Paweł Królikowski i jego niezapomniane role. Publiczność pokochała go nie tylko jako Kusego z „Rancza”

Paweł Królikowski filmy i seriale

Paweł Królikowski filmy i seriale

Paweł Królikowski nie żyje. Zmarł w wieku 58 lat. Zostawił po sobie wiele niezapomnianych ról w serialach i filmach. Przypominamy te najgłośniejsze.

Paweł Królikowski zmarł dziś nad ranem. Legendę szklanego ekranu na swoich profilach żegnają dziesiątki gwiazd i tysiące fanów. Nic dziwnego, aktor przez ponad cztery dekady działalności zawodowej stworzył mnóstwo niezapomnianych ról. A w ostatnich latach był ulubionym jurorem w programie Twoja Twarz Brzmi Znajomo.

Paweł Królikowski urodził się 1 kwietnia 1961 r. w Zduńskiej Woli. Był nie tylko aktorem, ale także prezenterem i realizatorem telewizyjnym. Od 2018 r. do ostatnich dni pełnił też funkcję prezesa Związku Artystów Scen Polskich.

Paweł Królikowski: filmy i seriale. W czym grał?

Widzowie poznali Królikowskiego dzięki roli onkologa profesora Sławomira Starzyńskiego w serialu Na dobre i na złe w latach 2005–2006, ale najbardziej pokochali go za postać Jakuba Kusego w serialu Ranczo. Za tę rolę otrzymał  roku nagrodę Melonik dla najlepszego aktora komediowego na Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku w 2007.

Paweł Królikowski z Iloną Ostrowską na planie serialu Ranczo

Paweł Królikowski z Iloną Ostrowską na planie serialu Ranczo

A jeśli chodzi o Kusego, to on wcale nie jest rolą komediową! Nagrodę dostałem tak naprawdę za dwie czy trzy sceny z pierwszej serii, które były rzeczywiście zagrane komediowo. Ale ta postać nie jest w ogóle komediowa – jest refleksyjna, depresyjna, zamyślona. I z komedią ma niewiele wspólnego. – mówił Interii aktor.

Paweł Królikowski: początki kariery

Paweł Królikowski ukończył Wydział Aktorski PWST – filia we Wrocławiu w 1987 roku. Na ekranie zadebiutował wcielają się w postać Chuligana w filmie dla dzieci i młodzieży Dzień kolibra. Zagrał jeszcze m.in. w filmach Zakład, Pantarej, Opowieści Harleya. Trudno uwierzyć, ale prawie przez 10 lat od skończenia szkoły teatralnej, aż do rozpoczęcia serialu Ranczo w 2006 roku, Królikowski grał gównie epizody: narkomana, policjanta, barmana albo kelnera. Dopiero postać Jakuba Kusego sprawiła, że reżyserzy dostrzegli jego talent.

Ranczo spowodowało, że Królikowski zaczął dostawać także inne propozycje. Zagrał m.in w serialach Pitbull, Odwróceni, Kryminalni, Na dobre i na złe, Hela w opałach, czy Szpilki na Giewoncie.

Paweł Królikowski

Paweł Królikowski w serialu Szpilki na Giewoncie

W ostatnich latach Królikowski zagrał m.in. pułkownika Zbigniewa Doleckiego w filmie Sługi wojny oraz polsatowskim Bogusława Horosiewicza serialu W rytmie serca.

Paweł Królikowski

Paweł Królikowski w filmie Sługi wojny (2019 rok)

Będziemy mieli w pamięci wszystkie jego role!


Paweł Królikowski z Iloną Ostrowską na planie serialu Ranczo

Paweł Królikowski z Iloną Ostrowską na planie serialu Ranczo

Paweł Królikowski w serialu

Paweł Królikowski w serialu "Szpilki na Giewoncie"

Grażyna Zielińska i Paweł Królikowski w serialu Ranczo

Grażyna Zielińska i Paweł Królikowski w serialu Ranczo

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×