Szukaj

Papcio Chmiel nie żyje. Zmarł twórca komiksów o Tytusie, Romku i A’tomku

Papcio Chmiel nie żyje

Papcio Chmiel nie żyje

Henryk Jerzy Chmielewski, znany jako Papcio Chmiel, nie żyje. Twórca komiksów o Tytusie, Romku i A'Tomku miał 97 lat.

Henryk Jerzy Chmielewski urodził się w 1923 roku w Warszawie. Dwadzieścia lat później został żołnierzem Armii Krajowej, gdzie działał pod pseudonimem Jupiter. Po II wojnie światowej przeniósł się do Łodzi. Najpierw pracował jako kreślarz w zakładach włókienniczych, później powołano go do wojska.

W 1947 roku rozpoczął swoją przygodę z rysunkiem. Pracował w Świecie Przygód, potem w Świecie Młodych. W 1957 roku stworzył pierwszy odcinek serii komiksów o przygodach Tytusa, Romka i A’Tomka. W ciągu kolejnych lat łącznie ukazało się 31 części komiksów, a także kilka filmów z tymi bohaterami.

Papcio Chmiel, Henryk Jerzy Chmielewski, nie żyje

W piątkowy poranek do mediów dotarły smutne wieści. Papcio Chmiel nie żyje, o czym poinformował Piotr Kasiński, współorganizator Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Tę informację w rozmowie z Onetem potwierdziła Mira Olejarska, szefowa pionu PR Prószyński i S-ka.

Dziś nadeszła bardzo smutna wiadomość – nie żyje Henryk Jerzy Chmielewski (Papcio Chmiel) najpopularniejszy autor komiksów w Polsce, grafik, rysownik i publicysta, nestor i mistrz polskich twórców komiksów – napisano na Facebooku wydawnictwa.

Dziś nadeszła bardzo smutna wiadomość – nie żyje Henryk Jerzy Chmielewski (Papcio Chmiel) najpopularniejszy autor…

Posted by Prószyński i S-ka on Thursday, January 21, 2021

Wiadomość o śmierci wybitnego artysty poruszyła wiele osób. W tym prezydenta Andrzeja Dudę, który na Twitterze wydał krótki komunikat. Podkreślił w nim, że kończy się pewna epoka:

Na Wieczną Wartę odszedł „Papcio Chmiel”, Henryk J. Chmielewski – rysownik, autor komiksów o przygodach Tytusa Romka i A’Tomka. Żołnierz AK i Powstaniec Warszawski. Harcerz 70 WDH.  Dla ludzi mojego pokolenia, dorastających kiedyś na Jego komiksach, kończy się jakaś epoka. RiP.

Wybitnego twórcę pożegnało też Ministerstwo Kultury. Udostępniono czarno-białe zdjęcie legendarnego twórcy komiksów, w podpisie przekazano smutne wieści:

Zmarł Henryk Jerzy Chmielewski, znany jako „Papcio Chmiel” – autor serii komiksowej „Tytus, Romek i A’Tomek”, uczestnik Powstania Warszawskiego, żołnierz Armii Krajowej. Miał 97 lat.

Henryk Jerzy Chmielewski pozostawił pogrążoną w żałobie rodzinę, w tym dwoje dzieci. Jego syn, Artur Bartłomiej Chmielewski, jest pracownikiem Jet Propulsion Laboratory (jedno z centrum badawczych NASA) i w 2014 był menadżerem projektu Rosetta z ramienia NASA. Córka, Monique Lehman, jest artystką, twórczynią gobelinów. Wzięła udział w trzeciej edycji telewizyjnego show Żony Hollywood. 


Papcio Chmiel, Henryk Jerzy Chmielewski, nie żyje

Papcio Chmiel, Henryk Jerzy Chmielewski, nie żyje

Papcio Chmiel, Henryk Jerzy Chmielewski, nie żyje

Papcio Chmiel, Henryk Jerzy Chmielewski, nie żyje

Papcio Chmiel nie żyje

Papcio Chmiel nie żyje

Dodaj komentarz

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×