostrowską-Królikowską opowiedzieli o tym, kiedy i jak zaczęły się problemy aktora ze zdrowiem.

Małżonkowie jechali autem, nagle Paweł źle się poczuł. Żona poprosiła, by zjechał na pobocze. Zareagowała niemal natychmiast. Wezwała karetkę pogotowia:

Przyjechali błyskawicznie. Powiedzieli, że zabierają Pawła na najbliższy oddział neurologiczny — mówiła na antenie.

Lekarze poddali aktora serii badań. Okazało się, że to złośliwy guz mózgu, który uciskał m.in ośrodek mowy.

Badania coraz bardziej szczegółowe wskazywały na to, że to forma nowotworu mózgu. Mam poczucie bólu, lęku, strachu, słabości.  Nie dość, że to jest ośrodek mowy, to jeszcze ten guz jest jaki jest, czyli bardzo chętny do odnawiania się, po ludzku mówiąc złośliwy — mówi w dokumencie Paweł Królikowski.

Podczas programu pokazano momenty przed operacją. Z aktorem spotkali się jego bliscy. Oprócz żony, w placówce pojawili się także synowie Antek i Jan z dziewczynami. Próbowali podtrzymać Pawła na duchu:

To jeden dzień i wracasz do formy (…). Nie będzie tak źle, jestem dobrej myśli — mówił Antek Królikowski.

Na antenie pokazano także samą skomplikowaną operację na otwartym mózgu podczas której Królikowski musiał być przytomny, by można było z nim rozmawiać i w ten sposób precyzyjnie wyciąć guza nie uszkadzając ośrodka mowy.

W czasie operacji będzie pan obudzony, żeby można było z panem rozmawiać, wtedy z dużą dokładnością będziemy w stanie wyznaczyć, gdzie położony jest ten ośrodek mowy, żeby go w żaden sposób nie uszkodzić – mówił lekarz do Pawła Królikowskiego.

Gdy go wybudzono, z aktorem był utrudniony kontakt. Miał trudności z policzeniem do 10.

Jednak po krótkiej rehabilitacji odzyskał pełnię sił i wrócił do pracy – niestety guz się odnowił i niezbędna była kolejna operacja. Aktor zmarł 27 lutego 2020 roku.

Zobacz: Ostrowskiej-Królikowskiej po pogrzebie męża zależało tylko na jednym. Dyskretna prośba wyciekła do mediów


Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×